Chirurgia refrakcyjna

Historia chirurgii refrakcyjnej
Od początków ludzkości, 40 tys. lat temu, człowiek borykał się z problemem wad wzroku. Dopiero w średniowieczu pojawiły się pierwsze prototypy okularów, 500 lat temu prototypy soczewek kontaktowych, ale dopiero myśl i osiągnięcia techniczne XX wieku pozwoliły na wyzbycie się tego „kalectwa” za pomocą technik operacyjnych.

Rodzaje zabiegów
Chirurgia refrakcyjna ma uznaną reputację i dzisiaj chirurdzy mają wiele dostępnych opcji, z których mogą wybierać, by jak najlepiej leczyć pacjenta. Wykonujemy zabiegi operacyjne i laserowe na rogówce: powierzchowne ablacje i zabiegi wewnątrz tkanki rogówkowej (stroma); implantujemy soczewki do wnętrza oka oraz  wykonujemy procedury oparte na naturalnej soczewce oka. Celem zabiegów jest dostarczenie pacjentowi jak najlepszego stanu refrakcji i w tak wielu przypadkach,  jak to tylko możliwe, niezależności od okularów.

Korekcja laserowa
Zabiegi laserowe są najczęściej stosowanymi zabiegami chirurgii refrakcyjnej, czyli zabiegami usuwającymi wady wzroku. Od wczesnych lat 90, gdy wykonano pierwsze zabiegi,  dynamicznie poprawiała się ich jakość, wzrastała liczba zadowolonych pacjentów, udoskonalano procedury i techniki operacyjne, wykorzystywano coraz doskonalsze urządzenia i sprzęt, wzrastało doświadczenie chirurgów. Cała rzesza naukowców, inżynierów biomedycznych, lekarzy okulistów i mikrochirurgów pracowały nad poprawą wyników. Obecnie jesteśmy na szczycie. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest najbezpieczniejszym zabiegiem przeprowadzanym na organizmie ludzkim. Świadczy o tym liczba zadowolonych pacjentów- 98% oraz znikoma liczba efektów niepożądanych i powikłań z nim związanych. Laserowa korekcja wzroku jest najbezpieczniejszym i najbardziej przewidywalnym zabiegiem. Pozwala na korekcję wady z niesamowitą precyzją. Niejednokrotnie wynik ostrości wzroku jest lepszy niż w okularach i soczewkach kontaktowych. W naszej klinice przeprowadzamy zabiegi za pomocą lasera excimerowego EX500, najmłodszego i najbardziej genialnego „dziecka” firmy WaveLight.

Na czym polega zabieg laserowy?
Zabieg polega na laserowym wymodelowaniu rogówki w taki sposób, aby promienie światła skupiały się w centralnej części siatkówki (na plamce), tworząc ostry obraz. Zabieg nie wymaga otwarcia wnętrza oka. Refrakcyjne zabiegi laserowe są nadzwyczaj precyzyjnymi operacjami chirurgicznymi. Są niezwykle bezpieczne. Powikłania są rzadsze niż przy noszeniu soczewek kontaktowych. Dzieje się tak, ponieważ użyte w tych urządzeniach technologie stanowią szczytowe osiągnięcie myśli ludzkiej i nie mają sobie równych w innych gałęziach medycyny czy przemysłu. Laserowe zabiegi refrakcyjne są bezbolesne, wykonywane przy użyciu kropli znieczulających. Wykonuje się je w trybie ambulatoryjnym, to znaczy, że osoba operowana nie musi leżeć w szpitalu.

Zamierzone korzyści operacji
Głównym celem zabiegów chirurgicznej korekcji wady wzroku jest poprawa jakości widzenia. Będziemy się starać, jak to tylko możliwe, zredukować Twoją potrzebę używania okularów lub soczewek kontaktowych. Zwykle po chirurgii refrakcyjnej pacjent nie potrzebuje okularów na dal, może jednak potrzebować szkieł do czytania (osoby po 40 roku życia) lub w szczególnych sytuacjach. Zabieg chirurgii refrakcyjnej jest zawsze wykonywany na prośbę pacjenta. Istnieją 3 alternatywne metody korekcji wad wzroku: okulary, soczewki kontaktowe lub refrakcyjne zabiegi chirurgiczne. To pacjent decyduje, jaka korekcja jest dla niego najlepsza. Rolą lekarza jest szczegółowe zbadanie oka i sprawdzenie, czy pacjent kwalifikuje się do danego zabiegu. Szczególnymi wskazaniami medycznymi do przeprowadzenia chirurgii refrakcyjnej jest różnowzroczność (duża różnica w wielkości wady pomiędzy prawym i lewym okiem), nietolerancja soczewek kontaktowych lub oprawek okularowych (np. uczulenie na nikiel) oraz zakaz stosowania okularów lub soczewek w niektórych zawodach.

 

W ciągu zaledwie kilku minut laser może zmienić sposób w jaki postrzegasz świat. Czy jesteś gotowy ?

 

czytaj dalej (kandydaci do zabiegu) >>>

Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl