#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Leczenie AMD

Leczenie AMD

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD (od ang. Age-related Macular Degeneration, w skrócie AMD) – jest to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Przewlekła, postępująca choroba oczu, która występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia, choć postać wysiękowa tej choroby może dotknąć także ludzi młodych. W efekcie AMD dochodzi do uszkodzenia siatkówki, konkretnie jej części centralnej, czyli plamki żółtej. To prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia i ślepoty.

Rekomendacja eksperta

AMD diagnozuje się poprzez badanie okulistyczne obejmujące badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka przez lekarza okulistę. Gdy wykryje on zmiany degeneracyjne centralnej siatkówki, może rozszerzyć diagnostykę o nieinwazyjne badanie OCT (tomografia oka) i angiografię fluoresceinową oraz angiografię indocyaninową – badania służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych.

Nie znamy przyczyn związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba dotyka 5-10% osób w wieku 65-75 lat i 20-30% osób w wieku ponad 75. Co ważne, jeżeli w jednym oku rozwinie się zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ryzyko powstania takich zmian w drugim oku rośnie o 10% rocznie.

dr Ewa Bobińska-Kachnowicz
okulista, specjalista chorób oczu

AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia
Szacuje się, że Występuje u niemal 9% populacji, częściej u kobiet, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej, to:
– widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych,
– postępujące trudności w czytaniu.

Wyróżniamy dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: tak zwana sucha i wysiękowa. Ta pierwsza występuje u ok. 80-90% chorych. Rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Suche AMD można próbować leczyć, stosując leki poprawiające ukrwienie, a także bogatą w owoce i warzywa dietę oraz obniżając poziom cholesterolu.

Postać wysiękowa jest dużo bardziej niebezpieczna.
W tym przypadku, oko broniąc się przed niedokrwieniem, wytwarza dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Przerastają one siatkówkę i uszkadzają komórki, wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Pogorszenie wzroku w tym przypadku następuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy. Widziany obraz jest zniekształcony, przed oczami pojawiają się ciemne plamy „mroczki”. Nieleczone, prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego w dziewięciu przypadkach na dziesięć. Może dotknąć ludzi młodych. Terapia wysiękowego AMD polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych światłem lasera – o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej. Dostępna od niedawna nowa metoda – tzw. fotodynamiczna – polega na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika, wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Tylko one są później niszczone za pomocą lasera. Żaden z tych sposobów nie poprawia jednak widzenia, a jedynie hamuje dalszy rozwój choroby.

U 10-15% pacjentów z suchym zwyrodnieniem plamki żółtej przechodzi ono w postać mokrą. W każdej postaci AMD uszkodzone jest widzenie centralne, peryferyjne zaś pozostaje nienaruszone. Skutkuje to tzw. widzeniem lunetowym.

Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)?

Podstawową przyczyną AMD są zaburzenia przemiany materii w komórkach siatkówki. Wolne rodniki, szkodliwe cząsteczki i związki chemiczne powodują zwyrodnienia plamki żółtej. Obumieranie komórek prowadzi do trwałej utraty ostrości widzenia. Choroba rozwija się stopniowo, u 40% pacjentów w  przeciągu 5 lat AMD może pojawić się również w drugim oku.

Wpływ na rozwój AMD mogą mieć:

  • palenie tytoniu,
  • zaawansowany wiek,
  • nadmierna ekspozycja wzroku na promieniowanie słoneczne i promieniowanie niebieskie,
  • współistnienie otyłości, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy,
  • predyspozycje genetyczne.

Test Amslera – wstępna diagnostyka zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem (AMD)

PTest Amslera jest to siatka poziomych i pionowych linii służących do monitorowania centralnego pola widzenia pacjenta. Jest to prosty, łatwy i szybki test diagnostyczny, który pomaga w wykrywaniu zaburzeń widzenia, spowodowanych zmianami w siatkówce, szczególnie w plamce żółtej, a także w nerwie wzrokowym i drodze wzrokowej.

Test należy wykonać trzymając kartkę w odległości ok. 30 cm od oczu, tj. w naturalnej odległości „do czytania”. Jeżeli zazwyczaj korzystasz podczas czytania z okularów – przed wykonaniem badania załóż je.

Test przeprowadź dla każdego oka osobno.

Postępuj wg. instrukcji opisanej na teście Amslera:  >> Pobierz test Amslera 

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…