#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Chirurgia Wad Wzroku > Soczewki fakijne

Soczewki fakijne (ICL)

Soczewki fakijne to wysoce zaawansowane technologicznie soczewki wewnątrzgałkowe. Głównym celem zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej ICL jest (tak jak w korekcji laserowej) likwidacja wad wzroku.

Co to są soczewki fakijne?
Soczewki fakijne są implantami, które wszczepia się do oka zachowując naturalną soczewkę oka. Dzięki współpracy obu soczewek powstaje na siatkówce oka ostry obraz. Projekt tych soczewek jest podobny do implantów używanych w chirurgii zaćmy. Nazywane są czasami „wewnątrzgałkowymi soczewkami kontaktowymi”, gdyż mają podobne działanie. Soczewka fakijna nie wymaga pielęgnacji.

Soczewki fakijne można implantować w różne miejsca oka: na tęczówkę, do komory przedniej oka oraz przed soczewkę własną (do komory tylnej). 

Jak przebiega zabieg?
Procedura wszczepienia soczewki fakijnej ICL jest zabiegiem bezbolesnym, przeprowadzanym w trybie ambulatoryjnym, bez potrzeby hospitalizacji.  Zabieg trwa zwykle około 15- 20 minut na jedno oko. Pacjenci odczuwają szybką poprawę widzenia, już po zdjęciu opatrunku i są „pod wrażeniem” wyników. Proces gojenia trwa zwykle do miesiąca.

W naszej klinice każdy kandydat jest dokładnie badany i oceniany przez naszych wykwalifikowanych okulistów. Na tej podstawie indywidualnie dobiera się implant „szyty na miarę”. Zostaje przedstawiony plan leczenia i zapewnia się pacjentowi spersonalizowaną opiekę okulistyczną, która odpowiada jego potrzebom.

Jakie są zalety wszczepienia soczewek fakijnych?

 • Natychmiastowe odzyskanie widzenia, pacjent widzi już po zdjęciu opatrunku.
 • Soczewki fakijne często dają ostrzejsze widzenie niż soczewki kontaktowe lub okulary i nie wymagają żadnej pielęgnacji.
 • Procedura wszczepienia jest odwracalna, co oznacza, że implant można z oka bezpiecznie usunąć.
 • Szeroki zakres leczonych wad wzroku, większy niż przy zabiegach laserowych.
 • Wysoka przewidywalność zabiegu.
 • Stabilność uzyskanego efektu.
 • Zachowanie akomodacji oka.
 • Można łączyć z zabiegami laserowej korekcji wzroku.

Co to jest soczewka fakijna ICL?
Soczewka fakijna ICL (Implantable Collamer Lens) to zaawansowany technologicznie implant soczewki z miękkiego materiału. Soczewka jest wszczepiana do tylnej komory oka pomiędzy tęczówkę a naturalną soczewkę. Zapewnia trwałą korekcję wzroku, jednocześnie dając pacjentom jakość widzenia, która jest często ostrzejsza, wyraźniejsza i bardziej żywa niż to, co można osiągnąć za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych.

Co więcej, wszczepienie soczewki fakijnej ICL to metoda addytywna, co oznacza, że zachowuje się w oku soczewkę własną i dokłada dodatkowy implant, pozwalający na prawidłowe zogniskowanie na siatkówce światła wpadającego do oka.  W czasie zabiegu nie usuwa się, ani nie zmienia kształtu żadnej części oka. W przeciwieństwie do laserowej chirurgii oka LASIK, trwale zmieniającej kształt rogówki, nie zmienia trwale struktur oka. Metoda ta często jest zalecana dla pacjentów, którzy nie zakwalifikowali się do laserowej korekcji wady.

Jakie są sukcesy soczewki fakijnej ICL?
Wprowadzenie soczewki fakijnej ICL poprzedziły obszerne badania kliniczne oraz obserwacje pacjentów i osiągniętych wyników. Obecnie jest używana przez ponad 1 milion pacjentów na całym świecie. Niezwykle wysoki, ponad 99% wskaźnik satysfakcji wśród pacjentów. Soczewka fakijna ICL zapewnia niezrównaną jakość widzenia u pacjentów i doskonałe, stabilne wyniki. Jest dostępna na całym świecie od ponad 25 lat. Jest ona efektywnym narzędziem w korekcji szerokiego zakresu wad wzroku. 85% pacjentów po implantacji soczewek ICL nie ma konieczności używania korekcji okularowej. U 15% osób istnieje prawdopodobieństwo lub konieczność wyrównania resztkowej wady korekcją okularową lub korekcją laserową.

Z czego wykonana jest soczewka?
Soczewki ICL są wykonane przy użyciu Collamer (kopolimer kolagenu) i oczyszczonego kolagenu (naturalny składnik występujący w organizmie). Materiały te są wysoce biokompatybilne, dzięki czemu nie wywołują reakcji alergicznej ani nie powodują dyskomfortu w oku.

Jakie są zalety Soczewek fakijnych ICL?

 • Szybka poprawa widzenia na wszystkie odległości.
 • Zmniejszenie lub wyeliminowanie konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych.
 • Widzenie HD (w wysokiej rozdzielczości na każdą odległość). Możesz cieszyć się nowym poziomem korekcji wzroku, który jest ostrzejszy, wyraźniejszy, bardziej żywy niż w soczewkach kontaktowych lub okularach i ma większą głębię, bez zniekształceń wielkości obrazu (jak to jest w przypadku noszenia okularów). Zauważalna jest również poprawa w czasie jazdy nocą.
 • W odróżnieniu od okularów nie parują. Pasują do każdego makijażu i ubrania. Nie odgradzają Twoich pięknych oczu od świata zewnętrznego. Można w nich wykonywać wszystkie czynności, sporty, zawody.
 • Jedną z ważnych zalet soczewek ICL jest to, że może trwale korygować wzrok. W przeciwieństwie do soczewek kontaktowych soczewki ICL są produkowane w taki sposób, aby można je było umieścić chirurgicznie w oku i mogły one pozostać w oczach tak długo, jak jest to pożądane. Zaprojektowane tak, aby dawały trwały efekt.
 • Obawy dotyczące rogówki zwykle nie dotyczą soczewek fakijnych ICL, ponieważ naturalna tkanka rogówki nie jest trwale usuwana ani zmieniana podczas implantacji. W przeciwieństwie do LASIK, soczewka fakijna ICL to metoda addytywna, która nie usuwa ani nie zmienia kształtu żadnej części oczu. Poza tym nie ma znaczenia, jak cienkie są Twoje rogówki, ponieważ ICL pozostawia je nietknięte.
 • Krótki czas regeneracji oka po zabiegu – czas zdrowienia po wszczepieniu soczewki ICL jest szybki i bezbolesny ze względu na bardzo małą ingerencję w oko. Oko widzi już po zdjęciu opatrunku. Pacjenci zwykle odczuwają minimalny dyskomfort i szybko mogą powrócić do pracy.
 • Ochrona przed promieniowaniem UV – długotrwałe narażenie na promieniowanie UV może spowodować uszkodzenie oczu; a długotrwała lub bardziej intensywna ekspozycja zwiększa ryzyko zaburzeń oczu, w tym rozwoju zaćmy i niektórych problemów siatkówkowych. Zaawansowany materiał soczewek fakijnych ICL zawiera bloker UV, który skutecznie zapobiega przedostawaniu się szkodliwych promieni UVA i UVB do oka, zapobiegając rozwojowi chorób oczu związanych z promieniowaniem UV.
 • Elastyczność leczenia na przyszłość – Twój wzrok zmienia się wraz z wiekiem i ostatecznie prawie każdy będzie wymagał operacji zaćmy. Ważną zaletą soczewki ICL jest to, że nie zamykasz drogi dla ewentualnych przyszłych terapii. Ponieważ soczewka fakijna ICL zachowuje strukturę oka, soczewkę można wyjąć i wymienić, jeśli wzrok znacznie się zmieni lub jeśli w dowolnym momencie zostanie przeprowadzony inny zabieg.
 • Życie staje się łatwiejsze – nie ma codziennej potrzeby pielęgnacji i używania środków chemicznych, jak w przypadku tradycyjnych soczewek kontaktowych. Soczewki fakijne ICL nie chłoną zewnętrznych zanieczyszczeń z powietrza. Nie ma problemów związanych z codziennymi czynnościami, takimi jak np. pływanie i sport.
 • Leczenie alternatywne dla procedury LASIK – Pacjenci, którzy mają zbyt cienkie rogówki lub z powodu dużej wady wzroku nie kwalifikują się do zabiegu LASIK mogą nadal żyć bez okularów, dzięki tej procedurze

