#Reżim sanitarny – pracujemy od godz. 8:00 do 20:00

E-mail

klinika@vita-med.glogow.pl

Telefon

76 831 37 47

Adres

67-200 Głogów, ul. Legnicka 5

Usługi > Implanty wewnątrzgałkowe

Implanty wewnątrzgałkowe

Podczas operacji zaćmy do oka wszczepiany jest implant-sztuczna soczewka. To, jaki uzyska się wynik operacji w dużej mierze związane jest nie tylko z wybraną techniką operacji, przebiegiem samej operacji, lecz uzależnione jest od typu zaimplantowanej soczewki. Obecnie na świecie, a także w nasze klinice, dobiera się indywidualnie dopasowane dla pacjenta implanty: zależnie od jego trybu życia, budowy oka, współistniejącej przed operacją wady wzroku i zależnie od jego potrzeb wzrokowych.

Pamiętaj!
Wybór implantu to wybór raz na całe życie! Upewnij się jak będziesz widział świat!
Wybierając implant wybieramy JAKOŚĆ ŻYCIA.

Wybierając soczewkę należy dokładnie zastanowić się, czego po operacji oczekujemy i czy implant soczewki wewnątrzgałkowej nam to umożliwi. Obecnie produkowana jest ogromna ilość implantów, które różnią się kształtem, rodzajem materiału, z jakiego są wykonane, jakością załamywania światła, możliwością korekcji współistniejących wad wzroku oraz dodatkowymi czynnikami wpływającymi na bezpieczeństwo, stabilność, jakość życia i późne konsekwencje wszczepienia soczewki.

Dokonując wyboru najlepszego implantu należy kierować się: stopniem zaawansowania choroby, współistniejącą wadą refrakcji (wzroku), budową oka, współistniejącymi schorzenia oka, ogólną kondycją oczu. W tych zagadnieniach pomoże lekarz, po dokładnym zbadaniu oczu. Ważny przy wyborze jest także styl życia, rodzaj wykonywanego zawodu, hobby, przyzwyczajenia, potrzeby i oczekiwania. Decyzja, co do wyboru jest wiec decyzją pacjenta. Lekarz ma za zadanie, wspierając przy wyborze wiedzą i doświadczeniem, przedstawić możliwości medycyny. W naszej klinice ponadto jest możliwość indywidualnej rozmowy i konsultacji z doradcą, który wytłumaczy zagadnienia związane z implantami.

Operacja NFZ a odpłatnie:

  • Możliwość wyboru implantu mają pacjenci, którzy poddawani są zabiegom odpłatnym. Nie ma możliwości dopłaty do bardziej zaawansowanego technologicznie implantu przystępując do operacji w ramach NFZ.
  • Poddając się operacji w ramach NFZ spadek ostrości wzroku musi być znaczący, czyli zaćma zaawansowana, a więc zabieg mniej bezpieczny.
  • Nie ma możliwości wyboru terminu. System kolejkowy w ramach umowy z NFZ wymaga by operować pacjentów w kolejności wpisywania w kolejkę na zabieg.

więcej informacji (chirurgia zaćmy) >>

RODZAJ IMPLANTU
właściwości implantu
jednoogniskowy
toryczny
wieloogniskowy
wieloogniskowy toryczny
o poszerzonej głębi ostrości
o poszerzonej głębi ostrości toryczny
widzenie na dal
X
X
X
X
X
X
widzenie na odległości pośrednie
-
-
X
X
X
X
widzenie z bliska
-
-
X
X
powyżej odległości 40cm
powyżej odległości 40cm
korekcja astygmatyzmu
-
X
-
X
-
X

Soczewki standard czy Premium?

Soczewki jednoogniskowe umożliwiają ostre widzenie z jednej odległości. Najczęściej pacjenci wybierają dobre widzenie z daleka. Na pozostałe odległości będą wymagali stosowania okularów. Przy współistnieniu astygmatyzmu będą jednakże potrzebować korekcji zarówno na dal, do bliży oraz na odległości pośrednie.  Wiąże się to z uciążliwością używania kilku różnych par okularów do różnych czynności.  Pamiętajmy, że okulary powinno się wymieniać, co 2-3 lata, co wiąże się z kosztami.

