Mróz, wiatr i Zespół Suchego Oka

Niskie temperatury czy wiatr nie pozostają bez wpływu na nasze oczy. Jeżeli w mroźne czy wietrzne dni pod powiekami pojawia się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie, może to oznaczać, że cierpi się na Zespół Suchego Oka.

Zespół suchego oka to pojęcie określające szereg schorzeń o podobnych objawach. Takie dolegliwości występują, gdy produkcja łez jest zaburzona – łez jest zbyt mało lub mają nieprawidłowy i wtedy częstym objawem jest nadmierne łzawienie.

Oczy a zima

Jak tłumaczy lek. med. Karol Nienartowicz z Kliniki VITA-MED w Głogowie, dolegliwości związane z Zespołem Suchego Oka rzeczywiście nasilają się zimą. Jest to związane z termoregulacją  oka. Narząd ten ogrzewa się poprzez mruganie i pokrywanie oka warstwą lipidową/tłuszczową. Tłuszcz nie zamarza tak łatwo, jak woda i zabezpiecza powierzchnię oka przed zamarzaniem i parowaniem. Gdy gruczoły Meiboma są niewydolne i oko nie posiada zabezpieczenia lipidowego to tak, jak ręce nieposmarowane kremem, narażone jest na silniejszy wpływ czynników atmosferycznych, jak mróz i wiatr. Również sztuczne ogrzewanie pomieszczeń – powszechne w zimne dni – nasila objawy ZSO.

Jak chronić oczy zimą?

Przy zdiagnozowanym ZSO, skuteczną terapią jest zabezpieczanie oczu okularami przeciwsłonecznymi, co powoduje m.in mniejsze dolegliwości związane z wiatrem. Warto także kilkukrotnie w ciągu dnia ogrzewać i masować brzegi powiek oraz używać sztucznych łez. Stymulacja E-eye nasilająca pracę gruczołów Meiboma także poprawi komfort oczu zimą. Czym jest E-eye? – To aparat do bezinwazyjnego pobudzania gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach – tłumaczu Karol Nienartowicz.

Aparat ten jest wykorzystwany z powodzeniem w głogowskim VITA-MEDzie w utworzonej Poradni Suchego Oka. Klinika, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada także system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA.

Jeżeli podczas mrozu czy wiatru odczuwa się objawy Zespołu Suchego Oka, jak uczucie piasku pod powiekami, świąd, łzawienie czy zaczerwienienie, należy udać się na badanie diagnostyczne, które określi stan nawilżenia oczu, zaawansowanie choroby i odpowie na pytanie, czy konieczna jest terapia oraz o jakim nasileniu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem mogą od razu umówić się na specjalistyczne zabiegi. Ponadto specjaliści w VITA-MEDzie czuwają i sami proponują diagnostykę i leczenie chorym, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez współczesny postęp medycyny.

 

Zapraszamy do kontaktu: 76 831 37 47

 

 

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl