#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Soczewki Premium – Asferyczne soczewki AcrySof®

Podczas operacji zaćmy do oka implantowana jest sztuczna soczewka. To, jaki uzyska się wynik operacji jest w dużej mierze związane nie tylko z przebiegiem samej operacji, lecz uzależnione jest od typu zaimplantowanej soczewki. Obecnie na świecie dobiera się indywidualnie dopasowane dla pacjenta implanty: zależnie od jego trybu życia, budowy oka, współistniejącej przed operacja wady wzroku i zależnie od jego potrzeb wzrokowych. W naszej klinice dysponujemy ponadstandardowymi soczewkami PREMIUM. Soczewki te noszą wspólną nazwę AcrySof®.

Asferyczne soczewki AcrySof®

AcrySof® to jednoczęściowe, akrylowe, zwijalne soczewki wszczepiane podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Zastępują one naturalną zmętniałą soczewkę oka. Są elastyczne, a dzięki specjalnej konstrukcji części haptycznych adaptują się i dostosowują do torebek soczewki o różnych wielkościach i kształtach, w wyniku, czego soczewki AcrySof® pozostaną prawidłowo wyśrodkowane w torebce soczewki ( nie ulegają decentracji).

Materiał, z którego stworzone są te soczewki jest biokompatybilny z naturalnymi tkankami oka. To zapewnia przyleganie do przedniej i tylnej torebki soczewki, a tym samym zapobiega możliwości rotacji soczewki po jej wszczepieniu. Soczewki te zapewniają wg badań klinicznych długoterminową centrację i stabilność, świetne wyniki refrakcyjne oraz redukcję zmętnień tylnej torebki soczewki. Soczewki AcrySof® w dalszym ciągu mają jedną z najniższych częstości wykonywania zabiegów laserowej kapsulotomia Nd:YAG ze wszystkich materiałów soczewek dostępnych dziś na rynku oraz mniejsze nasilenie proliferacji komórek nabłonkowych soczewki, które jest zaletą dla każdej soczewki zaprojektowanej w celu zapewnienia pełnego zakresu widzenia.

Soczewka AcrySof® zatrzymuje również szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Poza tym z materiałem soczewki AcrySof® jest zintegrowany chromofor – żółty barwnik, który zapewnia właściwości filtrujące światło niebieskie w zakresie długości fali 400-475 nm. Światło niebieskie uznane jest za jeden z czynników powodujących choroby siatkówki. Żółty chromofor imituje kolor i właściwości filtrujące naturalnej soczewki ludzkiej. W przeprowadzonych badaniach in vitro soczewki z żółtym barwnikiem AcrySof® kilkakrotnie zwiększają przeżywalność komórek nabłonka barwnikowego siatkówki ludzkiej poddanych działaniu światła niebieskiego w porównaniu z soczewkami z samym tylko filtrem UV lub z brakiem soczewki. Chromofor filtrujący światło niebieskie czyni to nie wpływając na percepcję kolorów lub jakość widzenia.

Soczewki wewnątrzgałkowe AcrySof® są najczęściej wszczepianymi soczewkami na całym świecie, wszczepiono ich ponad 35 milionów. Wykonane przez firmę Alcon, światowego lidera w dziedzinie opieki nad narządem wzroku.

Pamiętaj!
Jedyną, skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja i zastąpienie zmętniałej soczewki sztucznym implantem soczewkowym.

AcrySof® IQ®

AcrySof® IQ® to soczewka wewnątrzgałkowa monofokalna (jednoogniskowa). Została stworzona, aby korygować wzrok w przypadku zaćmy, a równocześnie, aby poprawiać jakość widzianego obrazu. Jednoogniskowa soczewka AcrySof® IQ® jest zalecana do wyraźnego widzenia na dal. Do pewnych czynności z bliskiej odległości, takich, jak np. czytanie, szycie lub praca przy komputerze, potrzebne będą okulary korekcyjne do bliży.

Wraz z wiekiem soczewka ludzka zmienia swoją strukturę, co powoduje różne załamywanie światła w jej części centralnej i peryferyjnej. Zjawisko to nazywane jest aberracją sferyczną. Dla pacjenta oznacza to słabszy kontrast widzenia. Soczewka AcrySof® IQ® , dzięki asferycznej optyce, znacznie redukuje aberrację sferyczną. Pozwala to pacjentowi na zwiększanie poczucia kontrastu, a tym samym poprawę jakości funkcji widzenia, czego rezultatem jest poprawa ostrości widzenia i jakości obrazu, szczególnie przy słabym oświetleniu. Soczewka AcrySof® IQ® została również uznana przez organizację Centers for Medicare and Medicaid Services (CMS), jako soczewka wewnątrzgałkowa nowej technologii.

Soczewki asferyczne polecane są szczególnie dla osób, które prowadzą pojazdy wieczorem i w nocy, pracują w warunkach słabego oświetlenia oraz potrzebują szczególnie dobrej jakości widzenia

AcrySof® Toric®IQ

W wielu oczach dotkniętych zaćmą współistnieje astygmatyzm. To właśnie z myślą o tej grupie zostały stworzone soczewki AcrySof® Toric®.

Czasami powierzchnia rogówki jest zakrzywiona w taki sposób, że widzenie staje się zniekształcone lub niewyraźne. Ta często występująca nieregularność nazywana jest astygmatyzmem rogówkowym. Dotychczas astygmatyzm można było korygować jedynie poprzez nacięcia rogówki (rąbkowe nacięcia relaksacyjne, keratotomia radialna) lub przy użyciu lasera excimerowego (LASIK, LASEK, PRK). Stosowane obecnie implanty soczewek torycznych pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i skorygowanie astygmatyzmu, podczas jednoczasowej operacji oka.

Soczewka wewnątrzgałkowa AcrySof® Toric® jest wszczepiana podczas zabiegu usunięcia zaćmy i zastępuje naturalną, zmętniałą soczewkę oka. Posiada ona zdolność zmniejszenia lub eliminowania astygmatyzmu rogówkowego (powodującego zniekształcone widzenie) i jednoczesną korekcję zaćmy (będącą przyczyną zamglonego widzenia). W rezultacie następuje poprawa widzenia na dal i ograniczenie do minimum używania okularów lub soczewek kontaktowych do dali.

Osoba, która ma jednocześnie zaćmę i astygmatyzm rogówkowy, po zabiegu chirurgicznym usunięcia samej tylko zaćmy nie odzyska wysokiej jakości widzenia dali, o ile nie zostanie skorygowany również astygmatyzm. Soczewka AcrySof® Toric® umożliwia jednoczesne korygowanie zaćmy oraz astygmatyzmu- wszystko w tym samym czasie, podczas jednego zabiegu

AcrySof® ReSTOR®IQ

Życie bez okularów, czyli Soczewki AcrySof® ReSTOR®

Do tej pory pacjenci po operacji zaćmy nie mogli się obyć bez okularów do czytania lub okularów dwuogniskowych. Soczewki AcrySof® ReSTOR® stanowią unikatową innowację technologiczną, która może zapewnić doskonały wzrok w całym spektrum widzenia – zarówno na bliską, jak i na daleką odległość – przy większej niezależności od okularów!

Soczewka jest prawdziwą szansą dla osób cierpiących na zaćmę, ale również dla tych, które mają tylko presbyopię (związana z wiekiem utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów położonych blisko).

W badaniach klinicznych stwierdzono poprawę jakości życia u pacjentów z wszczepionymi soczewkami AcrySof® ReSTOR® dzięki polepszeniu wzroku, a także większą niezależność od okularów do czytania i okularów dwuogniskowych. Dowiedziono, że 80% pacjentów z wszczepionymi soczewkami AcrySof® ReSTOR® nigdy nie musiało używać okularów po zabiegu usunięcia zaćmy w obu oczach, podczas gdy sytuacja taka występuje zaledwie u 10% pacjentów z soczewkami jednoogniskowymi. Jest to najwyższy poziom uniezależnienia się od okularów, jaki kiedykolwiek wykazano w badaniu klinicznym soczewek wewnątrzgałkowych. Ponadto badania kliniczne soczewek wykazały, że ponad 93% pacjentów uczestniczących w badaniach było tak zadowolonych z nowej jakości wzroku, że zdecydowaliby się oni na ponowne wszczepienie soczewek AcrySof® ReSTOR®.