Soczewki PREMIUM, czyli ponadstandardowe, są to zaawansowane technologicznie implanty, które umożliwiają równoczesne wyleczenie dodatkowych wad wzroku, takich jak astygmatyzm i presbiopia. Zmniejszają też aberracje sferyczne, a także ich konstrukcja, wysokiej jakości materiał, z którego są zbudowane i dodatkowo posiadane filtry oraz zaawansowane technologicznie, jednorazowe systemy implantacyjne dają dodatkowe korzyści.

Dodatkowe cechy implantów soczewek

Soczewki asferyczne zostały skonstruowane celem poprawy jakości widzianego obrazu.

Wraz z wiekiem soczewka ludzka zmienia swoją strukturę, co powoduje różne załamywanie światła w jej części centralnej i peryferyjnej. Zjawisko to nazywane jest aberracją sferyczną. Dla pacjenta oznacza to słabszy kontrast widzenia. Soczewki asferyczne, dzięki asferycznej optyce, znacznie redukują aberrację sferyczną. Pozwala to pacjentowi na zwiększanie poczucia kontrastu, a tym samym poprawę jakości funkcji widzenia, czego rezultatem jest poprawa ostrości widzenia i jakości obrazu, szczególnie przy słabym oświetleniu. Soczewki asferyczne polecane są szczególnie dla osób, które prowadzą pojazdy wieczorem i w nocy, pracują w warunkach słabego oświetlenia oraz potrzebują szczególnie dobrej jakości widzenia.

Filtry UV zatrzymują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które uszkadza siatkówkę oka.

Filtr światła niebieskiego zapewnia zintegrowany z materiałem soczewki chromofor- żółty barwnik, który ma właściwości filtrujące światło niebieskie w zakresie długości fali 400-475 nm. Światło niebieskie uznane jest za jeden z czynników powodujących AMD- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Żółty chromofor imituje kolor i właściwości filtrujące naturalnej soczewki ludzkiej, nie zaburzając percepcji kolorów lub jakości widzenia.

Materiał implantu – hydrofilny czy hydrofobowy? Implanty wewnątrzgałkowe wykonane są z różnego rodzaju materiału. Najczęściej wszczepiane są soczewki hydrofilne. Przewaga materiału hydrofobowego, polega na lepszym przyleganiu do torby soczewki. Soczewki te zapewniają, wg badań klinicznych, długoterminową centrację i stabilność, zapobiegającą możliwości rotacji implantu. Dają świetne wyniki refrakcyjne oraz redukcję zmętnień tylnej torebki soczewki.  Soczewki dydrofobowe w dalszym ciągu mają jedną z najniższych częstości wykonywania zabiegów laserowej kapsulotomia Nd: YAG ze wszystkich materiałów soczewek dostępnych dziś na rynku oraz mniejsze nasilenie proliferacji komórek nabłonkowych soczewki, które jest zaletą dla każdej soczewki zaprojektowanej w celu zapewnienia pełnego zakresu widzenia.

Soczewki toryczne – W wielu oczach dotkniętych zaćmą współistnieje astygmatyzm. To właśnie z myślą o tej grupie zostały stworzone soczewki toryczne.

Czasami powierzchnia rogówki jest zakrzywiona w taki sposób, że widzenie staje się zniekształcone lub niewyraźne. Ta często występująca nieregularność nazywana jest astygmatyzmem rogówkowym. Dotychczas astygmatyzm można było korygować jedynie poprzez nacięcia rogówki (rąbkowe nacięcia relaksacyjne, keratotomia radialna) lub przy użyciu lasera excimerowego (LASIK, LASEK, PRK). Stosowane obecnie implanty soczewek torycznych pozwalają na jednoczesne usunięcie zaćmy i skorygowanie astygmatyzmu, podczas jednoczasowej operacji oka. W rezultacie następuje poprawa widzenia na dal i uniezależnienie od używania okularów lub soczewek kontaktowych do dali.

Osoba, która ma jednocześnie zaćmę i astygmatyzm rogówkowy, po zabiegu chirurgicznym usunięcia samej tylko zaćmy nie odzyska wysokiej jakości widzenia dali, o ile nie zostanie skorygowany również astygmatyzm. Soczewka toryczna umożliwia jednoczesne korygowanie zaćmy oraz astygmatyzmu- wszystko w tym samym czasie, podczas jednego zabiegu.

Soczewki wieloogniskowe – Życie bez okularów! Do tej pory pacjenci po operacji zaćmy nie mogli się obyć bez okularów do czytania lub okularów dwuogniskowych. Soczewki wieloogniskowe stanowią unikatową innowację technologiczną, która może zapewnić doskonały wzrok w całym spektrum widzenia – zarówno na bliską, na daleką odległość oraz odległości pośrednie – a więc większą niezależność od okularów!

Soczewka jest prawdziwą szansą dla osób cierpiących na zaćmę, ale również dla tych, którym dokucza presbiopia (związana z wiekiem utrata zdolności ostrego widzenia przedmiotów położonych blisko oka).

Soczewki wieloogniskowe toryczne – soczewka łącząca właściwości soczewki wieloogniskowej- możliwość ostrego widzenia na różne dystanse, jak również soczewki torycznej, korygującej astygmatyzm.

Soczewki o wydłużonej (płynnej) ogniskowej umożliwiają ostre widzenie na dal oraz odległości pośrednie, (na odległość do około 40 cm od oka). Zapewnia to pełny zakres widzenia z funkcjonalną ostrością widzenia do bliży, aby zmniejszyć potrzebę noszenia okularów. Umożliwia to wykonywanie wszystkich czynności „na wyciągniecie ręki” i dalej Soczewka daje bardzo dobrą kontrastowość widzenia, po implantacji łatwą neuroadaptację, dobrą pracę soczewki w jasnym świetle jak i w słabszych warunkach oświetlenia, Zmniejsza ryzyko występowania efektów halo i olśnienia podobnie jak w soczewkach jednoogniskowych. Można zastosować przy niektórych schorzeniach oka, wykluczających implantację soczewek wieloogniskowych. Do długotrwałej pracy z bliskiej odległości mogą być potrzebne okulary około +0,75 do +1,0D.

Przy wyborze implantu pomoże Ci Arkusz oceny, na jakie odległości najczęściej używasz wzroku.

Dostosowanie implantu?

Celem indywidualnego, najbardziej precyzyjnego, ”szytego na miarę” dopasowania implantu, każdy pacjent musi mieć wykonane badanie biometryczne. Na podstawie badania program komputerowy kalkuluje moc potrzebnego wszczepu. W naszej klinice dokonuje się pomiarów biometrycznych za pomocą dwóch urządzeń:

  • najnowszego optycznego koherentnego biometru laserowego (biometria optyczna, bezdotykowa, bardzo precyzyjna),
  • lub biometru akustycznego, wykorzystującego fale ultradźwiękowe (USG) ( biometria immersyjna, kontaktowa).

Pomiarów soczewki należy dokonać wcześniej: zanim rozwinie się zaćma uniemożliwiająca dotarcie promieniom lasera do wnętrza oka oraz dopóki pacjent jest w stanie zobaczyć punkcik światła, na którym trzeba skupić wzrok podczas badania.

Pamiętaj!
Błąd w pomiarze oka tylko 1 mm skutkuje wadą wzroku 3Dioptrie (trzeba, więc będzie po operacji używać okularów na dal o sile 3 dioptrii, a do czytania 6 dioptrii)!

W bardziej zaawansowanych soczewkach PREMIUM torycznych, o zmiennej ogniskowej i wieloogniskowych dobór implantu wymaga rozszerzenia badań i pomiarów o najnowsze, zaawansowane technologicznie, unikatowe aparaty diagnostyczne:

  • Tomografię odcinka przedniego oka,
  • Aberrometrię oka z topografią rogówki,
  • Urządzenie do oceny astygmatyzmu – System Nawigacji Obrazowej.

Aby ułatwić decyzję opracowaliśmy Ankietę wyboru implantu, o wypełnienie której zostaniesz poproszony przez asystenta, przed wykonywaniem pomiarów.

Przebadanych Pacjentów rocznie

Zabiegów usunięcia zaćmy rocznie

Lat doświadczenia

Jakość świadczonych przez nas usług medycznych i bezpieczeństwo Pacjentów jest dla nas najważniejsze…