Kto jest kandydatem do zabiegu?
Jeśli jesteś w wieku od 21 do 45 lat i masz wadę wzroku, masz dobre widzenie w okularach lub soczewkach kontaktowych, zdrowe oczy, możesz być kandydatem do tej wspaniałej procedury i wynikających z niej korzyści. Zaimplantowanie soczewki jest w stanie leczyć szeroki zakres wad wzroku, od małych do bardzo wysokich i jest szczególnie korzystne dla osób z cienkimi rogówkami i suchymi oczami. Soczewka fakijna ICL  może teraz jednocześnie leczyć krótkowzroczność lub nadwzroczność (z astygmatyzmem do 6D lub bez astygmatyzmu). Wada wzroku powinna być stabilna, nie powinna postępować więcej niż 0,5D ciągu roku.

Jeśli powiedziano Ci, że nie jesteś kandydatem do LASIK, są dla Ciebie inne opcje! Operacja soczewki fakijnej ICL to szybka i bezbolesna procedura, która może pomóc poprawić wzrok i chronić oczy. W klinice VITA-MED lekarz może określić, czy soczewka fakijna ICL jest właśnie dla Ciebie!

U kogo nie można wszczepić soczewkę fakijną ICL?
Zawsze zalecamy odbycie konsultacji okulistycznej w celu ustalenia najlepszego dla Ciebie planu korekcji wady wzroku. Jeśli soczewka fakijna ICL nie jest dla Ciebie odpowiedni, dostępne są inne opcje. Soczewka fakijna ICL może nie być najlepszym sposobem postępowania w przypadku:

 • Pacjentów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wada wzroku zmieniła się powyżej 0,5D.
 • Pacjentów z dystrofią śródbłonka rogówki lub bez dostatecznej gęstości komórek tylnej powierzchni rogówki.
 • Pacjentów z głębokością komory przedniej poniżej 3,00 mm.
 • Pacjentek w ciąży lub matek karmiących.
 • Pacjentów z niekontrolowanym zespołem suchego oka lub zapaleniem oczu.
 • Nie zaleca się zabiegu u pacjenta, który wcześniej przeszedł operację okulistyczną lub przebył zapalenie tęczówki, choruje na jaskrę, retinopatię cukrzycową, ani z żadne inne poważne choroby oczu.

Ponieważ soczewka fakijna ICL koryguje widzenie do dali, nie eliminuje potrzeby stosowania okularów do czytania u pacjentów z presbiopią. Jak oko się zestarzeje, możesz, więc ich potrzebować, nawet, jeśli nigdy wcześniej ich nie nosiłeś.

Czy soczewka fakijna ICL jest bezpieczna?
Soczewki fakinje ICL zostały bezpiecznie wszczepione w ponad 1 milionie oczu na całym świecie. Jednak, jak każdy inny zabieg chirurgiczny, ICL niesie ze sobą pewne potencjalne ryzyko. Wszystkie zabiegi chirurgiczne, w tym refrakcyjne wiążą się z jakąś formą inwazyjności, co oznacza, że ​​istnieje ryzyko infekcji. Chociaż jest to rzadkie, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że infekcja oka może mieć szereg skutków, od opóźnionego gojenia po poważne uszkodzenie oka. Staramy się ograniczać to ryzyko stosując jednorazowego użytku sterylne materiały i produkty medyczne, stosując małoinwazyjne techniki operacyjne oraz stosując na okolicę oka procedury profilaktyczne.

U niektórych pacjentów wszczepienie ICL może powodować podwyższone ciśnienie w oku, wzrost astygmatyzmu lub utratę skorygowanego widzenia, utratę komórek z tylnej powierzchni rogówki, zaćmę. Może wystąpić potrzeba przeprowadzenia dodatkowych zabiegów chirurgicznych. Należy jednak pamiętać, że takie przypadki są rzadkie i ze względu na wszechstronność zabiegu, łatwe do skorygowania przez doświadczonego okulistę.

Najczęstszym powikłaniem związanym z jakimkolwiek zabiegiem chirurgii refrakcyjnej jest nadmierna lub niedostateczna korekcja. Lekarze wszczepiający ICL podejmują wszelkie środki ostrożności, aby przed zabiegiem przeprowadzić skrupulatne pomiary i upewnić się, że zalecono odpowiednią ilość mocy korekcji. W klinice VITA-MED dysponujemy najnowszymi, wysoko zaawansowanymi technologicznie urządzeniami do bardzo precyzyjnej diagnostyki, co znacząco zmniejsza to ryzyko. Ponieważ implant ICL można wyjąć i zamienić na inny, można dokonać regulacji w celu zmniejszenia wszelkiego rodzaju nadmiernej lub niedostatecznej korekcji.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że soczewka fakijna ICL jest zatwierdzone przez europejskie władze ds. zdrowia, co oznacza, że ​​zostało określone, jako bezpieczne i skuteczne.

Czy soczewka fakijna ICL jest widoczna dla innych?
Nie. Soczewska fakijna ICL jest umieszczona za tęczówką (kolorową częścią oka), gdzie jest niewidoczny zarówno dla Ciebie, jak i dla obserwatorów. Implanty widoczne są tylko pod mikroskopem podczas badania oka.

Czy będę odczuwać soczewkę fakijną ICL po wszczepieniu?
Nie. Soczewska fakijna ICL została zaprojektowana tak, aby pacjent nie odczuwał jej obecności w oku. Po zabiegu pozostaje na swoim miejscu i nie oddziałuje na żadną strukturę oka.

Jak długo soczewka fakija ICL może pozostać w oku?
Jest to soczewka wszczepiana na stałe, bez daty ważności. Po implantacji, soczewki ICL zapewniają nieprzerwaną korekcję wzroku bez konieczności jakiejkolwiek pielęgnacji. Co najwyżej, wszystko, co musisz zrobić, to coroczna kontrola w swoim gabinecie okulistycznym, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Soczewka może pozostać w oku tak długo, jak długo jesteś zadowolony ze swojego wzroku. Jeśli w którymś momencie Twój wzrok się zmieni lub zechcesz ją usunąć, możesz to zrobić łatwo i bez jakiegokolwiek uszczerbku dla Twojego obecnego widzenia.

Jeśli jestem zaineresowany soczewką fakijną ICL, jakie mam podjąć następne kroki?
Zachęcamy do kontaktu z nami w przypadku jakichkolwiek pytań lub umówienia się na konsultację, aby dowiedzieć się, czy ta lub inna metoda korekcji wzroku jest dla Ciebie odpowiednia.

Masz pytania, wątpliwości? Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji u eksperta ds. operacji.
Infolinia zaćma 570 50 70 50 – zadzwoń już dziś.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…