Postanowienie na 2019 rok – zbadaj wzrok.

Powszechnie uważa się, że do lekarza okulisty należy pójść dopiero wówczas, gdy pojawiają się jakieś kłopoty ze wzrokiem. Nic bardziej mylnego.

Okulistę, tak samo, jak dentystę, należy odwiedzać regularnie, ponieważ wiele chorób oczu przebiega zupełnie bezobjawowo i wykryć może je dopiero specjalistyczne badanie.

Dopiszmy zatem do postanowień na rok 2019 wizytę u lekarza okulisty – to nic nie boli a może uchronić przed poważnymi chorobami.

Jak należy przygotować się do badania?

Pełne badanie okulistyczne trwa około pół godziny do godziny, zarezerwuj, więc sobie dostatecznie dużą ilość wolnego czasu. U osób, które słabo reagują na leki poszerzające źrenicę ten czas może się wydłużyć. W czasie badania będą wykonywane różne testy i badania przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Badanie okulistyczne jest niebolesne. Chociaż niektóre zakraplane leki mogą szczypać, a badania kontaktowe są mało przyjemne. Podczas badań kontaktowych znieczula się powierzchnię oka, co zmniejsza dyskomfort.

W trakcie wykonywania badania lekarz lub pielęgniarka, która będzie je wykonywać będzie Cię szczegółowo informować, w jaki sposób należy się zachować. Od Twojego skupienia i współpracy zależeć będzie precyzja badania. Jeśli będziesz miał jakieś uwagi, poinformuj o nich na bieżąco- zawsze zostaną bacznie wysłuchane!

Zgłaszając się na badanie okulistyczne nie możesz mieć makijażu powiek i rzęs. Badając przedni odcinek oka w powiększeniu lampy szczelinowej lekarz musi mieć możliwość oceny stanu poszczególnych struktur aparatu ochronnego oka: skóry powiek, brzegów powiekowych wraz z rzęsami oraz gruczołami. Każdy nałożony kosmetyk: tusz do rzęs, kreska lub cień na powiekach, podkład pod makijaż, warstwa kremu pielęgnującego lub maści okulistycznej utrudniają lub uniemożliwiają badanie, które jest podstawą rozpoznania i prawidłowego leczenia najczęstszych przewlekłych dolegliwości ze strony spojówek i brzegów powiekowych oraz stanów zapalnych powiek. Makijaż należy zmyć dużo wcześniej, gdyż doraźnie zmyty makijaż powoduje, że oko jest zadrażnione i zaczerwienione poprzez mechaniczne pocieranie i stosowanie mleczek i toników zmywających.

Pomalowanie oka uniemożliwia także dobór soczewek kontaktowych. Nigdy nie wolno zakładać soczewek kontaktowych na pomalowane oko, gdyż cząsteczki tuszu lub cienia do powiek mogą dostać się pomiędzy oko i soczewkę i spowodować dyskomfort, a w poważniejszych przypadkach nawet uszkodzenie rogówki.

Makijaż powiek przeszkadza również podczas wszelkich badań kontaktowych (dotykających powierzchnię oka):

 • tonometrii: badaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego metodą Goldmanna lub Schioetza,
 • gonioskopii: badaniu struktur kąta przesączania,
 • oftalmoskopii kontaktowej: badaniu obwodu dna oka trójlustrem Goldmanna, stosowanym w profilaktyce i diagnostyce odwarstwienia siatkówki i zmian zwyrodnieniowych,
 • pachymetrii: badaniu grubości rogówki,
 • zabiegach laserowych, chirurgicznych.

Wziernikowanie dna oka jest podstawowym badaniem okulistycznym, wymagającym poszerzenia źrenicy.

Do poszerzenia źrenicy używa się zwykle kropli Tropicamid. Czasami, aby uzyskać odpowiednią szerokość źrenicy, potrzebne jest kilkakrotne zakroplenie oczu w odstępach 20- 30 minutowych. Wynik badania dna oka jest uzależniony od Twojej cierpliwości – im lepiej rozszerzymy źrenice, tym dokładniejszy uzyskamy wynik badania, szczególnie obwodowej siatkówki. Badanie dna oka jest badaniem nieprzyjemnym dla pacjenta. Ostre, rażące światło wpadając do oka przez poszerzoną źrenicę powoduje olśnienie, światłowstręt, łzawienie, nieostre widzenia i dyskomfort, który jednak można wytrzymać. Szerokie źrenice utrudniają również przez kilka godzin czytanie i wszelką pracę wymagającą dobrego widzenia z bliska.

Działanie kropli utrzymuje się przez kilka godzin, co stwarza niebezpieczeństwo szczególnie podczas prowadzenia samochodu. Na badanie okulistyczne nie należy, więc przyjeżdżać prowadzonym przez siebie samochodem! Załatw sobie transport lub kierowcę! Po badaniu dobrze jest założyć okulary przeciwsłoneczne, szczególnie w pogodne dni. Nie planuj przebywania na słońcu! Nie planuj pracy wzrokowej, gdyż po podaniu kropli poszerzających źrenicę będziesz słabiej widział do bliży, przez około 3 godziny.

U chorych z niewykrytą jaskrą zamkniętego kąta po poszerzeniu źrenicy może dojść do nagłego wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Spowodowane jest to zamknięciem struktur, przez które „wycieka” płyn z oka (kąta przesączania) i zablokowaniem odpływu cieczy wodnistej. Konsekwencją jest ostry atak jaskry. Objawia się on bólem oczu, głowy, pogorszeniem widzenia, gałki oczne stają się twarde „jak kamień”. Czasem mogą wystąpić nudności i wymioty. Atak może wystąpić nawet kilka godzin po podaniu leków poszerzających źrenicę, dlatego ważne jest, by w przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości niezwłocznie powiadomić lekarza lub pielęgniarkę.

Rutynowe badanie okulistyczne obejmuje:

 • Badanie ostrości wzroku bez korekcji i z najlepszą korekcją
 • Badanie refraktometryczne
 • Tonometria bezkontaktowa
 • Badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej
 • Badanie dna oka
 • Opcjonalnie: gonioskopia, keratometria

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
 • Klinika Okulistyczna VITA-MED
 • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
 • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl