VITA-MED u przedszkolaków na Dzień Wzroku

11 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. Z tej okazji przedszkolaków z Publicznego Przedszkola nr 1 w Głogowie odwiedził dr Jarosław Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED, by porozmawiać z dziećmi o tym, jak niezwykłym narządem jest oko i jak należy dbać o wzrok.

Czy wiecie, że ponad połowa populacji na naszej planecie ma oczy koloru brązowego? Że oczy niebieskie ma zaledwie 8% ludzi na świecie, przy czym w Estonii oczy tego koloru mają prawie wszyscy obywatele tego kraju? Czy wiecie, że oczy nie rosną i od urodzenia mamy je niemal tej samej wielkości? Do czego służą rzęsy? Czy wiecie, że mamy od 150 do 250 rzęs na górnej powiece i 50-150 rzęs na dolnej oraz że rzęsy odrastają co 5-6 miesięcy? Doktor Jarosław Kachnowicz z głogowskiego VITA-MEDu opowiadał przedszkolakom z grup „Pszczółki” i „Biedronki” o niezwykłych właściwościach ludzkiego oka, prezentując przy tym okazały model narządu wzroku, tablice okulistyczne oraz inne pomoce naukowe.

Światowy Dzień wzroku po raz osiemnasty
Spotkanie w Publicznym Przedszkolu nr 1 w Głogowie zostało zainicjowane przez Klinikę VITA-MED z okazji Światowego Dnia Wzroku. Święto to obchodzone jest corocznie od 2000 roku w każdy drugi czwartek października. Zostało ustanowione przez międzynarodową koalicję VISION 2020, do której należy 26 organizacji, w tym Międzynarodowa Agencja do Zapobiegania Ślepocie oraz Światowa Organizacja Zdrowia. Koalicja „VISION 2020: The Right to Sight” (Prawo do Widzenia) ma na celu zlikwidowanie do 2020 roku możliwych do wyeliminowania przyczyn ślepoty. Na całym świecie obchody Dnia Wzroku mają na celu promowanie wiedzy na temat wad wzroku i znaczenia profilaktyki.

Okulista jak dentysta
Z takim też przesłaniem pojawił się w głogowskim przedszkolu dr Jarosław Kachnowicz, tłumacząc dzieciom, jak ważne jest regularne badanie wzroku, które pozwala wykryć i na wczesnym etapie wyeliminować wady czy choroby oczu przebiegające bezobjawowo. Jak tłumaczył specjalista, lekarza okulistę należy traktować tak, jak dentystę i odwiedzać go regularnie. Choroby oczu pojawiają się coraz częściej nie tylko u osób starszych, ale i dzieci.

– Najczęściej jest to spowodowane nadmierną pracą wzrokową. Nasze oczy przyzwyczajone są do patrzenia w dal. Patrzenie na odległość poniżej jednego metra zmusza oczy do cięższej pracy. U dorosłych to zmęczenie i wysiłek pojawia się dużo szybciej, dzieci mają bardziej elastyczną soczewkę, więc tego zmęczenia nie odczuwają, ale ono także się pojawia. Więc dlatego warto regularnie odwiedzać okulistę i utrwalać te zdrowe zachowania – mówi dr Kachnowicz.

Dr Kachnowicz zwracał przy tym uwagę na zagrożenia dla oczu dzieci, jakie niosą ze sobą nowe technologie – alarmując, że młodzi ludzie spędzają zbyt wiele czasu wpatrując się w ekrany telefonów czy tabletów, czego efektem jest współczesna epidemia krótkowzroczności u młodych ludzi. Badanie wzroku jest proste, bezbolesne i można je wykonać samemu.

– Aby sprawdzić, jak funkcjonuje narząd, wystarczą najprostsze czynności. Jeden test polega na sprawdzeniu tego, czy jedno oko widzi tak samo jak drugie. Patrzymy wtedy na jeden przedmiot, zasłaniamy jedno oko, a potem drugie i sprawdzamy, czy widzimy tak samo. Drugi taki domowy test można wykonać stojąc na wprost ściany i obserwując, jak dużo tej ściany jesteśmy w stanie zobaczyć – czy widzimy wszystkie obrazy, elementy zasłaniając kolejno oboje oczu. Jeśli zauważymy jakieś nieprawidłowości, wtedy natychmiast kierujemy się do okulisty – dodaje dr Kachnowicz.
Jak zaznaczył dr Jarosław Kachnowicz, dzisiejsze spotkanie jest pierwszym z cyklu planowanych przez Klinikę VITA-MED spotkań edukacyjnych w zakresie ochrony i profilaktyki wzroku wśród dzieci i młodzieży.

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl