Dla mediów

10.01.2019

LASIK: dla kogo i na czym polega?

LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) to nowoczesny sposób korekcji wad wzroku, dzięki któremu w szybki, bezbolesny i skuteczny sposób można odzyskać pełną ostrość widzenia a towarzyszące nam nawet całe życie okulary odłożyć do szuflady. Kto może poddać się temu prostemu zabiegowi i na czym on polega?

Laserowa korekcja wzroku  to zabieg dedykowany przede wszystkim osobom młodym, które jednak ukończyły 18 lat i których wada wzroku ma charakter stabilny, tzn. nie może postępować w skali większej, niż pół dioptrii przez ostatnie pół roku. Laserowa korekcja wzroku stanowi alternatywę dla okularów czy szkieł kontaktowych. To, czy ktoś chce zdecydować się na zabieg może być podyktowane względami czysto komfortowymi, by było mu wygodniej, ale także praktycznymi – w wielu zawodach takich, jak praca pod ziemią, w policji, straży pożarnej czy zawodach wysokościowych noszenie okularów może być niewskazane.

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest krótki, bezbolesny i wykonywany w warunkach ambulatoryjnych – czyli pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Długość rehabilitacji jest uzależniona od indywidualnie dobranej metody. Trzeba wiedzieć, że wykonywany przez Klinikę VITA-MED zabieg laserowej korekcji wzroku jest dobierany optymalnie dla danego oka po jego uprzednim dokładnym zbadaniu. To nie jest tak, że każdy przechodzi ten sam rodzaj zabiegu. Efekty są, dosłownie, widoczne najczęściej już następnego dnia po zabiegu.

Skończyły się już czasy, gdy jedynym sposobem na to, by widzieć wszystko wyraźnie były okulary czy soczewki kontaktowe. Lekarz okulista dysponuje dziś wieloma bardzo nowoczesnymi metodami badania oraz leczenia wzroku. Warto zatem zastanowić się nad wizytą kontrolną i nie czekać na to, aż coś się będzie dziać. Nie zwlekajmy więc już nie tylko dlatego, by sprawdzić czy z naszymi oczami wszystko jest w porządku, ale także dlatego, by móc dowiedzieć się, co jeszcze można zrobić, by uczynić swoje życie łatwiejszym i bardziej komfortowym.

 

Skontaktuj się z nami: Ekspert ds.LASIK: 607 588 588

________________________________________________________________________________________
20.12.2018

Mróz, wiatr i Zespół Suchego Oka

Niskie temperatury czy wiatr nie pozostają bez wpływu na nasze oczy. Jeżeli w mroźne czy wietrzne dni pod powiekami pojawia się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie, może to oznaczać, że cierpi się na Zespół Suchego Oka.

Zespół suchego oka to pojęcie określające szereg schorzeń o podobnych objawach. Takie dolegliwości występują, gdy produkcja łez jest zaburzona – łez jest zbyt mało lub mają nieprawidłowy i wtedy częstym objawem jest nadmierne łzawienie.

Oczy a zima

Jak tłumaczy lek. med. Karol Nienartowicz z Kliniki VITA-MED w Głogowie, dolegliwości związane z Zespołem Suchego Oka rzeczywiście nasilają się zimą. Jest to związane z termoregulacją  oka. Narząd ten ogrzewa się poprzez mruganie i pokrywanie oka warstwą lipidową/tłuszczową. Tłuszcz nie zamarza tak łatwo, jak woda i zabezpiecza powierzchnię oka przed zamarzaniem i parowaniem. Gdy gruczoły Meiboma są niewydolne i oko nie posiada zabezpieczenia lipidowego to tak, jak ręce nieposmarowane kremem, narażone jest na silniejszy wpływ czynników atmosferycznych, jak mróz i wiatr. Również sztuczne ogrzewanie pomieszczeń – powszechne w zimne dni – nasila objawy ZSO.

Jak chronić oczy zimą?

Przy zdiagnozowanym ZSO, skuteczną terapią jest zabezpieczanie oczu okularami przeciwsłonecznymi, co powoduje m.in mniejsze dolegliwości związane z wiatrem. Warto także kilkukrotnie w ciągu dnia ogrzewać i masować brzegi powiek oraz używać sztucznych łez. Stymulacja E-eye nasilająca pracę gruczołów Meiboma także poprawi komfort oczu zimą. Czym jest E-eye? – To aparat do bezinwazyjnego pobudzania gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach – tłumaczu Karol Nienartowicz.

Aparat ten jest wykorzystwany z powodzeniem w głogowskim VITA-MEDzie w utworzonej Poradni Suchego Oka. Klinika, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada także system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA.

Jeżeli podczas mrozu czy wiatru odczuwa się objawy Zespołu Suchego Oka, jak uczucie piasku pod powiekami, świąd, łzawienie czy zaczerwienienie, należy udać się na badanie diagnostyczne, które określi stan nawilżenia oczu, zaawansowanie choroby i odpowie na pytanie, czy konieczna jest terapia oraz o jakim nasileniu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem mogą od razu umówić się na specjalistyczne zabiegi. Ponadto specjaliści w VITA-MEDzie czuwają i sami proponują diagnostykę i leczenie chorym, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez współczesny postęp medycyny.

________________________________________________________________________________

12.12.2018

VITA-MED ponownie w przedszkolu

10 grudnia dr Jarosław Kachnowicz z Kliniki VITA-MED spotkał się przedszkolakami z Publicznego Przedszkola na 19 „Bajka” w Głogowie.

Dzieci szczególnie interesowały ciekawostki takie choćby, jak ta, że ponad połowa populacji na naszej planecie ma oczy koloru brązowego, oczy niebieskie ma zaledwie 8% ludzi na świecie, przy czym w Estonii oczy tego koloru mają prawie wszyscy obywatele tego kraju, że oczy nie rosną i od urodzenia mamy je niemal tej samej wielkości albo do czego służą rzęsy?

Dr Kachnowicz opowiadał o niezwykłych właściwościach ludzkiego oka, prezentując przy tym okazały model narządu wzroku, tablice okulistyczne oraz inne pomoce naukowe.

– Spotkania z najmłodszymi to niezwykłe doświadczenie – komentuje lekarz. – Ich żywe reakcje i zainteresowanie są niezwykłe. Naszą misją jest jednak przede wszystkim to, by poprzez ciekawostki i poniekąd zabawę, nauczyć ich jak bardzo ważnym narządem są oczy. Zmysł wzroku jest najważniejszym ze zmysłów dla człowieka, dlatego tak ważna jest profilaktyka oczu. I w tym kierunku edukujemy – dodaje.

________________________________________________________________________________________
22.11.2018

Głogowski VITA-MED podwójnie nagrodzony

Podwójnym zwycięzcą tegorocznej edycji organizowanego przez Gazetę Wrocławską plebiscytu HIPOKRATES okazała się głogowska Klinika Okulistyczna VITA-MED. Tytuł Okulisty Roku przyznano doktorowi Jarosławowi Kachnowiczowi, zaś sama Klinika zwyciężyła w kategorii Przychonia/Gabinet Roku.

Pod koniec listopada we Wrocławiu odbyła się uroczysta gala wręczenia prestiżowych nagród HIPOKRATES przyznawanych przez Gazetę Wrocławską instytucjom oraz pracownikom różnych sektorów służby zdrowia. W konkursie decydowały głosy pacjentów. Od września bieżącego roku można było je oddawać w poszczególnych kategoriach. Klinika Okulistyczna VITA-MED z Głogowa w pierwszym etapie zdobyła tytuł Przychodnia/Gabinet Roku. Natomiast w kolejnym, w którym wybierano lekarza roku, tytuł Okulisty Roku przypadł reprezentującemu VITA-MED doktorowi Jarosławowi Kachnowicznowi. – Nie ma większej nagrody, niż ta, którą wystawili mnie oraz naszej klinice pacjenci, angażując się w plebiscyt HIPOKRATES 2018 – komentuje dr Kachnowicz. – W mojej opinii, to największa motywacja do tego, by to, co robimy na co dzień, robić jeszcze lepiej.

Tytuł Okulisty Roku w konkursie Gazety Wrocławskiej trafił do Głogowa po raz drugi. W ubiegłym roku w tej kategorii zwyciężyła dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z VITA-MEDu.

Jak informuje Gazeta Wrocławska, plebiscyt powstał, by pacjenci mogli wyróżnić swojego lekarza, lekarkę, pielęgniarkę, położną czy ratownika medycznego i mieć okazję okazać swoją wdzięczność i podziw dla ich ciężkiej pracy. Jak uzasadniają organizatorzy, od pracowników służby zdrowia oczekujemy, aby byli cierpliwi, sympatyczni, pełni empatii i wysokiej kultury osobistej. Tacy właśnie lekarze, pielęgniarki i położne oraz farmaceuci zostali nagrodzeni w tegorocznej edycji akcji DOLNOŚLĄSKI HIPOKRATES 2018.

________________________________________________________________________________

 

7.11.2018

VITA-MED w Radzie Ekspertów

Dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki VITA-MED uczestniczyła w spotkaniu Rady Ekspertów zorganizowanym w Pałacu Zegrzeńskim koło Warszawy.

Spotkanie miało na celu ustalenie rekomendacji dotyczących parametrów idealnej wieloogniskowej soczewki wewnątrzgałkowej oraz kwalifikacji pacjenta do implantacji zaawansowanych technologicznie implantów.

Oprócz reprezentującej głogowski VITA-MED dr Ewy Bobińskiej-Kachnowicz, w śród zaproszonych gości był Krajowy Konsultant ds. Okulistyki prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, kierownicy klinik: prof. Ewa Mrukwa-Kominek, prof. Robert Rejdak, prof. Jakub Kałużny, prof. Narcyz Błocki z Instytutu Optyki Stosowanej, prof. Andrzej Kołodziejczyk z Politechniki Warszawskiej oraz doświadczeni specjaliści w dziedzinie mikrochirurgii oka i implantacji wewnątrzgałkowych soczewek wieloogniskowych: dr n. med. Jarosław Marek, dr Marek Czubak, dr Andrzej Dmitriew.

Spotkanie, przebiegającej w atmosferze naukowej dyskusji moderował prof. Marek Rękas. Poruszane zagadnienia dotyczyły tego, czym powinien kierować się chirurg, wszczepiając soczewkę wieloogniskową oraz jakie kryteria ISO oraz parametry optyczne powinna spełniać idealna wieloogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa. Rozmawiano także o ankiecie badającej poziom satysfakcji pacjenta po zabiegu wszczepienia jej. Jednak kluczowym tematem okazały się kryteria doboru pacjentów. Podczas dyskusji, eksperci wymienili własne uwagi, doświadczenia o wnioski. Na tej podstawie Rada Ekspertów uznała za zasadne powstanie konsensusu dotyczącego rekomendacji do kwalifikacji pacjentów przed implantacją wieloogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych.

 

Spotkanie podsumowano krótką relacją wideo dostępną TUTAJ>>>

________________________________________________________________________________________
27.10.2018

Dr Jarosław Kachnowicz Okulistą Roku!

Dr Jarosław Kachnowicz z Kliniki VITA-MED został wybrany Okulistą Roku w plebiscycie HIPOKRATES 2018, który organizuje Gazeta Wrocławska.

Dr Jarosław od początku był liderem – dzięki Państwa głosom zwyciężył i tytuł Okulisty Roku drugi rok z rzędu trafia do Głogowa. Przypomnijmy, że w roku ubiegłym pierwsze miejsce zajęła dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z VITA-MEDu.

Nasz Klinika w przy okazji bieżącej edycji HIPOKRATESA zwyciężyła również w kategorii Przychodnia/Gabinet Roku. To dla nas olbrzymi zaszczyt oraz motywacja do dalszej pracy, przede wszystkim dlatego, że zwycięzcy wybierani są głosami pacjentów.

Plebiscyt DOLNOŚLĄSKI HIPOKRATES 2018 jest organizowany przez redakcję Gazety Wrocławskiej po raz drugi. Jak informuje Gazeta Wrocławska, plebiscyt powstał, by pacjenci mogli wyróżnić swojego lekarza, lekarkę, pielęgniarkę, położną czy ratownika medycznego i mieć okazję okazać swoją wdzięczność i podziw dla ich ciężkiej pracy. Od pracowników służby zdrowia oczekujemy, aby byli cierpliwi, sympatyczni, pełni empatii i wysokiej kultury osobistej. Tacy właśnie lekarze, pielęgniarki i położne oraz farmaceuci zostaną nagrodzeni w tegorocznej edycji akcji DOLNOŚLĄSKI HIPOKRATES 2018

Na przełomie października i listopada zwycięzcy oraz laureaci z każdego powiatu zostaną zaproszeni na Galę Hipokratesa 2018, podczas której odbiorą statuetki, dyplomy i nagrody.

