Usługi > chirurgia zaćmy > techniki operacyjne
Techniki operacyjne chirurgii zaćmy
W zdrowym oku soczewka jest całkowicie przezroczysta i załamuje wpadające do oka promienie światła, które załamują się na siatkówce. Dzięki temu powstaje wyraźny obraz obserwowanego przedmiotu. Zmętnienie soczewki powoduje, że obraz staje się niewyraźny, nieostry, zniekształcony lub rozdwojony, o zmniejszonym kontraście. Często pacjent ma wrażenie jakby oglądał świat przez brudną szybę.
Technika wewnątrztorebkowa
Początkowo usuwano zmętniałą soczewkę w całości techniką wewnątrztorebkową, często przy pomocy krioekstraktora. Operacja wymagała przecięcia oka „na pół”, aby usunąć całą, zmętniałą soczewkę. Po zabiegu pacjent wymagał korekcji okularami o sile plus 10 dioptrii, a czasem i więcej. To wtedy noszono okulary wyglądające jak „denka od butelek.” Obecnie stosuje się ją wyjątkowo, przy dużych podwichnięciach soczewki.
Techniki zewnątrztorebkowe
Rewolucja w leczeniu zaćmy nastąpiła z chwilą wprowadzenia technik operacji zewnątrztorebkowych. Podczas operacji pozostawiano część własnej soczewki pacjenta – tylną torebkę. Wykonywano długie dziesięciomilimetrowe nacięcie oka i pod koniec zabiegu ranę trzeba było zszyć szwem, cieńszym od włosa. Powodowało to długi proces gojenia i często astygmatyzm pooperacyjny. Obecnie klasyczną technikę zewnątrztorebkową wykorzystuje się tylko w nielicznych przypadkach.
Implantacja sztucznej soczewki
Techniki zewnątrztorebkowe umożliwiły wszczepianie podczas operacji, w miejsce zmętniałych naturalnych soczewek, sztucznych implantów. Pierwsze sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe zaczęto produkować w Stanach Zjednoczonych. Początkowo były one tak drogie, że tylko nielicznych pacjentów było na nie stać. Z czasem stawały się coraz dostępniejsze. W Głogowie dokonujemy wszczepiania soczewek od 1994r.
Fakoemulsyfikacja
Kolejna rewolucja w operowaniu zaćmy miała miejsce po wprowadzeniu, kilkanaście lat temu, nowej metody operacji zewnątrztorebkowej tzw. fakoemulsyfikacji. (Phaco- po grecku soczewka). Technika ta polega na wykonaniu trzech minimalnych nacięć w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia- fakoemulsyfikatora. Za jego pomocą rozbija się starą, zmętniałą soczewkę ultradźwiękami lub strumieniem płynu, a następnie wysysa rozkawałkowane masy. Dzięki temu, soczewkę mającą 12 mm średnicy udaje się usunąć przez tunelik w rogówce, mający zaledwie ok. 2-3 mm średnicy i w to miejsce wsunąć sztuczną soczewkę zwiniętą w rulonik. Implant rozwija się i przyjmuje właściwy kształt już w oku. Specjalnie skonstruowana rana oraz jej uszczelnienie pod koniec zabiegu, specjalnym płynem, pozwala nie zakładać żadnych szwów. Małe nacięcie pozwala także na szybkie gojenie i rehabilitację. Po tego typu zabiegu unika się powstałego astygmatyzmu. Cały zabieg przeprowadza się w mikroskopie operacyjnym. Operacja trwa do 15- 20 minut i pacjent tego samego dnia wraca do domu. Po miesiącu uważa się, że oko jest na tyle podleczone, że można dobrać potrzebne okulary.
Nasze doświadczenie
Każdego roku w naszym ośrodku przeprowadza się około pięćset operacji zaćmy, natomiast w całym kraju, każdego roku operuje się zaćmę u 150 tysięcy pacjentów. Jest to najczęstszy zabieg operacyjny na świecie. W naszej klinice, doświadczeni lekarze okuliści, specjalizujący się w operacjach zaćmy, wykonują zabiegi na zaawansowanym technologicznie, sprzęcie. W ciągu ostatnich lat technika operowania zaćmy bardzo się unowocześniła. Dzięki temu czas operacji, bezpieczeństwo i komfort życia pacjenta również się poprawiły. Jako jedni z pierwszych w Polsce zaczęliśmy operować soczewkę przy użyciu. wiodącego amerykańskiego producenta Dzięki temu, prawie wszystkie operacje wykonywane są przez mikro-nacięcie i nie ma konieczności zakładania na ranę szwów pooperacyjnych, co przyspiesza i powoduje lepsze gojenie oka oraz minimalizuje ryzyko powstania astygmatyzmu pooperacyjnego, związanego z szyciem rany. Czas rehabilitacji jest znacznie krótszy niż w przypadku innych metod Od kilku lat stosujemy również pakiety customizowane – zestaw jednorazowych narzędzi i materiałów, który zapewnia wysokie bezpieczeństwo operacji.
Implanty soczewkowe
Podczas operacji zaćmy do oka wszczepiany jest implant-sztuczna soczewka. To, jaki uzyska się wynik operacji jest w dużej mierze związane nie tylko z wybraną techniką operacji, przebiegiem samej operacji, lecz uzależnione jest od typu zaimplantowanej soczewki. Obecnie na świecie, a także w nasze klinice dobiera się indywidualnie dopasowane dla pacjenta implanty: zależnie od jego trybu życia, budowy oka, współistniejącej przed operacja wady wzroku i zależnie od jego potrzeb wzrokowych. W naszej klinice dysponujemy ponadstandardowymi soczewkami PREMIUM.
Pamiętaj!
Jedyną, skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja i zastąpienie zmętniałej soczewki sztucznym implantem soczewkowym.
Przebadanych Pacjentów rocznie
Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie
Lat doświadczenia
Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…