Konstrukcja soczewki AcrySof® ReSTOR® jest bardzo skomplikowana. Są to soczewki tworzące obraz dali (powyżej 2 m) oraz bliży (do 40 cm), jak i obrazy na pośrednie odległości (pomiędzy 40 cm, a 2 m), w których wykorzystano zjawisko apodyzacji, dyfrakcji i refrakcji. Soczewki AcrySof® ReSTOR® zapewniają lepszą jakość widzenia w różnych sytuacjach oświetlenia.

Zostały przeprowadzone badania kliniczne, które wykazały, że 80% pacjentów po wszczepieniu soczewki AcrySof® ReSTOR® nie korzystało z okularów podczas wykonywania różnych czynności, takich jak: czytanie, prowadzenie samochodu w dzień i w nocy, praca przy komputerze

AcrySof® ReSTOR® IQ Toric

Wreszcie najmłodsze dziecko grupy soczewek AcrySof IQ- soczewka ReSTOR Toric, łącząca właściwości soczewki ReSTOR- możliwość ostrego widzenia na dal i do bliży, jak również soczewki Toric, pozwalającej na równoczesne skorygowanie astygmatyzmu podczas operacji zaćmy.

Dopasowanie implantu

Celem indywidualnego, najbardziej precyzyjnego, ”szytego na miarę” dopasowania implantu każdy pacjent musi mieć wykonane badanie biometryczne. Na podstawie badania program komputerowy kalkuluje moc potrzebnego wszczepu. W naszej klinice dokonuje się pomiarów biometrycznych za pomocą dwóch urządzeń.

  • laserowego koherentnego biometru IOL MASTER firmy ZEISS (biometria optyczna, bezdotykowa, bardzo precyzyjna)
  • oraz biometru akustycznego, wykorzystującego fale ultradźwiękowe (USG) firmy SONOMED ( biometria immersyjna, kontaktowa).

Pomiarów soczewki należy dokonać wcześniej: zanim rozwinie się zaćma uniemożliwiająca dotarcie promieniom lasera do wnętrza oka oraz dopóki pacjent jest w stanie zobaczyć punkcik światła, na którym trzeba skupić wzrok podczas badania.

Pamiętaj!
Błąd w pomiarze oka tylko 1 mm skutkuje wadą wzroku 3Dioptrie (trzeba, więc będzie po operacji używać okularów na dal o sile 3 dioptrii, a do czytania 6 dioptrii).

Możliwe powikłania 

Jak podczas każdego zabiegu operacyjnego podczas operacji zaćmy opisywane są różnego typu powikłania operacyjne. Na szczęście są one bardzo rzadkie i większość z nich ma charakter przejściowy. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest zapalenie wnętrza gałki ocznej. Na szczęście zdarza się ta przypadłość bardzo rzadko, średnio raz na tysiąc operacji. Przyczyną są wnikające do wnętrza oka bakterie. Mętnieje ciałko szkliste, pojawia się ropa, co prowadzi do upośledzenia widzenia.

Innym powikłaniem może być źle dobrana soczewka, może pojawić się astygmatyzm pooperacyjny lub wzrosnąć ciśnienie. U pacjentów, którzy mają niewydolny śródbłonek rogówki, może dojść do uszkodzenia rogówki i wtedy pacjent wymaga kolejnej operacji oka – przeszczepu rogówki.

Dość częstym powikłaniem jest zmętnienie torebki tylnej soczewki. Implant sztucznej soczewki umieszcza się we własnej, zachowanej kapsułce, która też niestety może ulec zmętnieniu. Zdarza się to w ok. 15- 30% przypadków. Pacjent ma wrażenie, jakby mu wracała zaćma. Ta przypadłość tak zwana zaćma wtórna nie wymaga kolejnej operacji. Wystarczy przeciąć zmętniałą torebkę laserem i wzrok powraca natychmiast. Zabieg wykonuje się w ambulatorium jest szybki, bezbolesny i skuteczny.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…