________________________________________________________________________________

21.10.2018.

Okulistyka-Kontrowersje z VITA-MEDem

Od 18 do 20 października bieżącego roku w Karpaczu trwała VIII Międzynarodowa Konferencja Okulistyka – na wydarzeniu nie zabrakło silnej reprezentacji Kliniki VITA-MED.

Jednym z przewodniczących Sesji Pielęgniarskiej był dr Jarosław Kachnowicz, który wygłosił wykład zatytułowany „Cross linking wzmocnienie rogówki poprzez sieciowanie – nowe zastosowania”. Panel spotkał się z dużym zainteresowaniem, podobnie jak wykład także reprezentującej VITA-MED pielęgniarki Marzeny Jankowskiej na temat: „Prowadzenie pacjenta w programie lekowym AMD – postać wysiękowa od teorii do praktyki”. Uczestniczkami sesji pielęgniarskiej były również nasze pielęgniarki: Klementyna Gut, Adrianna Budziszewska i Marta Żarowska.

To już kolejny raz, gdy Klinika VITA-MED uczestniczy w Konferencji Okulistyka-Kontrowersje, podczas której zostają poruszone najbardziej kontrowersyjne tematy współczesnej okulistyki. Cieszymy się, że i tym razem wracamy do Głogowa bogatsi o nową wiedzę, którą możemy wykorzystywać w praktyce dla dobra naszych pacjentów.

 

________________________________________________________________________________________
13.10.2018.

Pracujesz przy komputerze? Uważaj na oczy!

Coraz częściej w codziennym życiu towarzyszy nam komputer. Używamy go powszechnie i na wielu stanowiskach pracy, odpoczywamy przy komputerze, jest on źródłem rozrywki, pełni ważną funkcję komunikacyjną i informacyjną. Mamy z nim kontakt dzień w dzień i zadajemy sobie pytanie, jak kiedyś można było bez niego funkcjonować?

Obecnie produkowany sprzęt komputerowy jest bezpieczny, monitory są zaopatrzone w odpowiednie filtry i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety, długotrwała praca przy komputerze stwarza problemy zdrowotne i dyskomfort, szczególne poprzez nadmierne obciążenie układu wzrokowego.

Czy komputer szkodzi?

Przyczyną problemów wzrokowych związanych z pracą przy komputerze są zaburzenia naturalnego procesu widzenia. Czynniki wpływające na te zaburzenia są złożone:

Dolegliwości

Początkowe dolegliwości związane z przeciążeniem pracą wzrokową to pieczenie, zaczerwienienie oczu, uczucie piasku w oczach. Dolegliwości te mogą mieć różne nasilenie oraz okresowo ustępować. Następnie objawy się nasilają, dołącza się nadwrażliwość na światło i łzawienie, zwłaszcza na powietrzu lub przy ostrym oświetleniu. Może występować także zamglone widzenie i bóle głowy.

Jak prawidłowo zorganizować miejsce pracy z komputerem?

Aby zapobiec problemom wzrokowym należy przede wszystkim pomyśleć o ergonomicznej organizacji miejsca pracy, a także o higienie pracy wzrokowej. Należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie monitora, jego odległość od oczu, na ustawienie przepisywanego tekstu i klawiatury na jednym poziomie, aby przenoszenie wzroku odbywało się w sposób płynny, na prawidłowe oświetlenie w miejscu pracy. Poniżej omówiono szczegółowo wszystkie czynniki wraz ze wskazówkami, co robić, aby nie przemęczać oczu?

1.Urządzenie miejsca pracy

a. Oświetlenie

Należy prawidłowo oświetlić pomieszczenie, w którym wykonywana jest praca z komputerem. Najodpowiedniejszym światłem pozostaje światło dzienne. Gdy pomieszczenie jest oświetlone sztucznie, to źródło światła powinno być skierowane a góry, powinno być to światło rozproszone i o odpowiednim natężeniu. Należy unikać jarzeniówek. Idealne natężenie światła w miejscu pracy wynosi 400-600 Lux, przy zastosowaniu światła białego. Zbyt silne oświetlenie spoza monitora pogarsza percepcję obrazu na ekranie, natomiast zbyt słabe obniża kontrastowość obrazu. Jeżeli miejsce pracy z komputerem jest umieszczone bezpośrednio przy oknie, to okno musi być zacienione zasłoną lub żaluzją, aby nie powstawały na ekranie odbicia ram i uciążliwe odblaski. Częstą przyczyną dolegliwości są także odbicia światła od powierzchni ekranu, a także odbicia od jasnych, połyskliwych powierzchni mebli, ścian, luster . Unikać należy zbyt jaskrawych kolorów oraz zastosowania światła barwnego, wskazane jest stosowanie barw nieco przytłumionych o odcieniu beżu i szarości.

b.Ustawienie monitora

Monitor powinien być oddalony od oczu na odległość 50-70 cm. Jego górna krawędź powinna być ustawiona poniżej linii wzroku, a linia spojrzenia skierowana 20-30 stopni ku dołowi. Tło monitora powinno być ustawione tak, aby nie stanowiło nadmiernego kontrastu. Umieszczenie monitora na wysokości oczu lub powyżej powoduje zmniejszenie częstotliwość mrugania, a tym samym słabsze nawilżenie oczu.

2.Okulary ochronne

Powszechnie sądzi się, że monitor komputerowy emituje szkodliwe dla oczu promieniowanie. Poszukiwane są, więc okulary z filtrami ochronnymi. To przekonanie jest nieprawdziwe, gdyż jak dotąd nie zdefiniowano rzeczywistej szkodliwości promieniowania płynącego z ekranów monitorowych. Zupełnie bezpieczne są w tym względzie monitory ciekłokrystaliczne. Monitory kineskopowe wydzielają wprawdzie promieniowanie ultrafioletowe, ale w bezpiecznym  zakresie. Ocenia się, że przeciętny użytkownik komputera otrzymuje w ciągu roku dawkę UV równą przyjętej w trakcie weekendu na świeżym powietrzu.

Jeśli okaże się, że potrzebne są okulary korekcyjne, to dla podniesienia ich jakości, warto zamówić szkła z powłoką antyrefleksyjną. Powłoka antyrefleksyjna poprawia parametry standardowej soczewki okularowej, zmniejszając patologiczne refleksy, odbicia i rozproszenie światła, dzięki czemu poprawiają się nie tylko parametry szkła okularowego, ale zwiększa się także komfort pracy wzrokowej. Powłoka antyrefleksyjna nie stanowi, wbrew obiegowym poglądom, filtra eliminującego skutki promieniowania z ekranów monitorowych i nie ma dowodów na to, że okulary o zerowej mocy z powłoką antyrefleksyjną mają lecznicze działanie dla oczu.

3.Przerwy w pracy

Każda praca wymagająca dużej koncentracji uwagi, wymaga okresowego odprężenia i odpoczynku. Podstawowymi warunkami efektywności odpoczynku jest ilość i czas przerw. Uzależnione są one od stopnia wysiłku związanego z pracą. Będą różne dla osób pracujących wyłącznie przy komputerze, a inne dla osób użytkujących komputer równocześnie z wykonywaniem innych prac. Uwzględnić należy przy tym także cechy wynikające z dyspozycji psychofizycznych osób pracujących. Podczas przerw zaleca się prowadzenie ćwiczeń relaksujących.

Dobrze jest przynajmniej, co godzinę oderwać wzrok od komputera, popatrzeć w dal przez okno , skupiając uwagę na oddalonych przedmiotach, najlepiej na otaczającej zieleni. Zalecony jest odpoczynek przez 10-15 minut w ciągu godziny.

4.Ćwiczenia wzrokowe

Kiedy poczujesz, że masz bardzo zmęczone oczy, a najlepiej systematycznie, minimum, co dwie godziny przeprowadź ćwiczenia rozprężające, rozciągające i rozluźniające mięśnie gałkoruchowe. Dzięki temu nie tylko pozbędziesz się napięć, ale i pobudzisz krążenie krwi.

Poniżej przedstawione są przykładowe ćwiczenia:

5.Nawilżenie oczu

Około 75% osób spędzających przed monitorem więcej niż dwie godziny dziennie, skarży się na uczucie dyskomfortu. Przyczyną jest najczęściej tzw. zespół suchego oka, spowodowany zaburzeniami w nawilżeniu oka i niedotlenieniem rogówki. Przyczynami zespołu suchego oka są: produkcja niewystarczającej ilości łez, nieodpowiedni skład łez lub ich nierównomiernie rozprowadzane na powierzchni gałki ocznej.

Oko ludzkie w normalnych warunkach mruga, co 5-10 sekund, 12 razy na minutę rozprowadzając łzy oraz nawilżając powierzchnię oka. Podczas pracy przy komputerze, z powodu skupiania uwagi na wykonywanej pracy, zapominamy o mruganiu. Dodatkowo oczy przed ekranem są szeroko otwarte, nawet szerzej niż przy czytaniu książki, czego efektem jest szybsze odparowywanie łez. W powiązaniu z rzadszym mruganiem, doprowadza to do wysuszenia powierzchni oka.

Jak sobie z tym radzić?

6.Inne problemy zdrowotne

Praca przy komputerze stanowi także obciążenie dla kręgosłupa i układu krążenia, dlatego ważne jest także dobre przygotowanie stanowiska pracy.

Należy dobrać odpowiednio krzesło, na którym będziesz mógł siedzieć z wyprostowanym kręgosłupem. Wysokość fotela należy ustawić w taki sposób, aby kość udowa i kości podudzia tworzyły kąt ostry. Stawy kolanowe powinny się znajdować wyżej niż stawy biodrowe.

Bardzo dobrze jest nie zapominać o gimnastyce i ćwiczeniach fizycznych, najlepiej na świeżym powietrzu.

Jeśli problemy wzrokowe nadal istnieją…

Jeśli postępujesz zgodnie z powyższymi zaleceniami i nadal masz problemy wzrokowe powinieneś skonsultować się z lekarzem okulistą, Z pewnością okulista zaleci zmniejszenie obciążenia oczu nadmierną pracą wzrokową, nie zawsze jest to jednak możliwe.. .

Lekarz zbada oczy, sprawdzi czy nie ma jakichś dodatkowych chorób okulistycznych. Sprawdzi czy przyczyną problemów nie jest zapalenie spojówek lub zespół suchego oka i zaleci odpowiednie preparaty lecznicze. Często wystarczą krople lub żele do nawilżania oczu, zwane sztucznymi łzami.

Lekarz zbada również, czy nie występuje mała, dotychczas nieujawniona wada wzroku oraz czy dotychczas używane okulary są odpowiednie do pracy przy komputerze. Do pracy przy komputerze potrzebne jest bardzo precyzyjne wyrównanie wady wzroku, z dokładnością do 0, 25 dioptrii.

________________________________________________________________________________

03.10.2018

Jesteś po 50tce? Masz AMD.

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie AMD (od ang. Age-related Macular Degeneration, w skrócie AMD) – jest to zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. Przewlekła, postępująca choroba oczu, która występuje u osób po pięćdziesiątym roku życia, choć postać wysiękowa tej choroby może dotknąć także ludzi młodych. W efekcie AMD dochodzi do uszkodzenia siatkówki, konkretnie jej części centralnej, czyli plamki żółtej. To prowadzi do pogorszenia, ubytków, a niejednokrotnie całkowitej utraty widzenia i ślepoty.

Objawy zwyrodnienia plamki żółtej, to:

– widzenie prostych linii jako linii falistych lub zniekształconych

– postępujące trudności w czytaniu.

AMD jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia. Szacuje się, że Występuje u niemal 9% populacji, częściej u kobiet, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi!

Nie znamy przyczyn związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej. Choroba dotyka 5-10% osób w wieku 65-75 lat i 20-30% osób w wieku ponad 75. Co ważne, jeżeli w jednym oku rozwinie się zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, ryzyko powstania takich zmian w drugim oku rośnie o 10% rocznie

AMD diagnozuje się poprzez badanie okulistyczne obejmujące badanie ostrości widzenia oraz ocenę dna oka przez lekarza okulistę. Gdy wykryje on zmiany degeneracyjne centralnej siatkówki, może rozszerzyć diagnostykę o nieinwazyjne badanie OCT (tomografia oka) i angiografię fluoresceinową oraz angiografię indocyaninową – badania służące zobrazowaniu naczyń krwionośnych.

Wyróżniamy dwie postaci zwyrodnienia plamki żółtej: tak zwana sucha i wysiękowa. Ta pierwsza występuje u ok. 80-90% chorych. Rozwija się wolniej i powoduje mniejsze uszkodzenia. Suche AMD można próbować leczyć, stosując leki poprawiające ukrwienie, a także bogatą w owoce i warzywa dietę oraz obniżając poziom cholesterolu.

Postać wysiękowa jest dużo bardziej niebezpieczna. W tym przypadku, oko broniąc się przed niedokrwieniem, wytwarza dodatkowe, nieprawidłowe naczynia krwionośne. Przerastają one siatkówkę i uszkadzają komórki, wytwarzają się blizny, co prowadzi do dalszych uszkodzeń. Pogorszenie wzroku w tym przypadku następuje bardzo szybko, nawet w ciągu kilku miesięcy. Widziany obraz jest zniekształcony, przed oczami pojawiają się ciemne plamy „mroczki”. Nieleczone, prowadzi do całkowitej utraty widzenia centralnego w dziewięciu przypadkach na dziesięć. Może dotknąć ludzi młodych. Terapia wysiękowego AMD polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych światłem lasera – o ile nie są one położone w centrum plamki żółtej. Dostępna od niedawna nowa metoda – tzw. fotodynamiczna – polega na wprowadzeniu do krwiobiegu barwnika, wychwytywanego przez patologiczne naczynia w oku. Tylko one są później niszczone za pomocą lasera. Żaden z tych sposobów nie poprawia jednak widzenia, a jedynie hamuje dalszy rozwój choroby.

 

________________________________________________________________________________________
30.09.2018
VITA-MED Przychodnią Roku według Gazety Wrocławskiej

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu Gazety Wrocławskiej HIPOKRATES 2018. W kategorii „Przychodnia/Gabinet Roku” w powiecie głogowskim pierwsze miejsce zdobyła Klinika Okulistyczna VITA-MED.

– To dla nas olbrzymie wyróżnienia – komentuje dr Jarosław Kachnowicz z VITA-MEDu. – Wszyscy jesteśmy bardzo poruszeni zaangażowaniem naszych pacjentów w głosowanie na nas. Dziękujemy za doping i wszystkie miłe słowa, które od Państwa słyszeliśmy i słyszymy w naszej Klinice. Jesteśmy dumnie z tego, że udaje nam się wychodzić na przeciw oczekiwaniom naszych pacjentów. Ta nagroda jest dla całej naszej załogi motywacją do tego, by starać się jeszcze bardziej – dodaje.

Plebiscyt HIPOKRATES 2018 wciąż trwa. Doktor Jarosław Kachnowicz jest w nim liderem w kategorii „Okulista Roku”. Szczegóły przebiegu znajdą Państwo TUTAJ>>>

Przypomnijmy, że w ubiegłorocznej edycji organizowanego przez Gazetę Wrocławską plebiscytu tytuł „Okulisty Roku” otrzymała reprezentująca Klinikę VITA-MED dr Ewa Bobińska-Kachnowicz.

W tegorocznej edycji plebiscytu HIPOKRATES 2018 czytelnicy Gazety wybierają m.in. najlepszych lekarzy, pielęgniarki, farmaceutów i placówki medyczne w naszym województwie. Zwycięzcy otrzymają prestiżowe tytuły i statuetki, które zostaną wręczone na uroczystej gali we Wrocławiu. 17 października zakończył się I etap głosowania w kategoriach powiatowych, trwa II etap. Teraz we wszystkich kategoriach można głosować bez przerwy do 26 października.

________________________________________________________________________________

24.09.2018

Poradnia Suchego Oka w VITA-MEDzie – rozmowa z lek. med. Karolem Nienartowiczem

Zespół suchego oka, to uciążliwa, przewlekła dolegliwość objawiająca się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia oczu. Zwyczajowe leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających oczy – sztucznych łez, które często jest niewystarczające u pacjentów z większym nasileniem dolegliwości. Klinika Okulistyczna VITA- MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

Rozmowa z lek. med. Karolem Nienartowiczem z Kliniki VITA-MED w Głogowie

 

Jak narodził się pomysł na to, by zainicjować coś takiego, jak Poradnia Suchego Oka?

Pomysł stworzenia poradni i poszerzenia zakresu usług powstał w odpowiedzi na potrzeby naszych pacjentów. Zespół suchego oka, to uciążliwa, przewlekła dolegliwość objawiająca się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia oczu. Zwyczajowe leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających oczy – sztucznych łez, które często jest niewystarczające u pacjentów z większym nasileniem dolegliwości.

Czym spowodowany jest zespół suchego oka i w jaki sposób odbywa się leczenie w poradni?

Zespół suchego oka to pojęcie określające szereg schorzeń o podobnych objawach. Takie dolegliwości występują, gdy produkcja łez jest zaburzona – łez jest zbyt mało lub mają nieprawidłowy i wtedy częstym objawem jest nadmierne łzawienie. Wynika to z faktu, że łzy składają się z kilku substancji. Najważniejsza oczywiście jest woda, stanowiąca główny składnik łez, lecz nie mniej ważnym składnikiem jest warstwa śluzowa i warstwa lipidowa(tłuszczowa), zapobiegająca nadmiernemu parowaniu łez. Tak jak z rosołem, zupa pozostaje ciepła, ponieważ na powierzchni pływa tłuszcz ograniczający parowanie, tak też na powierzchni oka, gdy warstwa tłuszczowa jest szczelna, oko pozostaje nawilżone. Niestety gruczoły produkujące warstwę lipidową często tracą swoją wydolność, czy to przez zbyt słabą stymulację nerwową, czy też zatkanie ujść gruczołów. Leczenie w poradni rozpoczyna się od diagnostyki, polegającej na dokładnym przebadaniu pacjenta z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu analizującego skład łez, poziom nawilżenia oka a także obecność i wydolność gruczołów łzowych. Pacjent jest edukowany, w jaki sposób prowadzić higienę brzegów powiek, ma odblokowywane ujścia gruczołów i zalecane odpowiednie krople. Ponadto, za pomocą emitera światła spolaryzowanego E-Eye, pobudza się gruczoły do wzmożonej pracy. Cykl czterech zabiegów pozwala zlikwidować dyskomfort nawet na kilka lat!

Oczywiście stosujemy też inne, dobrane indywidualnie zabiegi, na przykład w przypadkach zaburzeń w odpływie łez stosujemy udrażnianie przewodów łzowych, albo stosujemy różnego rodzaju zatyczki celem zmniejszenia odpływu łez.

Na czym polega unikatowość sprzętu medycznego stosowanego w poradni?

Klinika Okulistyczna VITA- MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

W jaki sposób chorzy we własnym zakresie mogą radzić sobie z zespołem suchego oka?

Zaawansowana technologia i praca specjalistów jest ważna, lecz równie ważna jest współpraca ze strony pacjenta. Codzienna higiena brzegów powiek, masaż ujść gruczołów oraz nawilżanie oka jest w dzisiejszych czasach równie istotna dla utrzymania komfortu oczu, co szczotkowanie zębów dla zachowania białego uśmiechu.

W jaki sposób można skorzystać z usług poradni?

Najprostszym sposobem jest zarejestrowanie się na badanie diagnostyczne, które określi stan nawilżenia oczu, zaawansowanie choroby i odpowie na pytanie, czy konieczna jest terapia oraz o jakim nasileniu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem mogą od razu umówić się na specjalistyczne zabiegi. Ponadto nasi specjaliści czuwają i sami proponują diagnostykę i leczenie chorym, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez współczesny postęp medycyny.

________________________________________________________________________________

01.09.2018

W Głogowie leczą wzrok laserem

Rozmowa z dr Ewą Bobińską-Kachnowicz z kliniki VITA-MED

Czy jesteśmy skazani na okulary? Czy musimy nosić soczewki kontaktowe? Okazuje się, że współczesna okulistyka dysponuje technologią, dzięki której w zaledwie jeden dzień można pozbyć się wad wzroku, utrudniających życie od lat. O tym, czym jest laserowa korekcja wzroku oraz jak dużo nasi mieszkańcy wiedzą o nowościach w leczeniu jego wad rozmawiamy z dr Ewą Bobińską-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie.

Z jakimi wadami czy chorobami wzroku borykają się mieszkańcy naszego regionu?

Jest to bardzo szerokie spektrum naprawdę różnych wad będących skutkiem wielu czynników. Od tych uwarunkowanych genami czy związanych z wiekiem, po będące następstwem  na przykład nadużywania smartfonów, tabletów czy komputerów. Obciążanie wzroku intensywną pracą wzrokową skutkuje krótkowzrocznością – to prawdziwa „epidemia XXI wieku” zarówno wśród młodzieży, jak i dorosłych. Dzieci uczą się w szkole po kilka godzin, na przerwach topią wzrok w telefonach a po powrocie do domów, odpoczywają oglądając telewizję bądź grając w gry komputerowe. Inną powszechną dolegliwością dotykającą osoby po 40-tym roku życia jest tzw. prezbiopia, czyli wada związana ze starzeniem się soczewki oka – staje się ona mniej elastyczna i z trudem wyostrza obraz przy patrzeniu ze zmianą odległości.

Jak oceniają Państwo powszechną świadomość ludzi odnośnie rozwoju i technologicznego zaawansowania współczesnej okulistyki?

Jeśli chodzi o region głogowski, to muszę z zadowoleniem przyznać, że nasi pacjenci wiedzą bardzo dużo. Sami od lat angażujemy się w ich edukację oraz poszerzanie wiedzy lokalnej społeczności i zauważamy, że ta świadomość jest na wysokim poziomie. Współczesne pokolenie ludzi żyje dłużej i dłużej zachowuje sprawność umysłową i fizyczną. Coraz więcej podróżują, chcą poznawać świat i dobrze go widzieć. Dostępność nowych technologii takich, jak Internet pomaga im w łatwym dostępie do wiedzy – nie boją się nas pytać.

Pytają o laserową korekcję wzroku?

Owszem, szczególnie ludzie młodzi, którzy dowiedują się z różnych źródeł, że istnieje obecnie możliwość w jeden dzień, np. pozbycia się wady wzroku, przez którą musieli całe życie nosić okulary bądź soczewki kontaktowe. Laserowa korekcja wzroku  to zabieg dedykowany przede wszystkim osobom młodym, które jednak ukończyły 18 lat i których wada wzroku ma charakter stabilny, tzn. nie może postępować w skali większej, niż pół dioptrii przez ostatnie pół roku. Laserowa korekcja wzroku stanowi alternatywę dla wspomnianych okularów czy szkieł kontaktowych. To, czy ktoś chce zdecydować się na zabieg może być podyktowane względami czysto komfortowymi, by było mu wygodniej, ale także praktycznymi – w wielu zawodach takich, jak praca pod ziemią, w policji, straży pożarnej czy zawodach wysokościowych noszenie okularów może być niewskazane.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku? Ile trwa? Jak długo trwa rehabilitacja i po jakim czasie można spodziewać się efektów?

Zabieg jest krótki, bezbolesny i wykonywany w warunkach ambulatoryjnych – czyli pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Długość rehabilitacji jest uzależniona od indywidualnie dobranej metody. Trzeba wiedzieć, że wykonywany przez nas zabieg laserowej korekcji wzroku jest dobierany optymalnie dla danego oka po jego uprzednim dokładnym zbadaniu. To nie jest tak, że każdy przechodzi ten sam rodzaj zabiegu. Efekty są, dosłownie, widoczne najczęściej już następnego dnia po zabiegu.

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku należy powtarzać?

Zasadniczo, zawsze staramy się wykonywać go w taki sposób, by już nigdy nie było to konieczne. Zdarza się, że zabieg jest powtarzany – najczęściej w przypadku osób, które przemęczają oczy pracą wzrokową na krótkich odległościach. Uszkadzają wówczas soczewkę i choć laser działa w obszarze rogówki oka, nadającjej idealny do załamywania światła kształt, to kłopot z soczewką w takich sytuacjach może z czasem powodować drobne wady. Stosujemy wówczas zabieg korygujący, jest on jednak niezwykle subtelny i precyzyjny: na jedną dioptrię wady usuwa się 16 mikronów tkanki. Dla porównania, grubość ludzkiego włosa, to około 50 mikronów.

Jak często wykonują Państwo podobne zabiegi w Klinice VITA-MED i jak na efekty reagują pacjenci?

Wykonujemy dużo tego rodzaju zabiegów, dlatego że młodzi ludzie nie chcą czuć się ograniczeni przez okulary czy soczewki kontaktowe, które wymagają higienicznego rygoru. Zabieg laserowej korekcji wzroku w ich przypadku rozwiązuje problem radykalnie.

Czy dysponują Państwo w Klinice innym tak zaawansowanymi metodami leczenia chorób oczu?

Oczywiście. Drugą grupą zaawansowanej technologicznie chirurgii, jaką się zajmujemy jest implantacja do oka sztucznych soczewek. Umieszcza się je w różnych częściach oka i w zależności do wieku pacjenta i rodzaju wady, możemy zaproponować bardzo szeroki wachlarz skutecznych możliwości. Postęp technologiczny współczesnej okulistyki jest olbrzymi. Dlatego też tak aktywnie bierzemy udział we wszelkiego rodzaju konferencjach – niedawno zresztą wróciliśmy z kolejnej edycji Światowego Kongresu Okulistycznego, który miał miejsce w Barcelonie. Wszystko po to, by wciąż być na bieżąco i przywozić do naszego regionu najnowszą wiedzę oraz rozwiązania dotyczące leczenia wzroku.

 

 

________________________________________________________________________________________
15.08.2018

Pływać czy nie pływać w soczewkach?

Noszenie soczewek kontaktowych podczas kąpieli wciąż budzi wiele kontrowersji. Co raz częstsze są słuszne zresztą głosy, że nie powinno się ich wówczas stosować, jednak nie brakuje zwolenników pływania i nurkowania w soczewkach. Czym to grozi?

Soczewki kontaktowe to alternatywa korekcji wzroku dla tych osób, które nie chcą decydować się na noszenie okularów. Szacuje się, że w Polsce soczewki nosi blisko milion osób. – Bardzo długo soczewki kontaktowe były jedynym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcieli na stałe wiązać się z oprawkami okularów – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Obecnie mamy o wiele lepsze i długotrwałe rozwiązania, jak chociażby laserowa korekcja wzorku, która pozwala szybko i kompletnie pozbyć się wady. Mimo wszystko, soczewki kontaktowe wciąż cieszą się ogromną popularnością – dodaje.

Soczewki kontaktowe mogą być stosowane w trybie jednodniowym, systematycznej wymiany i w trybie ciągłym. Najczęściej wykonuje się je ze specjalnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Wymagają odpowiedniego rygoru higienicznego i nie powinny być noszone wszędzie – na przykład podczas kąpieli.

Soczewka wchłania bakterie

W wodzie – zarówno morskiej, w jeziorach, stawach czy na basenach i pod prysznicem – mogą znajdować się szkodliwe mikroorganizmy i mikrozanieczyszczenia, które z nieosłoniętego oka łatwo się wypłukują, natomiast w przypadku oka z soczewką, zostają na niej. – Soczewka kontaktowa dosłownie wchłania je i zatrzymuje w bezpośrednim kontakcie  z okiem – tłumaczy dr Bobińska-Kachnowicz. – Może zdarzyć się, że takie zanieczyszczenie będzie niegroźne dla oka, może skończyć się zaledwie podrażnieniem a może być dużo gorzej. Znane są przypadki, w których soczewka zatrzymała na oku groźne mikroorganizmy  Acanthamoeba, które wywołują bardzo ciężką postać zapalenia rogówki oka. Trudną się je leczy a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do utraty wzroku – ostrzega okulistka.

Oprócz wspomnianych, w wodzie można natrafić na inne niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy i bakterie, jak na przykład gronkowiec złocisty  czy pałeczki ropy błękitnej. Należy też pamiętać, że chlor obecny choćby w wodzie na basenach może uszkodzić soczewkę.

Pływać po omacku?

Na szczęście są sposoby na to, by do wody nie wchodzić z krecim wzrokiem. Najbezpieczniej jest na soczewki ubierać specjalne, szczelne okulary do pływania. Istnieją także okulary pływackie z korekcją wzroku – dobrze jest jednak najpierw dobrać je, konsultując się z lekarzem okulistą. W sytuacjach wyjątkowych, można pokusić się o użycie soczewek jednodniowych. Po kąpieli należy je jednak niezwłocznie wyrzucić a oczy przepłukać

_______________________________________________________________________________________05.08.2018

Chrońmy oczy dzieci przed słońcem!

Okres wakacyjny i piękna pogoda sprzyjają częstemu i wielogodzinnemu spędzaniu przez dzieci czasu na dworze. I o ile jest to aktywność jak najbardziej dla młodych i najmłodszych wskazana, trzeba mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie z sobą brak ochrony dziecięcych oczu przed silnym słońcem.

Pamiętamy o tym, żeby wrażliwą skórę dziecka smarować specjalnymi kremami z filtrem. Chronimy głowy dzieci lekkimi kapeluszami czy czapkami z daszkiem, wierząc że stanowią one również ochronę przed słońcem. I choć faktycznie pomogą w tym, by ostre promienie nie raziły, to nie ochronią oczu dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV.

UV, czyli co?

Słońce emituje trzy różne zakresy promieniowania UV: UVA, UVB i UVC. Do Ziemi docierają dwa z nich, tj. UVA i UVB, z czego promienie UVA stanowią aż 95%. Promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo szkodliwy wpływ na wzrok, szczególnie wzrok dzieci. Już nawet krótkotrwałe narażenie oczu na silne promieniowanie UV może prowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej. – Rogówka i spojówka ulegają poparzeniu, oczy bolą, łzawią i są zaczerwienione – tłumaczy Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Natomiast długotrwała ekspozycja oczu na silne promieniowanie słoneczne może doprowadzić do zwyrodnień w soczewce i siatkówce oka. Konkretnie chodzi o przyspieszenie rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Promienie UV oprócz tego, że mają tak zły wpływ na nasze oczy, uszkadzają też powieki: niszczą ich włókna kolagenowe oraz elastynowe, co może powodować opadanie powieki górnej lub odwinięcie dolnej. Promienie UV zwiększają również ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych – dodaje.

Oczy dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV, ponieważ ich soczewka jest bardziej przezierna i wpuszcza do wnętrza oka większą ich ilość. Jak zatem skutecznie chronić wzrok dzieci?

Nie każde okulary są przeciwsłoneczne

Najlepszą ochroną oczu dzieci przed szkodliwym działaniem promieni UV są odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co to znaczy odpowiednie? To znaczy, posiadające odpowiedni filtr przeciw szkodliwemu promieniowaniu i najlepiej indywidualnie dobrane przez lekarza okulistę lub optyka. – W naszym salonie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci dobieramy w taki sposób, by optymalnie chroniły przed szkodliwym promieniowaniem UV – mówi Natalia Leszkiewicz, optyk w Salonie Optycznym przy Klinice VITA-MED w Głogowie – Przede wszystkim, dobieramy odpowiednie szkła oraz oprawki, żeby okulary skutecznie osłaniały oko z każdej strony oraz nie zsuwały się przy gwałtownych ruchach głową – dodaje.

Dlaczego nie należy kupować dzieciom (także osobom dorosłym) okularów, tzw. gotowych, które dostępne są na bazarach, w sklepach a nawet aptekach? Ponieważ często nie posiadają one odpowiednich filtrów, są jedynie przyciemnionymi szkłami, które niejako oszukują oko. W efekcie przyciemnienia, źrenica się rozszerza, pochłaniając jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.

Pamiętajmy o ochronie wzroku najmłodszych – ich wrażliwe oczy są w najbardziej dynamicznej fazie swojego rozwoju i wymagają szczególnej uwagi. Nie dopuśćmy do tego, by jedne beztroskie i słoneczne wakacje popsuły im wzrok na całe życie.

________________________________________________________________________________________
24.07.2018

 

Laserem w okulary

Wyobrażasz sobie, że od jutra okulary, które towarzyszyły Ci całe życie mogłyby stać się przeszłością? Że codzienna, rygorystyczna higiena soczewek kontaktowych zakończyła by się dziś? To możliwe, dzięki szybkiemu i prostemu zabiegowi laserowej korekcji wzroku.

Postęp technologiczny współczesnej medycyny jest olbrzymi. Jedną z jej najszybciej i najsprawniej rozwijających się gałęzi jest okulistyka. Dziedzina ta charakteryzuje się bardzo intensywnym rozwojem wiedzy, w parze z którą idzie progres technologii. Lekarze okuliści żartują nawet, że jest to rozwój tak szybki, iż nie nadążają za nim wydawane podręczniki i książką specjalistyczne, dlatego najlepszą formą bycia przez nich na bieżąco jest udział w branżowych konferencjach. Przeciętny Kowalski przekonuje się o tym dopiero, gdy  gabinet okulistyczny odwiedza, bo „coś się dzieje”. A przecież szkoda życia na złe widzenie.

Pożegnaj się z okularami

W okularach można dobrze wyglądać, co więcej – znów są modne. Trendem jednak najlepiej jest cieszyć się przede wszystkim wtedy, gdy nie ma konieczności, by je nosić. I owszem, można także zastąpić oprawki soczewkami kontaktowymi, jednak te wymagają stałej higieny i bywają mocno ograniczające, szczególnie w ciepłym sezonie wakacyjnych wyjazdów. Osobom zmęczonym już noszeniem okularów czy soczewek może pomóc zabieg laserowej korekcji wzorku. Czym jest? Jak tłumaczy dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie, to prosty i w pełni bezpieczny zabieg na stałe korygujący posiadane wady wzroku. – Jest to procedura szybka i bezbolesna – tłumaczy – Usuwanie wad wzroku laserem trwa raptem kilka chwil i już nawet następnego dnia można cieszyć się rewelacyjnym wzrokiem i pożegnać z okularami czy soczewkami kontaktowymi. Ta metoda leczenia ma bardzo zindywidualizowany charakter. Rodzaj zabiegu dopasowujemy szczegółowo do konkretnej pary oczu, dokładnie wcześniej badając występujące wady. W efekcie laserowej korekcji, usuwane są one optymalnie dla każdego pacjenta. Jest to obecnie najbardziej dokładna z możliwych metod pozbycia się wady wzroku.

Jak zapewnia dr Bobińska-Kachnowicz, jest to także metoda w pełni bezpieczna a sam laser powoduje w oku ubytek tkanki kilkukrotnie mniejszy, niż grubość włosa.

Dla kogo laser?

Laserowa korekcja wzroku dedykowana jest przede wszystkim osobom młodym. Zresztą, to one najczęściej się tą procedurą interesują, chcąc uwolnić  się od okularów czy szkieł kontaktowych. Osoba taka musi jednak być pełnoletnia. Do tego jej wada wzroku powinna mieć charakter stabilny, czyli nie może postępować w skali większej, niż pół dioptrii w ciągu minionego półrocza. Po specjalistycznych, szybkich badaniach lekarz okulista decyduje, czy chętny może poddać się zabiegowi a jeżeli tak, po jego wykonaniu, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu.

Skończyły się już czasy, gdy jedynym sposobem na to, by widzieć wszystko wyraźnie były okulary czy soczewki kontaktowe. Lekarz okulista dysponuje dziś wieloma bardzo nowoczesnymi metodami badania oraz leczenia wzroku. Warto zatem zastanowić się nad wizytą kontrolną i nie czekać na to, aż coś się będzie dziać. Nie zwlekajmy więc już nie tylko dlatego, by sprawdzić czy z naszymi oczami wszystko jest w porządku, ale także dlatego, by móc dowiedzieć się, co jeszcze można zrobić, by uczynić swoje życie łatwiejszym i bardziej komfortowym.

 

________________________________________________________________________________________
16.07.2018

 

Dr Pieniążek leczy wzrok w Głogowie i Afryce

Dr Martyna Pieniążek na co dzień współpracuje z głogowską Kliniką Okulistyczną VITA-MED. Urlopy wykorzystuje, by wyjeżdżać do odległych afrykańskich krajów, gdzie w ramach akcji „Okuliści dla Afryki” leczy oczy tamtejszych dzieci i dorosłych. – Dajemy tym ludziom wędkę, nie rybę – tłumaczy. – Pomagamy im, by mogli się swobodnie uczyć i pracować, a przez to rozwijać siebie oraz swoją społeczność.

Na swoją pierwszą medyczną misję pojechała zupełnie sama. Zainspirowana przez dr Iwonę Filipecką, która podpowiedziała jej, gdzie jechać i jak się przygotować trafiła do Tanzanii, do prowadzonej od 28 lat przez księdza Wojtka Kościelniaka parafii.  – W tej pomocy najważniejsze jest, by nie trafiała w próżnię, tylko odpowiadała realnym potrzebom tam, na miejscu – mówi Martyna Pieniążek. – Dbamy o to, by nasze akcje były możliwie najbardziej skuteczne, dlatego współpracujemy z przedstawicielami polskiego Kościoła, którzy od lat niosą pomoc lokalnym społecznościom i doskonale znają ich potrzeby – dodaje.

14 dni dla tysięcy oczu

Taki wyjazd trwa zazwyczaj dwa tygodnie. Jak tłumaczy dr Pieniążek, to optymalny czas, by jednocześnie skutecznie pomóc, nie zaniedbując swoich obowiązków w Polsce. – Prowadzę bardzo intensywne życie zawodowe. Tu na miejscu, w głogowskim VITA-MEDzie mam naprawdę mnóstwo pracy, jednak dzięki przychylności oraz wsparciu przełożonych, mogę pozwolić sobie na to, by kilka razy w ciągu roku wyruszyć do Afryki – tłumaczy wolontariuszka. Do tej pory była w Kenii, Tanzanii, Ugandzie i na Madagaskarze. Przed nią znów wyprawa do Kenii, we wrześniu. W ciągu tych dwóch tygodni intensywnej pracy dr Pieniążek bada ponad 100 osób dziennie. Zdąży wówczas pracować stacjonarnie w prowadzonych przez polskich księży parafiach oraz udawać się  w podróże do wiosek, gdzie żadna pomoc nie dociera, organizuje wówczas polowe szpitale pod drzewami. – Nie istnieje tam publiczna służba zdrowia – tłumaczy lekarka. –  W całej Kenii jest zaledwie dwóch kardiologów. To obrazuje skale problemu. Zapotrzebowanie na pomoc medyczną jest ogromne. Brakuje lekarzy a fatalne warunki życia zniechęcają tych, którzy kształcili się w krajach bardziej rozwiniętych do powrotu.

Ludność krajów afrykańskich nie posiada praktycznie żadnego dostępu do okularów korekcyjnych. Do tego panuje tam wszechobecny kurz i brud, w piecykach pali się węglem drzewnym. Wszyscy niemal cierpią na zadrażnienie oczu. Sytuację pogarsza ciepłe i suche powietrze oraz brak czystej, bieżącej wody.  – Ludzie są skazani na życie z wadami wzroku. Tak małymi, jak i dużymi. To często wyklucza ich z normalnego funkcjonowania i hamuje rozwój całych społeczności –  tłumaczy dr Pieniążek. – Naszą misją jest pomóc tym ludziom w taki sposób, by wady wzroku przestały ich ograniczać. Dajemy tym ludziom wędkę, nie rybę. Pomagamy im, by mogli się swobodnie uczyć i pracować a przez to rozwijać siebie i pomagać się rozwijać innym. Tego także ich uczymy. Na miejscu kształcimy pomoce medyczne, które za pomocą podstawowych przyrządów potrafią zdiagnozować poziom danej wady i dobrać odpowiednie okulary, które pochodzą z organizowanych zbiórek.

Okuliści dla Afryki

Dziś akcja „Okuliści dla Afryki”, którą zainicjowała dr. Filipecka skupia grupę lekarzy okulistów, optometrystów i pomocników medycznych, którzy do Afryki jeżdżą kilka razy do roku. Robią to w swoim czasie wolnym i własnym nakładem finansowym. – Organizujemy się sami, wspierają nas firmy farmaceutyczne, jak na przykład firma Thea, które darowują nam leki i inne niezbędne do leczenia wzroku preparaty – mówi dr Pieniążek. – Organizujemy też na przykład zbiórki używanych okularów, które z powodzeniem wykorzystujemy tam, na miejscu. Kilka lat temu w ramach takiej dużej ogólnopolskiej akcji udało nam się zebrać 35 tysięcy okularów, które w swojej pracy w Afryce wykorzystujemy do tej pory.

Lekarze skupieni wokół akcji „Okuliści dla Afryki” obecnie pracują nad tym, by zarejestrować swoją aktywność jako fundację. Ułatwi to działanie i pozwoli brać udział w różnego rodzaju konkursach  oraz staranie się o oficjalne granty. Bieżącym celem Okulistów na dziś jest stworzenie sali operacyjnej do operowania zaćmy w Tanzanii, w parafii księdza Kościelniaka. Sformalizowanie swojego statusu pomoże lekarzom tę ambicję zrealizować.

Czy czuje się Pani tam bezpieczna?

Te wyjazdy nie są bezpieczne – mówi wprost dr Pieniażek. – W krajach afrykańskich istnieje bardzo duże ryzyko epidemiologiczne. Musimy być ostrożni, by nie zarazić się takimi chorobami, jak malaria, tyfus czy denga. W miejscach, w których pracujemy często nie ma prądu i bieżącej wody. Jesteśmy uzależnieni od pogody i własnych zasobów. Ale świadomość tego, że tysiące ludzi tam naprawdę potrzebuje tej pomocy a my możemy im ją dać jest szalenie mobilizująca. Kraje afrykańskie to miejsca trudne do życia tak w kontekście warunków środowiskowych, jak i na przykład trudnej walki z biurokracją. Ale nie wolno nam udawać, że nie istnieją i czuję, że mam obowiązek pomóc im w rozwoju.

Do kolejnej misji „Okulistów dla Afryki” zostało nieco mniej, niż półtora miesiąca. Na oficjalnej stronie akcji www.okuliscidlaafryki.pl można dowiedzieć się o postępach przygotowywanego wyjazdu oraz możliwościach ewentualnej pomocy.

Fot: www.okuliscidlaafryki.pl

 

________________________________________________________________________________________
01.07.2018

 

Nie widzisz, że widzisz gorzej

Przyzwyczajamy się do stopniowego pogarszania się wzroku, jeśli nie następuje ono nagle. Oczy nie bolą, jak zęby. Nie krwawią. Po cichu chorują, a o tym, że coś jest z nimi nie w porządku dowiadujemy się najczęściej, gdy jest już za późno, by były zupełnie zdrowe.

Przypomnij sobie swoją ostatnią wizytę u lekarza okulisty. Czy wiesz, że wzrok regularnie bada zaledwie  10 – 15 procent Polaków? A przecież wizyty w gabinecie okulistycznym są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż te w dentystycznym. Oczy także się psują a konsekwencje tego mogą być znacznie gorsze. – Dużo schorzeń dotykających oczy przebiega niemal bezobjawowo – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Na przykład jaskra wywołująca postępujący zanik nerwu wzrokowego w 90% przypadków ma podstępny i bezbolesny przebiegu. Rozwija się skrycie, nie powodując żadnych dolegliwości, ani zauważalnych dla chorego zaburzeń widzenia, aż do momentu poprzedzającego całkowitą ślepotę – dodaje.

Nie widzisz zagrożenia

Wzrok stopniowo psuje się nam nie tylko w efekcie konkretnych chorób. Upływający czas czy powszechne nadużywanie smartfonów, tabletów i innych urządzeń z małymi wyświetlaczami sprawiają, że z roku na rok widzimy coraz gorzej, paradoksalnie nie zauważając tego. Ma to wpływ nie tylko na komfort życia, bo osoby gorzej widzące częściej miewają bóle głowy i są bardziej rozdrażnione, ale także na bezpieczeństwo. Szacuje się, że regularnie wzrok bada od 8 do 12 procent kierowców. A nawet niewielkie wady wzroku przy większej prędkości towarzyszącej jeździe autem, motocyklem czy rowerem potęgują się, znacznie wydłużając czas reakcji i właściwej oceny sytuacji na drodze.

– W naszej klinice leczymy wielu pacjentów, którzy o tym, że mają problem z oczami dowiedzieli się dopiero wówczas, gdy na przykład zaczęli wpadać na meble we własnym mieszkaniu – mówi dr Jarosław Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Mieliśmy przypadek Pani, która weszła przed jadącego rowerzystę i uległa potrąceniu. Okazało się, że go nie zauważyła, bo jej pole widzenia w prawym oku zwęziło się do zaledwie 3 czy 4 procent. Kobieta w ogóle nie zdawała sobie z tego sprawy i była przekonana, że dobrze widzi na oboje oczu – dodaje.

Badaj się i zapobiegaj

Jedynym sposobem na skuteczne zapobieżenie podobnym sytuacjom jest profilaktyka – powinniśmy badać wzrok regularnie, przynajmniej raz na 2 lata. Osoby po 40-stym roku życia lub będące w grupach ryzyka nawet częściej, gdyż potrzebują okularów do dobrego widzenia z bliska, na przykład podczas czytania, używania telefonu czy malowania paznokci i te okulary należy wymieniać co 2 – 3 lata. Zwiększa się w tej grupie także ryzyko zachorowania na jaskrę i inne choroby związane z wiekiem, jak AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, czy zaćma. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny swój wzrok badać przynajmniej raz do roku.

Nie odwiedzając regularnie gabinetu lekarza okulisty, nie tylko narażamy się na poważne konsekwencje związane z chorobami oczu, ale także nie jesteśmy świadomi technologicznego zaawansowania współczesnej okulistyki oraz zupełnie nowych sposobów leczenia, jak choćby nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe czy innowacyjne metody laserowej korekcji wzroku, dzięki którym w zaledwie jeden dzień można skutecznie i bezboleśnie pozbyć się wad wzroku, z jakimi borykaliśmy się przez całe życie. Co najważniejsze jednak, w przypadku oczu wykrycie choroby na jej wczesnym etapie daje szanse najlepszych efektów leczenia.

________________________________________________________________________________________
16.06.2018

 

Niebezpieczne uzależnienie od gier

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała uzależnienie od gier komputerowych za chorobę psychiczną. W opinii WHO problem ten wymaga leczenia i został dodany do ostatniej aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem komputera czy smartfona ma także katastrofalny wpływ na wzrok.

Już z końcem ubiegłego roku WHO ostrzegała, że nadmierne granie w gry może być powodem poważnych zaburzeń psychicznych. Dziś „Gaming disorder” ma na liście chorób kod 6C51. Nowy typ uzależnienia od elektronicznych rozrywek staje się coraz poważniejszy.

Kliniki i limity

Świat już od jakiegoś czasu stara się reagować, m.in. w Anglii otwierane są kliniki dla nałogowych graczy, w Korei Południowej stosuje się zakaz grania przez Internet od północy do godz. 6 rano dla osób poniżej 16. roku życia, w Japonii wysyła się wirtualne ostrzeżenia dla grających, którzy przekroczą dopuszczalny w danym miesiącu czas na granie. Firma „Tencent”, branżowy multimedialny gigant, stosuje ograniczenia godzinowe na gry dla dzieci, natomiast we Francji wprowadzono zakaz używania smartfonów, tabletów itp. w szkołach.

3 główne objawy uzależnienia od gier:

 1. Kiedy pochłania Cię granie, nic innego się dla Ciebie nie liczy. Gra ma pierwszeństwo nad wszystkimi innymi czynnościami. Wypełnia cały Twój świat, nie odczuwasz nawet upływającego czasu.
 2. Masz ograniczoną lub coraz mniejszą kontrolę nad tym, kiedy, jak długo i jak często grasz. Nie jesteś w stanie odmówić sobie grania bez względu na okoliczności, które zachodzą w Twoim otoczeniu.
 3. Wzmożona, trudna do pohamowania chęć grania wywołuje u Ciebie stres. Jeśli nie możesz oddać się tej czynności, zaczynasz się denerwować, cierpi na tym Twoje życie osobiste lub zawodowe, przestajesz dbać o rodzinę, edukację, oceny w szkole lub postępy w pracy. Nie zależy Ci na niczym poza grą.

 

Uzależnienie a wzrok

Zbyt duża ilość czasu spędzona na graniu w gry ma także fatalny wpływ na oczy.

– Z kolegami okulistami z całej Polski zauważamy, że wady wzroku wśród dzieci i młodzieży powodowane nadużywaniem małych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami stają się coraz powszechniejsze – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Najczęściej stykamy się z tzw. skurczem akomodacyjnym, który dla dzieci jest wyjątkowo dyskomfortowy. To sytuacja, gdy po długim wpatrywaniu się w ekran smartfona czy tableta, nadwyrężeniu ulegają mięśnie napinające gałkę oczną i w efekcie pojawia się kłopot z widzeniem na odległość. Dzieci wówczas mrużą bądź pocierają oczy. Może temu towarzyszyć ból w okolicach oczu i ból głowy. Skurcz akomodacyjny może prowadzić do stałej krótkowzroczności a przypadłość ta staje się epidemią naszych czasów także wśród dzieci – dodaje.

Nadużywanie tabletów oraz smartfonów przez dzieci sprzyja również pogłębianiu się innych – zdiagnozowanych lub niezdiagnozowanych – schorzeń oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie dzieci o lekarza okulisty. Powinno się to robić przynajmniej raz na 2 -3 lata a w przypadku dzieci częściej z uwagi na intensywność zmian w organizmie związanych z ich rozwojem.

20/20/20

Sposobem na to, by nasze pociechy nie pogłębiały kłopotów zdrowotnych związanych ze zbyt długim użytkowaniem tabletów i smartfonów oraz, by użytkowanie to nie przerodziło się w niebezpieczne uzależnienie jest tylko i wyłącznie świadomość problemu i kontrola rodzicielska. Dziecko w wieku szkolnym nie powinno dziennie spędzać przed telefonem, tabletem czy komputerem więcej czasu, niż godzinę. Dzieci młodsze powinny mieć do tego typu urządzeń dostęp okazjonalny – zawsze pod opieką osoby dorosłej.

Dobrym sposobem na odpoczynek od użytkowania smartfonów czy tabletów jest tzw. Reguła 20/20/20. Powinni ją stosować także dorośli. Na czym polega? Po każdych 20 minutach pracy przy małym ekranie powinno się przez co najmniej 20 sekund skupić wzrok na czymś oddalonym od nas o minimum 20 metrów.

Pamiętajmy, regularne kontrole u lekarza okulisty pomogą także wykluczyć lub odpowiednio szybko cofnąć potencjalne wady wzroku, których rozwojowi sprzyja nadużywanie tabletów i smartfonów.

 

________________________________________________________________________________________
03.06.2018

 

Nigdy za późno na dobry wzrok

92-letnia obecnie brytyjska królowa Elżbieta II poddała się niedawno udanemu zabiegowi usunięcia zaćmy. Jak poinformował Rzecznik rodziny królewskiej, najdłużej panująca w historii monarchini ma się znakomicie.

Czym jest zaćma? To jedna z najczęstszych chorób oczu, na którą cierpi około 27 milionów ludzi w różnym wieku na całym świecie. W Polsce liczbę tę szacuje się na ok. 800 tys.

Zaćma polega na zmętnieniu części lub całości soczewki oka. Soczewka to dyskowaty twór znajdujący się w środku oka. Jej zmętnienie prowadzi do utraty przejrzystości, skutkiem, czego może być ograniczenie widzenia lub całkowita utrata wzroku!

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie.

Większość zachorowań na zaćmę wiąże się z wiekiem. Podaje się, że u 90 % osób po 75 roku życia można zaobserwować zmętnienie soczewki, a u ponad 40 % występuje poważne pogorszenie widzenia.

W przypadku zaćmy starczej pojawieniu się choroby sprzyja wiek. Choroba ta dotyka zazwyczaj osób po 50- tym roku życia, chociaż ostatnio obserwuje się tendencję do występowania choroby także u osób młodszych.

Jedyną, skuteczną metodą leczenia jest operacja i zastąpienie zmętniałej soczewki soczewką sztuczną.

VITA-MED udostępnia specjalną infolinię dla Pacjentów i osób zainteresowanych operacją zaćmy: 570 50 70 50.

Pod tym numerem mogą Państwo uzyskać informacje na temat zabiegu oraz zapisać się na wizytę kwalifikacyjną. Mogą Państwo również wysłać do nas sms-a na wskazany numer o treści „ZAĆMA” a oddzwonimy w przeciągu 24h.

Nie zwlekaj i wygraj wyścig z zaćmą!

________________________________________________________________________________________
15.05.2018

 

Jeździsz motocyklem? Badaj wzrok!

Ryk silnika, prędkość, wiatr we włosach i… oczach? Sezon motocyklowy rozpędził się na dobre a piękna pogoda sprzyja wyprawom na jednośladzie. Jak motocykliści powinni radzić sobie z ochroną oczu i ich wadami utrudniającymi bezpieczne i komfortowe podróżowanie?

Każdy sezon motocyklowy powinno się rozpocząć nie tylko od przeglądu swojej maszyny, ale także i swojego organizmu. Przez rok może się wiele zmienić – szczególnie w kontekście narządu wzroku. Nawet niewielkie jego wady, które będą niemal nieodczuwalne w codziennym funkcjonowaniu przy zwiększonej prędkości, zmienionej pozycji i widoczności ograniczonej np. kaskiem znacznie utrudnią właściwe widzenie i opóźnią reakcję, sprawiając że kierowca jednośladu może stać się zagrożeniem dla siebie i innych.

Okulary, soczewki czy laser?

Co, gdy okaże się, że wykryta wada wzroku faktycznie zagraża bezpiecznej i komfortowej jeździe? Niezbędna wówczas jest jej korekcja, na przykład poprzez odpowiednio dobrane okulary. Sprawdzą się one także jako dodatkowa ochrona dla oczu przed wiatrem, pyłem czy insektami, gdy motocyklista ubiera otwarty kask. Problemem jednak mogą okazać się oprawki przeszkadzające w wygodnym jego noszeniu. Jest na to sposób.  – Można w takiej sytuacji przyjść do naszego salonu z kaskiem i przy naszej pomocy dobrać odpowiednie oprawki gwarantujące komfortową jazdę – mówi Katarzyna Skalska, optyk w salonie optycznym przy Klinice Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Ważne, aby w takiej sytuacji oprawki były na tyle dopasowane, żeby przy ruchach czy wstrząsach okulary nie przemieszczały się – dodaje.

O wiele wygodniejszą alternatywą dla okularów są odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe. Dynamiczny rozwój współczesnej okulistyki sprawił, że ich wybór jest ogromny a stosowanie niezwykle komfortowe i nie zawsze już musi wiązać się na przykład z koniecznością całonocnego namaczania w specjalnym roztworze oczyszczającym. Co ważne jednak, większość dostępnych soczewek do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej wilgotności i poziomu tzw. filmu łzowego w oku. Sprawdzą się one zatem w przypadku jazdy z użyciem kasku typu zamkniętego – w innych razie, wiatr osuszający oczy może negatywnie wpłynąć na ich działanie. Czy wada wzroku wyklucza zatem w pełni komfortową jazdę bez martwienia się o wygodę czy odpowiednie działanie okularów lub soczewek?

Problem z oczu raz na zawsze

Dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo oraz pełnię komfortu na przykład podczas podróży motocyklowych proponuję na przykład jedną z najnowszych technologicznych zdobyczy w okulistyce tj. soczewkę fakijną Visian ICL – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki VITA-MED. – Jest to specjalna, indywidualnie dopasowywana soczewka, którą poprzez szybki i bezbolesny zabieg wszczepia się do oka na stałe. Jest w pełni bezpieczna, w naturalny sposób współpracuje z okiem i nie wymaga żadnej dodatkowej obsługi po wszczepieniu – dodaje.

Z taką soczewką można podróżować zarówno w dzień, jak i nocą. Tak w otwartym, jak i zamkniętym kasku.  Jeszcze innym rozwiązaniem, które pomoże pozbyć się wady wzroku bez konieczności permanentnego stosowania okularów czy soczewek jest poddanie się tzw. laserowej korekcji wzroku. Co to jest?

Laserowa korekcja wzroku to obecnie najszybszy sposób trwałego usunięcia wady wzroku – mówi dr Jarosław Kachnowicz. – W klinice VITA-MED przeprowadzamy tego rodzaju zabiegi w oparciu o innowacyjną metodę OptiLASIKTM . Dzięki wyspecjalizowanemu sprzętowi tworzymy indywidualną mapę oka pacjenta i według niej dopasowujemy najbardziej optymalną metodę leczenia. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut. Życie zmienia się raz na zawsze.

Zabieg laserowej korekcji wzroku daje natychmiastowy efekt. Już po kilku dniach zabiegu można zupełnie zwyczajnie funkcjonować, ciesząc się doskonałym wzrokiem. Przed nami jeszcze kilka miesięcy motocyklowych wojaży a pogoda ma w tym roku sprzyjać. Dlatego tak samo, jak jesteśmy w stanie zainwestować każdą złotówkę w swoje maszyny, zainwestujmy i w siebie oraz bezpieczeństwo i najwyższy komfort jazdy.

________________________________________________________________________________________
06.05.2018

 

Tablety i smartfony szkodzą Twoim dzieciom!

Wśród coraz większej liczby niestety coraz młodszych dzieci jednymi z najbardziej popularnych zabawek czy gadżetów są tablety i smartfony. Z prostymi grami na tych urządzeniach wyśmienicie radzą sobie już nawet roczne dzieci. Ku uciesze rodziców. Uwaga, ma to fatalny wpływ na ich oczy i samopoczucie.

Najmłodsze dzieci od smartfonów rodziców czy tabletów starszego rodzeństwa bardzo szybko się uzależniają. Na początku urządzenia te wydają się pomagać i choć na chwilę w codziennej zawierusze zajmują malucha, pozwalając spokojnie zająć się obowiązkami. Szybko jednak dziecko spędza z niewielkim ekranem coraz więcej czasu. A rodzice najczęściej przymykają oko – za cenę spokoju.

Starsze dzieci mają swoje własne smartfony – wpatrują się w nie w drodze do szkoły, zerkają podczas lekcji, po lekcjach, w końcu zasypiają z nimi a jasny ekran wyświetlacza tuż przed oczami staje się na koniec dnia jedynym światłem w ciemnym pokoju.

– Z kolegami okulistami z całej Polski zauważamy, że wady wzroku wśród dzieci i młodzieży powodowane nadużywaniem małych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami stają się coraz powszechniejsze – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Najczęściej stykamy się z tzw. skurczem akomodacyjnym, który dla dzieci jest wyjątkowo dyskomfortowy. To sytuacja, gdy po długim wpatrywaniu się w ekran smartfona czy tableta, nadwyrężeniu ulegają mięśnie napinające gałkę oczną i w efekcie pojawia się kłopot z widzeniem na odległość. Dzieci wówczas mrużą bądź pocierają oczy. Może temu towarzyszyć ból w okolicach oczu i ból głowy. Skurcz akomodacyjny może prowadzić do stałej krótkowzroczności a przypadłość ta staje się epidemią naszych czasów także wśród dzieci – dodaje.

Nadużywanie tabletów oraz smartfonów przez dzieci sprzyja również pogłębianiu się innych – zdiagnozowanych lub niezdiagnozowanych – schorzeń oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie dzieci o lekarza okulisty. Powinno się to robić przynajmniej raz na 2 -3 lata a w przypadku dzieci częściej z uwagi na intensywność zmian w organizmie związanych z ich rozwojem.

