#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > chirurgia zaćmy

Chirurgia zaćmy

Przeprowadzamy ponad 1500 operacji zaćmy rocznie. Pomagamy odzyskać doskonały wzrok w naszej Klinice Okulistycznej VITA-MED od blisko 20 lat. Zanim zostaniesz naszym pacjentem, zapoznaj się ze szczegółami schorzenia i operacji. Czym jest zaćma i jak się ją leczy wyjaśnia specjalista chorób oczu dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED.

Rekomendacja eksperta

Chcemy dobrze widzieć – nie ma nikogo, komu nie byłoby to potrzebne. Nieleczona zaćma może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Każda zaćma jest więc wskazaniem do leczenia operacyjnego – nie ma innej metody leczenia tego schorzenia. Starzenie soczewki oka dotyczy każdego człowieka. Przy zaćmie wyłącznie operacja przywróci dobre widzenie.

Operacja zaćmy to najbezpieczniejszy zabieg na ludzkim ciele. Jest delikatny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym – nie obciąża pacjenta. Zaćmę można usunąć w każdym wieku, choć rekomenduję przeprowadzenie takiej operacji kiedy już proces starzenia soczewki zaczyna przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Można wtedy zastosować nowoczesne implanty i pozbyć się dodatkowych wad wzroku. Najstarszy pacjent operowany w naszej klinice miał 105 lat. Po zoperowaniu pierwszego oka od razu chciał ustalić termin operacji drugiego.

Zaćma jest chorobą bezbolesną, stopniowo postępującą. Wskazanie do operacji pojawia się wtedy, gdy zaczyna przeszkadzać. Nie czekajmy do momentu, aż pogorszy się widzenie w zdrowym oku.

dr Ewa Bobińska-Kachnowicz
okulista, specjalista chorób oczu

Zaćma – czym jest?

Zaćma jest chorobą soczewki oka – elastycznej struktury, położonej w jego wnętrzu. Z wiekiem soczewka mętnieje w całości lub w różnych jej częściach, twardnieje, traci elastyczność.

Zmętnienie prowadzi do utraty przejrzystości, skutkiem czego może być ograniczenie widzenia lub całkowita utrata wzroku. W zdrowym oku soczewka jest całkowicie przezroczysta. Wpadające do oka promienie światła załamują się na siatkówce. Dzięki temu powstaje wyraźny obraz obserwowanego przedmiotu. Zmętnienie soczewki powoduje, że obraz staje się niewyraźny, nieostry, zniekształcony lub rozdwojony, może charakteryzować się zmniejszonym kontrastem. Często pacjent ma wrażenie jakby oglądał świat przez brudną szybę. Pacjent traci wzrok stopniowo, więc może nie czuć zmian, ponieważ adaptuje się do innego widzenia.

Zaćma może mieć cztery stopnie zaawansowania, co powoduje rozmaite objawy u pacjentów. Szybkość postępu choroby i związana z nim utrata ostrości wzroku może się różnić. Operację zaćmy najlepiej przeprowadzać w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.

Jak leczy się zaćmę?

Postęp zaćmy mogą spowolnić krople dostępne na rynku, jednak nie przynoszą one zbyt dobrego efektu. Na zaćmę nie ma także skutecznych tabletek i zastrzyków. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztucznym implantem. Jeśli pacjent nie cierpi na inne choroby oka, usunięcie zmętniałej soczewki przynosi bardzo dobre rezultaty – poprawę widzenia już następnego dnia po operacji. Najbezpieczniejszą i bezbolesną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja.

Pamiętaj!
Jedyną, skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja i zastąpienie zmętniałej soczewki sztucznym implantem soczewkowym.

Czy są przeciwwskazania do zabiegu?

