#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Chirurgia Wad Wzroku > Soczewki piggy back

Soczewki piggy back 

Soczewki piggy back to soczewki dające zaskakujące efekty korekcji wysokich wad refrakcji. Dla poprawy komfortu użytkowania sztywnych soczewek rogówkowych czasami zakłada się pod nie dodatkowo miękkie soczewki kompaktowe (tzw. system „piggy-back”). Dzięki temu pacjent może cieszyć się wyższym komfortem użytkowania soczewek, wciąż korzystając z ich zalet optycznych.

Co to jest soczewka piggy back?
Soczewka typu piggy back (dodatkowa soczewka) jest cieniutkim implantem wszczepianym do oka, które już przebyło zabieg usunięcia soczewki (zabieg usunięcia zaćmy lub refrakcyjną wymianę soczewki). Dodatkowy implant umieszcza się przed uprzednio wszczepioną sztuczną soczewką. Doszczepienie powoduje współpracę i wzmocnienie mocy pierwszego implantu, dzięki temu poprawia się załamywanie i ogniskowanie światła na siatkówce oka, a tym samym poprawia się ostrości wzroku.

Dla kogo jest przeznaczona?
Soczewkę tą wszczepia się do oka, które jest już po operacji usunięcia soczewki ze wszczepem implantu, w drugim etapie, jako odrębny zabieg, aby poprawić funkcje widzenia. Jest zalecana, gdy po pierwszej operacji pozostała u pacjenta resztkowa wada wzroku, którą trzeba dokorygować. Soczewka ta daje niezależność od okularów. Można nią korygować krótkowzroczność lub nadwzroczność (z astygmatyzmem lub bez), a także, w przypadku doszczepienia soczewki wieloogniskowej- presbiopię. Najczęściej wszczepia się ją u pacjentów, którzy przebyli operację ze wszczepieniem standardowej, jednoogniskowej soczewki sferycznej i nie wybrali opcji wszczepienia soczewki torycznej, korygującej astygmatyzm lub wieloogniskowej, korygującej presbiopię.

Soczewka może być także wszczepiona jednoczasowo do oka, podczas chirurgii zaćmy, jako soczewka dodatkowa, celem rozszerzenia zakresu mocy standardowych implantów (w wysokiej nadwzroczności).

Jak długo soczewka pozostaje w oku? Czy trzeba ją usuwać?
Soczewka pozostaje w oku na stałe. Soczewkę jednakże, w razie potrzeby, można usunąć w łatwy i bezpieczny sposób.

Kto się kwalifikuje?
Do operacji kwalifikują się pacjenci, którym okulary przeszkadzają w codziennym życiu i u których pierwszy zabieg przeszedł bez powikłań. Każdy pacjent musi przejść szczegółową kwalifikację do zabiegu i ocenę przez doświadczonego lekarza, zajmującego się implantacją tych soczewek. Warunkiem wszczepienia implantu jest brak powikłań w czasie i po pierwszej operacji soczewki: nieuszkodzona kapsuloreksja, nieuszkodzone włókna obwódkowe soczewki, zdrowy śródbłonek rogówki. Jest dobrą opcją dla pacjentów, którzy przebyli keratotomię radialną lub mają wypełnioną olejem silikonowym komorę szklistą oka.

Kto się nie kwalifikuje?
Przeciwskazaniem do operacji jest współistnienie u pacjenta jaskry lub zespołu rozproszonego barwnika, płytka komora przednia, a także pourazowe uszkodzenie włókienek obwódkowych soczewki, zrosty tylne, stan po przebytych zapaleniach błony naczyniowej oka. Niewskazane jest też wszczepienie u pacjentów z zespołem PEX oraz po implantacji CTR.

Jakie są korzyści związane z implantacją?
Zabieg jest bezpieczny, daje przewidywalne wyniki refrakcyjne z bardzo dobrą ostrością wzroku. Odsetek powikłań jest bardzo niski. Satysfakcja z zabiegu jest wysoka, pacjenci są bardzo zadowoleni z wyników. Doszczepienie implantu jest często alternatywą do usunięcia pierwotnego implantu z oka i wymianę na inny. Zabieg doszczepienia implantu jest bezpieczniejszy i mniej ryzykowny niż wymiana pierwotnego implantu i wiąże się z mniejszym urazem chirurgicznym. Usunięcie implantu, który „zrósł się z tkankami oka” jest trudne i ryzykowne.

Jak przebiega zabieg?
Zabieg i przygotowanie do zabiegu przebiega podobnie jak przy zabiegu zaćmy. Efekty widzi się często już po zdjęciu opatrunku. Proces gojenia i rehabilitacji zajmuje tak samo, jak w przypadku zaćmy, około 1 miesiąca.

Jakie są ryzyka zabiegu?
Ryzyka i powikłania są podobne jak po operacji zaćmy. Wystepują rzadziej ponieważ zabieg jest krótszy, mniej inwazyjny, więc bezpieczniejszy. Procedura jest odwracalna (soczewkę można bezpiecznie usunąć). Jest to bardzo istotne, zwłaszcza u pacjentów, którzy obawiają się efektów halo i olśnienia po wszczepach wieloogniskowych i nie zdecydowali się na ich wszczepienie podczas operacji zaćmy. Po każdym zabiegu refrakcyjnym mogą wystąpić niepożądane efekty fotooptyczne .W przypadku wystąpienia nieakceptowalnych efektów usunięcie implantu piggy-back nie stwarza problemów.

Masz pytania, wątpliwości? Zarezerwuj termin bezpłatnej konsultacji u eksperta ds. operacji.
Infolinia zaćma 570 50 70 50 – zadzwoń już dziś.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…