#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Terapia Suchego Oka

Terapia Suchego Oka

Zespół suchego oka często warunkowany jest zmniejszeniem jego produkcji, co powoduje dyskomfortu uczucie piasku pod powiekami. Borykając się z tym problemem, koniecznie należy zadbać o właściwe nawilżenie oczu oraz wprowadzić pięciominutowe przerwy na godzinę ciągłej pracy przy monitorze, aby dać odpocząć zmęczonym promieniowaniem ekranu oczom. Zespół Suchego Oka (ZSO) jest powszechnym schorzeniem, które dotyka w Polsce 10-18% populacji.

Rekomendacja eksperta

Zespół suchego oka, to uciążliwa, przewlekła dolegliwość objawiająca się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia oczu. Zwyczajowe leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających oczy – sztucznych łez, które często jest niewystarczające u pacjentów z większym nasileniem dolegliwości.

Klinika Okulistyczna VITA- MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

dr Karol Nienartowicz
okulista

Czym spowodowany jest zespół suchego oka i w jaki sposób odbywa się leczenie w poradni?
Zespół suchego oka to pojęcie określające szereg schorzeń o podobnych objawach. Takie dolegliwości występują, gdy produkcja łez jest zaburzona – łez jest zbyt mało lub mają nieprawidłowy i wtedy częstym objawem jest nadmierne łzawienie. Wynika to z faktu, że łzy składają się z kilku substancji. Najważniejsza oczywiście jest woda, stanowiąca główny składnik łez, lecz nie mniej ważnym składnikiem jest warstwa śluzowa i warstwa lipidowa(tłuszczowa), zapobiegająca nadmiernemu parowaniu łez. Tak jak z rosołem, zupa pozostaje ciepła, ponieważ na powierzchni pływa tłuszcz ograniczający parowanie, tak też na powierzchni oka, gdy warstwa tłuszczowa jest szczelna, oko pozostaje nawilżone. Niestety gruczoły produkujące warstwę lipidową często tracą swoją wydolność, czy to przez zbyt słabą stymulację nerwową, czy też zatkanie ujść gruczołów. Leczenie w poradni rozpoczyna się od diagnostyki, polegającej na dokładnym przebadaniu pacjenta z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu analizującego skład łez, poziom nawilżenia oka a także obecność i wydolność gruczołów łzowych. Pacjent jest edukowany, w jaki sposób prowadzić higienę brzegów powiek, ma odblokowywane ujścia gruczołów i zalecane odpowiednie krople. Ponadto, za pomocą emitera światła spolaryzowanego E-Eye, pobudza się gruczoły do wzmożonej pracy. Cykl czterech zabiegów pozwala zlikwidować dyskomfort nawet na kilka lat!

Oczywiście stosujemy też inne, dobrane indywidualnie zabiegi, na przykład w przypadkach zaburzeń w odpływie łez stosujemy udrażnianie przewodów łzowych, albo stosujemy różnego rodzaju zatyczki celem zmniejszenia odpływu łez.

Na czym polega unikatowość sprzętu medycznego stosowanego w poradni?
Klinika Okulistyczna VITA-MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

Przy pomocy analizatora powierzchni oka i łez (OSA) możliwe jest wykonanie takich badań jak:

  • Meibografia,
  • Analiza czasu przerwania warstwy lipidowej, bez konieczności stosowania fluoresceiny,
  • Analiza i pomiar grubości warstwy lipidowej,
  • Ocena ilości filmu łzowego,
  • Pupilometria – pomiar reakcji źrenicy na światło z i bez oświetlenia,
  • Topografia rogówki,
  • Pomiar kąta powiekowego.

W jaki sposób chorzy we własnym zakresie mogą radzić sobie z zespołem suchego oka?
Zaawansowana technologia i praca specjalistów jest ważna, lecz równie ważna jest współpraca ze strony pacjenta. Codzienna higiena brzegów powiek, masaż ujść gruczołów oraz nawilżanie oka jest w dzisiejszych czasach równie istotna dla utrzymania komfortu oczu, co szczotkowanie zębów dla zachowania białego uśmiechu.

W jaki sposób można skorzystać z usług poradni?
Najprostszym sposobem jest zarejestrowanie się na badanie diagnostyczne, które określi stan nawilżenia oczu, zaawansowanie choroby i odpowie na pytanie, czy konieczna jest terapia oraz o jakim nasileniu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem mogą od razu umówić się na specjalistyczne zabiegi. Ponadto nasi specjaliści czuwają i sami proponują diagnostykę i leczenie chorym, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez współczesny postęp medycyny.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Wykonanych badań diagnostycznych rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…