#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > chirurgia laserowa > kandydaci do zabiegu > badanie kwalifikacyjne

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku

Refrakcyjne zabiegi laserowe są nadzwyczaj precyzyjnymi operacjami chirurgicznymi. Są niezwykle bezpieczne. Powikłania są rzadsze niż przy noszeniu soczewek kontaktowych. W naszej klinice przeprowadzamy zabiegi za pomocą lasera excimerowego EX500, najmłodszego i najbardziej genialnego „dziecka” firmy WaveLight.

Aby dokonać najkorzystniejszego i najbezpieczniejszego wyboru rodzaju zabiegu, dostosowanego do stanu Twego zdrowia i do Twoich oczekiwań, przed operacją u każdego pacjenta przeprowadzamy szczegółowy wywiad i wykonywane są dokładne, wszechstronne badania kwalifikacyjne. Lekarz musi dokładnie znać Twój stan zdrowia, przebyte choroby, obecne dolegliwości, samopoczucie i przyjmowane przez Ciebie lekarstwa. Musi wiedzieć jaki prowadzisz tryb życia, aktywności sportowe, jakie uprawiasz hobby. Te wszystkie informacje pozwolą wybrać najlepszą dla Ciebie i Twoich oczu opcję leczenia.

Ważne: Badania są bezbolesne i zajmują około 1-1,5 godziny. Podczas badania zostaną podane do oczu krople poszerzające źrenicę. Nie zapomnij wziąć ze sobą okularów słonecznych i zapewnij sobie transport. Przed badaniem należy zaprzestać noszenia miękkich soczewek kontaktowych przynajmniej 2 tygodnie, a twardych soczewek kontaktowych przynajmniej 4 tygodnie.

Przebieg konsultacji

  • Wywiad medyczny

Na początku zostaniesz poproszony o wypełnienie kart pozwalajacych na zebranie informacji dotyczących Twojego ogólnego stanu zdrowia, przebytych schorzeniach, operacjach, dotyczących stanu Twoich oczu, przyjmowanych lekach, trybie życia i aktywnościach. Jest to bardzo ważne, gdyż niektóre schorzenia, przyjmowane leki mogą dyskwalifikować pacjenta od niektórych procedur. Istotne są także dane dotyczące używanych przez Ciebie soczewek kontaktowych. Soczewki mogą powodować zmiany w kształcie rogówki i powodować, że uzyskane wyniki są niemiarodajne, nieprawdziwe.

Nasz lekarz powinien także znać Twoją motywację, dlaczego chcesz się poddać zabiegowi laserowej korekcji wady oraz poznać Twoje oczekiwania co do wyników. Informacje te są bardzo istotne podczas planowania zabiegu. Także dla niektórych zawodów, aktywności sportowych lub hobby pewne zabiegi są lepsze niż inne.

Proszę zauważyć, że niektóre instytucje rządowe i pozarządowe( w tym ubezpieczyciele) finansują lub zezwalają tylko na pewne typy zabiegów dla swojego personelu (klientów). Pacjent jest odpowiedzialny za zgłoszenie tych informacji personelowi kliniki.

  • Ocena ostrości wzroku
    bez korekcji i z korekcją własną
  • Refrakcja

Badanie pozwalające na ocenę, w jaki sposób oko załamuje promienie światła. Na jego podstawie rozpoznajemy wielkość wady wzroku. W czasie zabiegu LASIK nie można uzyskać lepszej ostrości wzroku, niż ostrość uzyskana w najlepszej korekcji okularami lub soczewkami kontaktowymi. Badanie refrakcji jest przeprowadzane bez i po poszerzeniu porażeniu akomodacji za pomocą kropli. Wada wzroku przed i po podaniu kropli może się różnić Jest to wskazówka dla lekarza, czy oko na co dzień pracuje w rozluźnieniu, czy jest stale napięte i w ten sposób kompensuje część wady wzroku.Badania przeprowadza się na refraktometrze komputerowym i fotopterze.
Dla oczu, w których rozważana jest monowizja ustala się, które oko jest dominujące. Monowizja jest techniką wizualną, w której jedno oko jest korygowane w taki sposób, aby widzieć wyraźnie na dal, a drugie oko na bliskie odległości.  Minimalizuje to potrzebę używania okularów do czytania.

  • Tomografia rogówki i przedniego segmentu oka

Badanie wykonywana jest za pomocą Oculysera, urządzenia, które z ogromna precyzją dokonuje pomiarów struktur oka, głównie rogówki. Następnie tworzone są specjalne mapy i wykresy, na podstawie, których lekarz chirurg interpretuje stan oczu oraz dane są transferowane do urządzenia laserowego. Posłużą one do zaprogramowania komputera i zaplanowania indywidualnego, dopasowanego dla każdego oka optymalnego profilu ablacji. Badanie to jest bardzo ważne, gdyż na jego podstawie planowany jest zakres i rodzaj zabiegu.
Tomografia 3D dokonuje ponadto map pachymetrycznych, czyli ocenia grubość rogówki w każdym miejscu, z ogromną precyzją. Jest to jedyne urządzenie posiadające taką funkcję.

  • Tonometria

Jest badaniem ciśnienia śródgałkowego, pozwalającym rozpoznać jaskrę.

  • Ocena filmu łzowego

Pozwala na ocenę czy oko produkuje prawidłowy ilościowo i jakościowo film łzowy – warstewkę łez, pokrywającą oko. Jest to bardzo istotne dla prawidłowego procesu widzenia, komfortu i ostrości.
Oko po zabiegach refrakcyjnych wymaga stałego nawilżania, by zoptymalizować procesy gojenia.

  • Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej

Badanie to pozwala ocenić pod mikroskopem struktury oka, głównie rogówki, która ma być poddana zabiegowi. Czasami podczas badania można stwierdzić dodatkowe choroby wymagające innego leczenia niż LASIK.

  • Badanie dna oka po rozszerzeniu źrenicy

Po podaniu kropli poszerzających źrenicę lekarz uzyskuje dobry wgląd w tylny segment oka. Może ocenić stan nerwu wzrokowego, soczewki oka, siatkówki- struktur bardzo ważnych w procesie widzenia. Poza tym krople poszerzające źrenicę zwalniają akomodację oka, co pozwala na dokładniejsze zbadanie refrakcji.

  • Biometria

Po zakwalifikowaniu do zabiegu wykonywane są pomiary struktur oka, co jest szczególnie ważne, jeśli w przyszłości planowana będzie operacja soczewki, z implantem wewnątrzgalkowym.
Wszystkie powyższe testy są oceniane przez chirurga i są omawiane z pacjentem. Na ich podstawie dyskutowane są opcje leczenia i wybierany najlepszy dla danego oka rodzaj zabiegu. Zalecamy pacjentom wykonywanie systematycznych badań po zakończeniu leczenia i po wyrehabilitowaniu wzroku. Oczy, tak jak i cały organizm będą podlegały procesom starzenia i warunki oraz kondycja oczu będą ulegały zmianom, mogą rozwijać się choroby, których obecnie nie było

Badania w dniu zabiegu
W dniu zabiegu, aby mieć pewność, że wykonane badania były precyzyjne, nie opierać się tylko na jednym pomiarze oraz lepiej zaplanować zakres korekcji jeszcze raz wykonywane są badania refrektometryczne, keratometria, badanie refrakcji subiektywnej na foropterze oraz wykonywane są mapy rogówki. Badanie jest nieodpłatne.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów laserowej korekcji wzroku rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…