Zaćmy nie można operować przy stanie zapalnym w oku. Podejmując decyzję o zabiegu, bierzemy pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta. Rzadko istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu wynikające z ogólnego stanu zdrowia, ponieważ nie wymaga on znieczulenia ogólnego i długiej rekonwalescencji. Ogólny stan zdrowia, w tym informacja o ewentualnych chorobach współistniejących, wpływa natomiast na wybór rodzaju znieczulenia i pozwala anestezjologowi rozważyć, jakie leki można podać, a które mogłyby być niebezpieczne. Niektóre stadia zaawansowania zaćmy oraz schorzenia współistniejące mają wpływ na decyzję, kiedy należy operować.

Jak przygotować się do zabiegu?

Dzień przed operacją stosuje się krople. Operację poprzedza badanie okulistyczne oraz wizyta u lekarza anestezjologa. Szereg badań pozwala dobrać bezpieczną metodę znieczulenia oraz implant najlepszy dla danego pacjenta.

Im bardziej szczegółowe są badania, tym wyższe jest bezpieczeństwo zabiegu oraz uzyskane rezultaty. Przed operacją każdy pacjent otrzymuje szczegółowe informacje o tym, jak należy się zachować przed, w trakcie oraz po zabiegu. Przeprowadzona jest również rozmowa wyjaśniająca najważniejsze kwestie związane z tym, czego oczekiwać i jakie jest ryzyko wykonania zabiegu.

W dzień zabiegu dobrze jest zapewnić sobie opiekę i pomoc drugiej osoby.

Jak wygląda operacja zaćmy?

Operacja zaćmy w Klinice Okulistycznej VITA-MED jest przeprowadzana w trybie tzw. chirurgii jednego dnia. Pacjent przebywa w klinice około 5-6 godzin, na sali operacyjnej jest przez około 30 minut, sam zabieg trwa 15-20 minut.

Pamiętaj!
Twoja współpraca na każdym etapie przygotowań, wykonania zabiegu oraz stosowanie się do zaleceń po zabiegu, zwiększa szanse na uzyskanie satysfakcjonujących Cię wyników.

Jakie są zalecenia po zabiegu usunięcia zaćmy?

Osoba operowana może samodzielnie chodzić i wykonywać podstawowe czynności. Po zabiegu oko będzie osłonięte opatrunkiem. Występująca w wielu przypadkach słaba ostrość wzroku drugiego oka oraz podane leki utrudniają w tym dniu samodzielne funkcjonowanie. Nie wolno prowadzić samochodu i należy unikać transportu publicznego. Należy unikać ciężkich prac fizycznych, a także gwałtownych ruchów, schylania, dźwigania i przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Opieka okulistyczna po zabiegu trwa przez około miesiąc. Przez ten czas pacjent stosuje krople.

Jakie są efekty operacji zaćmy?

Przywrócenie widzenia jest szybkie. Poprawa ostrości wzroku zauważalna jest już następnego dnia po zabiegu. Widzenie stabilizuje się w ciągu około miesiąca, ponieważ tyle trwa proces gojenia.

Czy może być konieczna ponowna operacja zaćmy?

Zaćmę operujemy raz w życiu. Tzw. zaćma wtórna nie jest prawidłowym terminem. Dochodzi wtedy do zmętnienia tylnej torebki w oku. Podczas operacji zaćmy nie usuwa się całej soczewki – pozostawia się torebkę, ponieważ utrzymuje ona sztuczny implant. Gdy torebka ulegnie zmętnieniu, pomaga delikatny zabieg laserowy, który przywraca przezroczystość widzenia.

Czym grozi nieleczona zaćma?

Zmętniała soczewka utrudnia badanie i diagnostykę tylnej część oka. Przez to nie mogą być skutecznie leczone m.in. choroby siatkówki i choroby nerwu wzrokowego. Najgroźniejszą konsekwencją nieleczenia zaćmy może być utrata wzroku.

Czy zaćmę operować prywatnie czy na NFZ?

Decydując się na przeprowadzenie zabiegu w Klinice Okulistycznej VITA-MED prywatnie, pacjent ma możliwość wyboru terminu i możliwość wyboru implantu. Zabieg przeprowadzany jest we wcześniejszym terminie niż na NFZ,a efekty ze względu na szeroki wybór implantu mogą niż lepsze.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…