Sytuacja z roku na rok jest coraz poważniejsza, ponieważ dostęp do wspomnianych urządzeń jest coraz większy, rośnie także społeczne przyzwolenie na to, by posługiwały się nimi dzieci w sposób nieograniczony. Nikt przecież nie zwróci uwagi rodzicowi w autobusie czy parku, że jego dziecko jest za małe, by wciąż wpatrywało się w niewielki ekran. Sposobem na to, by nasze pociechy nie pogłębiały kłopotów zdrowotnych związanych ze zbyt długim użytkowaniem tabletów i smartfonów oraz, by użytkowanie to nie przerodziło się w niebezpieczne uzależnienie jest tylko i wyłącznie świadomość problemu i kontrola rodzicielska. Dziecko w wieku szkolnym nie powinno dziennie spędzać przed telefonem, tabletem czy komputerem więcej czasu, niż godzinę. Dzieci młodsze powinny mieć do tego typu urządzeń dostęp okazjonalny – zawsze pod opieką osoby dorosłej. Dobrym sposobem na odpoczynek od użytkowania smartfonów czy tabletów jest tzw. Reguła 20/20/20. Powinni ją stosować także dorośli. Na czym polega? Po każdych 20 minutach pracy przy małym ekranie powinno się przez co najmniej 20 sekund skupić wzrok na czymś oddalonym od nas o minimum 20 metrów.

Pamiętajmy, regularne kontrole u lekarza okulisty pomogą także wykluczyć lub odpowiednio szybko cofnąć potencjalne wady wzroku, których rozwojowi sprzyja nadużywanie tabletów i smartfonów.

________________________________________________________________________________________
28.04.2018

 

VITA-MED wspiera studentów pielęgniarstwa

Klinika VITA-MED razem z Miedziowym Centrum Zdrowia w Lubinie oraz Głogowskim Szpitalem Powiatowym zostały zaproszone przez głogowską PWSZ do współpracy przy promocji edukacji na otwartym w ubiegłym roku kierunku pielęgniarstwo. 25 kwietnia w siedzibie PWZS odbyła się specjalna konferencja oraz prezentacja z udziałem mediów. Klinikę VITA-MED reprezentowała doświadczona pielęgniarka oddziałowa Marzena Jankowska.

W październiku bieżącego roku zostanie uruchomiony program stypendialny dla najlepszych studentów pielęgniarstwa. Ma on zachęcić do kształcenia się w tym kierunku oraz w efekcie pomóc w zapewnieniu miejsc pracy w placówkach medycznych. Kooperujące z PWSZ podmioty zadeklarowały wsparcie w tym kontekście. Klinika VITA-MED zaprosi w ramach współpracy do siebie dwóch studentów.

Podczas konferencji podkreślano, jak bardzo ewoluuje zawód pielęgniarki oraz, że pielęgniarstwem interesuje się coraz więcej mężczyzn. Już wiadomo, że rekrutacja do nowego stypendium ma ruszyć jeszcze w sierpniu. Kluczową w wyborze najlepszych będzie średnia ocen, na podstawie której wybrane osoby będą zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne. Obecnie na kierunku pielęgniarstwo w głogowskiej PWSZ studiuje 39 osób.

________________________________________________________________________________________
18.04.2018

 

VITA-MED w siedzibie ZEISS

Przedstawiciele kliniki VITA-MED po raz kolejny zostali zaproszeni przez kolegów zza zachodniej granicy do oficjalnej siedziby firmy ZEISS w Berlinie. 6 kwietnia bieżącego roku mielismy okazję bezpośrednio wymieniać się doświadczeniami oraz osobiście zapoznać z najnowszymi technologiami i innowacjami firmy ZEISS.

Korzenie firmy ZEISS  sięgają roku 1846, wtedy młody Carl Zeiss założył warsztat optyki i mechaniki precyzyjnej w Jenie. 172 lata później ZEISS jest potężnym, międzynarodowym przedsiębiorstwem zajmującym się przede wszystkim produkcją precyzyjnych, różnorodnych narzędzi optycznych. Grupa ZEISS opracowuje, wytwarza i rozpowszechnia technologię pomiarową, mikroskopy, technologię medyczną, soczewki i okulary, obiektywy do aparatów fotograficznych i kamer, lornetki i wyposażenie do produkcji półprzewodników.

– To był bardzo konstruktywny i mobilizujący wyjazd – podsumowuje dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. – Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób produkuje się najbardziej zaawansowane technologicznie implanty wewnątrzagałkowe. Wyjazd do Berlina był również okazją do przetestowania najnowszych urządzeń pomiarowych ZEISS, jak na przykład niesamowity biometr optyczny IOLMaster 700 i przede wszystkim, do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami tej ważnej dla świata okulistyki firmy. Cieszę się, że mogliśmy wymienić doświadczenia i poprzez swoje uwagi mieć wkład w rozwój i modyfikacje kolejnych nowości technologicznych od ZEISS. – dodaje.

Dzięki swoim rozwiązaniom przedsiębiorstwo ZEISS nieustannie zmienia świat optyki i pomaga kształtować postęp technologiczny. ZEISS jest podzielony na cztery działy: badań i technologii jakości, technologii medycznej, Vision Care/produktów konsumenckich i technologii produkcji półprzewodników. Grupa ZEISS jest reprezentowana w ponad 40 krajach i posiada ponad 50 oddziałów sprzedaży i usług, ponad 30 zakładów produkcyjnych i około 25 ośrodków badań i rozwoju na całym świecie.

Cieszymy się, że głogowska Klinika VITA-MED jest partnerem we współpracy z tak potężnym przedsiębiorstwem o niebywałym wkładzie w światowy rozwój okulistyki i optyki.

________________________________________________________________________________________
14.04.2018

Łzawią? Pieką? Swędzą? Twoje oczy reagują na pyłki!

Piękna wiosenna pogoda nie wszystkim sprzyja – rozpędzająca się właśnie pora roku to okres intensywnego pylenia roślin. Od marca w powietrzu utrzymują się jeszcze pyłki olchy, topoli, wierzby i leszczyny. Teraz dołącza do niej brzoza a za nią grab, jesion i dąb. Pylenie oraz towarzyszący ciepłym dniom kurz potrafią mieć fatalny wpływ na oczy. Jak sobie z tym radzić?

Łzawią? Pieką? Zdają się być suche i zaczerwienione? A pocieranie zamiast przynieść ulgę powoduje jeszcze większy dyskomfort? Niestety, oczy w obecnym okresie pylenia i zdecydowanie bardziej suchego, niż jeszcze przed kilkoma tygodniami powietrza stają na pierwszym froncie walki z rozsiewanymi przez utrzymujący się od ponad tygodnia niemal w całym kraju wiatr pyłkami roślin i kurzu. Do wspomnianych wyżej objawów może również dojść świąd oraz światłowstręt. Być może to tylko silne podrażnienie, najpewniej jednak jedna z najbardziej powszechnych chorób oczu na świecie – alergiczne zapalenie spojówek. Konkretnie, sezonowe.

Czym jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek? Sezonowe, bo pojawia się niemal wyłącznie w okresie ujawniania się danego alergenu lotnego i kontaktu z nim. Obecnie może to być na przykład drobny i bardzo alergenny pyłek brzozy bądź traw. Alergia w tym przypadku i towarzyszące jej objawy powracają zatem co roku właśnie w okresie pylenia rośliny będącej źródłem alergenu. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są: łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, obrzęk spojówek, któremu towarzyszy rozlany odczyn brodawkowy.

Nieprzyjemne objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się nagle i choć najczęściej równie szybko ustępują, powodują olbrzymi dyskomfort – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z kliniki okulistycznej VITA-MED. –  Tego rodzaju zapalenie spojówek najczęściej leczy się za pomocą kropli do oczu i innych preparatów na bazie olopatadyny, azelastyny i cromoglikanu sodu, w ciężkich przypadkach stosuje się preparaty sterydowe, jednak niezbyt długo. Nie wszystkie z leków są ogólnodostępne – niezbędna bywa recepta, dlatego najlepiej jest powstałe objawy skonsultować z lekarzem okulistą, by ten wykluczył ewentualne inne przyczyny ich powstania i dobrał najbardziej skuteczną formę leczenia – dodaje.

Co jeszcze może pomóc? Na pewno deszcz, który oczyści powietrze z pyłków i innych drażniących zanieczyszczeń. Jeśli jednak układ kroków „tańca deszczu” jest nam nieznany, szybsze i pewniejsze okażą się okłady na oczy z użyciem chłodnej wody – ulżą w uczuciu podrażnienia i swędzenia. Warto także regularnie przepłukiwać oczy kroplami nawilżającymi lub w ostateczności solą fizjologiczną, jeśli akurat nie mamy niczego innego pod ręką.

 

________________________________________________________________________________

06.04.2018

URSAPHARM szkoli kadrę VITA-MEDu.

6 kwietnia w siedzibie Kliniki VITA-MED przy ul. Legnickiej 5 odbyło się szkolenie dla kadry kliniki przeprowadzone przez Panią Agnieszkę Robak reprezentującą firmę farmaceutyczną URSAPHARM.

URSAPHARM to jeden z liderów na europejskim rynku farmaceutycznym, firma od ponad 30 lat z powodzeniem wdraża innowacyjne koncepcje i rozwiązania technologiczne do produkcji leków i wyrobów medycznych. URSAPHARM wytwarza krople i maści oczne, krople donosowe, a także aerozole i krople do ucha. Ponadto na nowoczesnych liniach produkcyjnych wytwarzane są również leki w postaci stałej: tabletki, tabletki powlekane, kapsułki twarde i granulaty proszkowe.

Jednym z najnowszych rozwiązań firmy URSAPHARM, o których opowiadała Pani Agnieszka, to system COMOD, czyli zintegrowany sterylny system podawania kropli. Jego konstrukcja całkowicie eliminuje konieczność stosowania konserwantów i zabezpiecza produkt przed dostaniem się do środka ewentualnych zanieczyszczeń. To jedyny system na rynku z tego rodzaju mechnizmem zamkniętym.

Przedstawicielka URSAPHARM zaprezentowała podczas spotkania najnowsze produkty firmy służące m.in. wspomaganiu w leczeniu zespołu suchego oka, czyli całą serię kropel oraz maści HYLO Eye Care, leki  przeciwalergiczne – konkretnie zestaw kropel Allergo oraz Azelastin i środków nawilżających. Dużym zainteresowaniem cieszyła się powstrzymująca zapalenie brzegów powiek specjalna maska rozgrzewająca na oczy Posifolrid oraz krople do oczu Evotears, opisywane przez prowadzącą, jako „Evolucja” w leczeniu zespołu suchego oka związanego z nadmiernym parowaniem.

Na koniec szkolenia prowadząca Agnieszka Robak zaprosiła wszystkich do odwiedzenia strony www.hylo.pl, na której można przeprowadzić poglądowy test suchego oka pomagający w rozpoznaniu objawów tego schorzenia oraz dowiedzieć się o możliwościach jego leczenia z zastosowaniem produktów URSAPHARM.

Szkolenie było już kolejnym w tym roku z cyklu szkoleń podnoszących wiedzę i kompetencje kadry Kliniki VITA-MED.

 

 

________________________________________________________________________________

22.03.2018

NOWOŚĆ: medycyna estetyczna w VITA-MEDzie!

Klinika Okulistyczna VITA-MED poszerza portfolio swoich usług o zabiegi medycyny estetycznej oraz kosmetologiczne mające na celu poprawienie wyglądu pacjentów. W placówce  można teraz m.in. pozbyć się zmarszczek wokół oczu, wygładzić i rozjaśnić cerę czy wymodelować usta.

Wychodzimy tym samym na przeciw oczekiwaniom naszych dotychczasowych pacjentów oraz licznie otrzymywanym zapytaniom – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz, prezes Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Zainteresowani chcą już nie tylko dobrze widzieć, ale i dobrze wyglądać. Stąd pomysł, by w ofercie naszej placówki znalazły się również zabiegi medycyny estetycznej, m.in.: usuwanie zmarszczek wokół oczu, operacje opadania i wiotkości skóry powiek, usuwanie brodawek powiekowych czy zabiegi kriochirurgiczne oraz usługi związane z kosmetologią estetyczną, jak na przykład mezoterapia, czyli bezpośrednie dostarczanie skórze substancji leczniczych i odżywczych, dzięki którym skóra okolic oczu, twarzy, również szyi i dekoltu jest zdrowsza i lepiej wygląda – dodaje.

Zainteresowanym Klinika proponuje m.in.:

– Usuwanie zmarszczek, bruzd, blizn i przebarwień;
– Napinanie i wygładzanie skóry twarzy;
– Poprawę objętości i zarysu twarzy;
– Rozjaśnienie i nawilżanie skóry twarzy i wokół oczu;
– Profilaktykę przeciwzmarszczkową;
– Powiększanie i modelowanie ust;
– Zabiegi poprawiające napięcie, wygląd i kondycję;
– Zabiegi chirurgiczne na powiekach i spojówkach;
– Zabiegi Kriochirurgiczne;
– Biorewitalizację i regenerację.

Pełen zakres usług dostępny jest TUTAJ>>>

 

 


12.03.2018

VITA-MED szkolił optometrystów. „To zawód z przyszłością”.

10 marca b.r. Klinika Okulistyczna VITA-MED w Głogowie organizowała konferencję dla optometrystów zatytułowaną  „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty”. Jak się okazuje, optometrystów na medycznym rynku pracy, jak na lekarstwo. A są coraz bardziej potrzebni.

 – To pierwsze z planowanego przez naszą placówkę cyklu spotkań skupiających się na zagadnieniach związanych z optometrią – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. – Jest to dziedzina nauki, która rozwija się szalenie dynamicznie. My, lekarze okuliści w bardzo praktyczny i skuteczny sposób uzupełniamy się w swojej pracy z optometrystami – dodaje.

Optometrysta, czyli kto?

Zawód optometrysty należy do systemu ochrony zdrowia. Optometrysta zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem pomiarów niezbędnych do zdiagnozowania wad wzroku oraz prowadzeniem badań przesiewowych w celu wykrycia ich lub wszelkich odstępstw od normy. – W naszej kompetencji jest także dobór i przepisywanie soczewek kontaktowych czy okularowych – mówi optometrystka mgr inż. Kamila Turska z kliniki VITA-MED. –  Edukujemy pacjentów w zakresie ich użycia, prowadzimy także i nadzorujemy trening układu wzrokowego, zaś  w konsultacji z lekarzem okulistą, zajmujemy się też jego rehabilitacją.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że o ile lekarz okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, to optometrysta w swojej pracy skupia się przede wszystkim na doborze odpowiednich okularów czy soczewek oraz na rehabilitacji. Dzięki ich współpracy, dostęp do opieki nad wzrokiem staje się dla pacjenta dużo szybszy i prostszy. Skuteczną praktyką większości rozwiniętych krajów Zachodu jest, że optometrysta staje się kimś w rodzaju lekarza pierwszego kontaktu od wzroku. – Taki model stosujemy również w naszej klinice – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. – Długo szukaliśmy optometrystów do współpracy, właściwie tych pracujących z nami wyszkoliliśmy sobie sami. I wiem, że zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie optometrii jest  w naszym kraju ogromne. To zawód z przyszłością – dodaje.

Optometryści przyjechali do kliniki VITA-MED

Ambicją głogowskiego VITA-MEDu jest konsekwentny rozwój naukowo-szkoleniowej działalności kliniki.  Stąd pomysł na kolejną już w tym roku konferencję, tym razem dedykowaną optometrystom. 10 marca w siedzibie placówki przy ulicy Legnickiej 5 w Głogowie odbyło się spotkanie, którego tytuł brzmiał: „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty”. Kierownictwo naukowe nad konferencją objęła reprezentująca VITA-MED dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. Spotkanie rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym, który poprowadził dr Jarosław Kachnowicz z VITA-MEDu, po nim zaś mgr Sylwia Kropacz-Sobkowiak na co dzień pracująca w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przybliżyła specyfikę aplikacji soczewek kontaktowych wśród dzieci. Pierwszą część konferencji zamknął wykład przedstawiciela firmy Alcon, mgra Tomasza Sulińskiego, dotyczący prezbiopii, czyli problemu który dotyka niemal wszystkich ludzi po 40-tym i wszystkich po 50-tym roku życia.

W przerwie kawowej między wykładami odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i regionalnych mediów, w której udział wzięli: dr Jarosław Kachnowicz oraz pracujący w klinice optometryści, czyli mgr Paulina Arendt-Nienartowicz, mgr inż. Kamila Turska i mgr inż. Marta Żarowska. Przerwa między wykładami była także okazją do zwiedzania kliniki Vita-Med.

Drugą część konferencji otworzył dr Dariusz Rutkowski z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczyego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących wykładem o tym, jak można zmniejszyć ograniczenia wynikające ze słabowzroczności. Następnie mgr inż. Justyna Nater, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki znana również z popularnego bloga www.dbajowzrok.pl poprowadziła wykład o roli mediów społecznościowych w relacjach optometrysty z pacjentem.  Planowaną część edukacyjną konferencji zakończył wykład dra  Jarosława Kachnowicza o refrakcyjnych, czyli korygujących współistniejące wady wzroku, implantach wewnątrzgałkowych. Sobotnia konferencja miała również swój epilog, dr Dariusz Rutkowski poprowadził znakomite warsztaty dotyczace tego, jak być skutecznym przewodnikiem dla osoby niewidomej.

VITA-MED od lat organizuje specjalistyczne konferencje, na które zaprasza lekarzy okulistów z regionu. Poruszane zagadnienia współczesnej okulistyki, nowe trendy w terapii i leczeniu chorób oka oraz obecność najlepszych w kraju specjalistów w swoich dziedzinach sprawiają, że głogowskie spotkania naukowe zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. – Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania organizowanymi PRZEZ VITA-MED konferencjami – podsumowuje dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. –  Misją naszej kliniki jest nie tylko leczyć na najwyższym poziomie, ale także możliwie najaktywniej uczestniczyć w rozwoju okulistyki i nauk pokrewnych – dodaje.

Pliki do pobrania:

pobierz treść artykułu WORD
pobierz treść artykułu PDF
zdjęcia

 


13.02.2018

Optometria pod lupą – kolejna konferencja VITA-MED-u już w marcu

10 marca b.r. Klinika Okulistyczna VITA-MED w Głogowie organizuje konferencję dla optometrystów zatytułowaną  „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty”. Będzie to pierwsze z planowanego przez placówkę cyklu spotkań skupiających się na zagadnieniach związanych z optometrią.

Vita-Med od lat organizuje specjalistyczne konferencje, na które zaprasza lekarzy okulistów z regionu. Poruszane zagadnienia współczesnej okulistyki, nowe trendy w terapii i leczeniu chorób oka oraz obecność najlepszych w kraju specjalistów w swoich dziedzinach sprawiają, że głogowskie spotkania naukowe zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. Tak było również 3 lutego, na kolejnej z cyklu konferencji dla specjalistów okulistyki.

Ambicją głogowskiego Vita-Medu jest konsekwentny rozwój naukowo-szkoleniowego charakteru funkcjonowania kliniki.  Stąd pomysł na kolejną już w tym roku konferencję, tym razem dedykowaną optometrystom. – Optometria jest bardzo ważną i niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną okulistyki – mówi optometrystka mgr inż. Kamila Turska koordynująca planowaną przez Vita-Med konferencję. – Codzienna praca optometrystów oraz lekarzy okulistów bardzo się uzupełniają. Postanowiliśmy w gronie specjalistów zastanowić się nad zagadnieniami dotyczącymi naszych wspólnych doświadczeń na gruncie diagnostyki i terapii widzenia – dodaje.

Kierownictwo naukowe nad konferencją objęła reprezentująca Vita-Med dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. Poszczególne wykłady dotyczyć będą: kontaktologii, presbiopii, słabowzroczności, implantów wewnątrzgałkowych oraz roli mediów społecznościowych w relacjach optometrysty z pacjentem.

Konferencja naukowo-szkoleniowa „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty” odbędzie się 10 marca (sobota) w siedzibie Kliniki Okulistycznej Vita-Med w Głogowie przy ulicy Legnickiej 5. Wciąż trwają zapisy chętnych do wzięciu udziału w spotkaniu (udział jest bezpłatny) – zainteresowanych optometrystów prosimy o kontakt, wysyłając mail o treści: „Biorę udział! Imię i Nazwisko” na adres: konferencja@vita-med.glogow.pl.

KONFERENCJA DLA OPTOMETRYSTÓW
10 MARZEC 2018 godz. 10:00

OPTOMETRIA POD LUPĄ – DIAGNOSTYKA I TERAPIA W CODZIENNEJ PRAKTYCE OPTOMETRYSTY

Program konferencji:

 1. WYKŁAD INAUGURACYJNY – lek. Ewa Bobińska-Kachnowicz, lek Jarosław Kachnowicz
 2. KONTAKTOLOGIA PEDIATRYCZNA – mgr Sylwia Kropacz-Sobkowiak
 3. PREZBIOP U OPTOMETRYSTY – kilka słów o psychologii prezbiopii – mgr Tomasz Suliński
 4. JAK MOŻNA ZMNIEJSZYĆ OGRANICZENIA WYNIKAJĄCE ZE SŁABOWZROCZNOŚCI?- dr n. hum. Dariusz Rutkowski
 5. ROLA MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH W RELACJACH OPTOMETRYSTY Z PACJENTEM – mgr inż. Justyna Nater
 6. REFRAKCYJNE IMPLANTY WEWNĄTRZGAŁKOWE – lek. Jarosław Kachnowicz

Kontakt dla mediów: Paweł Boroń, tel. 697 917 879, mail: info@vita-med.glogow.pl

Pliki do pobrania:

pobierz treść artykułu WORD
pobierz treść artykułu PDF
zdjęcie
zaproszenie


18.01.2018

Okuliści odmładzają

Głogowska Klinika Okulistyczna VITA-MED z początkiem 2018 roku poszerza portfolio swoich usług o zabiegi medycyny estetycznej oraz kosmetologiczne mające na celu poprawienie wyglądu pacjentów. W placówce będzie teraz można m.in. pozbyć się zmarszczek wokół oczu.

VITA-MED kojarzony dotychczas przede wszystkim z bardzo bogatą ofertą usług okulistycznych, rok po otwarciu nowej siedziby przy ulicy Legnickiej w Głogowie informuje o kolejnych etapach rozwoju. Klinika zwiększa zakres usług o zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologiczne.

Wychodzimy tym samym na przeciw oczekiwaniom naszych dotychczasowych pacjentów oraz licznie otrzymywanym zapytaniom – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz, prezes Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Zainteresowani chcą już nie tylko dobrze widzieć, ale i dobrze wyglądać. Stąd pomysł, by w ofercie naszej placówki znalazły się również zabiegi medycyny estetycznej, m.in.: usuwanie zmarszczek wokół oczu, operacje opadania i wiotkości skóry powiek, usuwanie brodawek powiekowych czy zabiegi kriochirurgiczne oraz usługi związane z kosmetologią estetyczną, jak na przykład mezoterapia, czyli bezpośrednie dostarczanie skórze substancji leczniczych i odżywczych, dzięki którym skóra okolic oczu, twarzy, również szyi i dekoltu jest zdrowsza i lepiej wygląda – dodaje.

Pełen zakres nowych usług VITA-MEDu dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej placówki.

Klinika Okulistyczna VITA-MED istnieje od 2003 roku. Placówka specjalizuje się w diagnostyce oraz chirurgii chorób oka. VITA-MED wykonuje, między innymi, laserową korekcję wzroku, zabiegi likwidujące zaćmy, operacje wnętrza oka, jaskry, zeza, skrzydlika, leczenie chorób siatkówki oraz wszczepy specjalistycznych implantów wewnątrzgałkowych.

Pliki do pobrania:

pobierz treść artykułu WORD
pobierz treść artykułu PDF
zdjęcie dr Ewa Bobińska-Kachnowicz
zdjęcie zabiegi medycyny estetycznej 1
zdjęcie zabiegi medycyny estetycznej 2
zdjęcie zabiegi medycyny estetycznej 3
zdjęcie zabiegi medycyny estetycznej 4


 LOGOTYP

księga znaku
logo kolor (pdf)
logo kolor (jpg)
logo kolor (png)
logo białe (png)
logo czarne (png)

 Nowe logo Kliniki Okulistycznej VITA-MED obowiązuje od 1.01.2017 roku.

Żadna osoba prywatna ani instytucja nie może używać znaku „Kliniki Okulistycznej VITA-MED” bez zgody jego właściciela. Pozwolenie na użycie znaku można uzyskać w Dziale Marketingu Kliniki Okulistycznej VITA-MED. Każdy, kto otrzyma takie pozwolenie, zobowiązuje się tym samym do przestrzegania wszystkich norm i zasad zawartych w Systemie Identyfikacji Wizualnej (księdze znaku).

Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
 • Klinika Okulistyczna VITA-MED
 • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
 • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl