#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Laseroterapia

Laseroterapia

Dysponujemy nowocześnie wyposażoną pracownią laserową leczenia siatkówki i plamki żółtej. Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt, oparty na technologii światłowowdowej laser żółty, zielony, Nd:YAG oraz mikropulsowy o długoości fali 577 nm.

Rekomendacja eksperta

Laseroterapia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod terapeutycznych w leczeniu chorób oczu. Wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych. Zastosowanie technologii laserowej minimalizuje ryzyko powstania poważnych powikłań, prowadzących do doszklistkowych wylewów krwi oraz odwarstwienia siatkówki w następstwie trakcji szklistkowo-siatkówkowych.

Na oko zakładana jest specjalna soczewka, przez którą lekarz wykonuje laseroterapię. Długość zabiegu zależy od rodzaju schorzenia, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. W trakcie zabiegu pacjent widzi błyski światła, podobne do świecenia latarką przed okiem. Pacjent nie odczuwa bólu.

dr Karol Nienartowicz
okulista

Laseroterapia siatkówki
to inaczej fotokoagulacja laserowa. Zabieg ten wykonywany jest w leczeniu różnych schorzeń siatkówki, takich jak:

  • retinopatia cukrzycowa,
  • choroby zatorowo-zakrzepowe naczyń siatkówki,
  • uszkodzenia siatkówki obwodowej (przedarcia, otwory czy degeneracje siatkówki, zagrażające jej odwarstwieniem),
  • obwodowe zmiany zwyrodnieniowe siatkówki,
  • rozwarstwienia,
  • zakrzep żyły środkowej siatkówki,
  • zmiany w plamkach,
  • makrotętniaki siatkówki,
  • inne choroby siatkówki i naczyniówki.

Nasza pracownia laserowa wyposażona jest w:

  • laser mikropulsowy,
  • laser fotokoagulacyjny 532 nm,
  • laser fotokoagulacyjny 577 nm,
  • laser neodymowy YAG.

Informacje dla Pacjetna przed zabiegiem laserowym:
W naszym ośrodku wykonywane są zabiegi laserowe na trzech typach laserów: laser zielony fotokoagulacyjny diodowy o podwójnej harmonicznej oraz laser fotodysrypcyjny neodymowy YAG.

Na całą procedurę zabiegu laserowego należy sobie zarezerwować około 4-5 godzin.

Drogi pacjencie! Jeżeli masz zaplanowany zabieg z powodu choroby siatkówki sprawdź czy nie zapomniałeś wziąć ze sobą zdjęć z angiografii fluoresceinowej! (Nie dotyczy to pacjentów z otworami siatkówki).

W wyznaczonym dniu i godzinie zabiegu proszę się zgłosić w rejestracji, skąd zostanie Pan(i) skierowany do odpowiedniego gabinetu. W gabinecie lekarskim opiekująca się Panem(ią) pielęgniarka dokona czynności przygotowawczych do zabiegu. Wypełni dokumentację medyczną i poda odpowiednie leki. Czas przygotowania do zabiegu zajmuje zwykle od 30 minut do 2-3 godzin i zależy od indywidualnych cech danego oka.

Po przygotowaniu pielęgniarka przeprowadzi Pana(ią) na część szpitalną do Pracowni Laserowej. Otrzyma Pan(i) dodatkowe krople znieczulające oko. Na oko zostanie założona specjalna soczewka. Zabieg laserowy wymaga niezwykłej precyzji, z dokładnością do mikrometrów. Podczas całego zabiegu należy siedzieć nieruchomo, patrzeć na wskazany przez lekarza punkt. Nie wolno poruszać głową i okiem! Czoło musi być dociśnięte do aparatu a broda oparta stabilnie. Będzie Pan(i) widział błyski światła przed okiem. Czasami, niektóre impakty laserowe mogą być bolesne. Należy o tym fakcie poinformować lekarza, ale nie wolno zmieniać pozycji głowy i oka. Poruszanie się może spowodować nieodwracalne uszkodzenia struktur oka! Czas wykonania zabiegu wynosi zwykle od 5- 20 minut.

Bezpośrednio po zabiegu laserowym widzenie jest nieostre, z powodu przejściowego olśnienia oka światłem lasera, obecności w worku spojówkowym resztek ochronnej substancji wiskoelastycznej oraz odkształcenia rogówki przez zastosowaną soczewkę kontaktową. Odczuwa się także dyskomfort związany z zastosowanym znieczuleniem rogówki. Kilka minut po zabiegu widzenie wyraźnie się poprawia, ale może nie powrócić do poziomu sprzed fotokoagulacji zwłaszcza, gdy zabieg laserowy przeprowadzony był w plamce lub fotokoagulacja była intensywna. Przejściowe obniżenie ostrości wzroku, jako efekt obrzęku plamki może trwać od kilku godzin do około 2 tygodni. Dlatego przy spodziewanym obniżeniu ostrości wzroku poddaje się fotokoagulacji zwykle tylko jedno oko. Jeśli pacjent ma zabieg na jedynym widzącym oku, powinien zgłosić się z osobą towarzyszącą, która się nim zaopiekuje.

Po zabiegu laserowym zostanie Pan(i) przeprowadzony z powrotem na część ambulatoryjną, oko będzie umyte i zostaną zakroplone leki do oka. Na poczekalni należy siedzieć z zamkniętymi oczyma. Pół godziny po zabiegu zostanie skontrolowane ciśnienie śródgałkowe. Jeżeli po zabiegu wystąpi ból lub dyskomfort w oku należy o tym fakcie poinformować pielęgniarkę. Pielęgniarka poinformuje, jakie jest dalsze postępowanie. Otrzyma Pan(i) receptę na leki, wraz z informacją, w jaki sposób należy je stosować. Pacjenci chorujący na jaskrę muszą nadal stosować leki przeciwjaskrowe, jak dotychczas!

Następnego dnia kontrolujemy u pacjentów odcinek przedni gałki ocznej i ciśnienie śródgałkowe. Zostanie Pan(i) poinformowany o godzinie wizyty kontrolnej.

Na zabieg laserowy nie należy przyjeżdżać samochodem w charakterze kierowcy, gdyż nieostre widzenie i światłowstręt utrzymujący się po zabiegu będzie utrudniał prowadzenie pojazdu. Dobrze jest wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy przed nadmiernym oświetleniem, co jest szczególnie ważne w słoneczne dni.

Zabieg laserowy w cukrzycy ma na celu stabilizację widzenia i ochronę oka przed pogarszaniem ostrości wzroku.

Możliwe działania uboczne i powikłania

Większość efektów niepożądanych związana jest z podaniem do oka kropli poszerzających źrenicę, a nie samym działaniem lasera. Po laseroterapii może wystąpić:

  • wzrost ciśnienia środgałkowego (w tym ostry atak jaskry),
  • podrażnienie gałki ocznej i stan zapalny oka,
  • wylewy krwi do wnętrza oka,
  • nieostre widzenie – utrata kontrastu.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Wykonanych badań diagnostycznych rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…