Poradnia Suchego Oka w VITA-MEDzie

Zespół suchego oka, to uciążliwa, przewlekła dolegliwość objawiająca się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia oczu. Zwyczajowe leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających oczy – sztucznych łez, które często jest niewystarczające u pacjentów z większym nasileniem dolegliwości. Klinika Okulistyczna VITA- MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

Rozmowa z lek. med. Karolem Nienartowiczem z Kliniki VITA-MED w Głogowie

 

Jak narodził się pomysł na to, by zainicjować coś takiego, jak Poradnia Suchego Oka?

Pomysł stworzenia poradni i poszerzenia zakresu usług powstał w odpowiedzi na potrzeby naszych pacjentów. Zespół suchego oka, to uciążliwa, przewlekła dolegliwość objawiająca się uczuciem dyskomfortu, pieczenia, zaczerwienienia i nadmiernego łzawienia oczu. Zwyczajowe leczenie polega na stosowaniu kropli nawilżających oczy – sztucznych łez, które często jest niewystarczające u pacjentów z większym nasileniem dolegliwości.

Czym spowodowany jest zespół suchego oka i w jaki sposób odbywa się leczenie w poradni?

Zespół suchego oka to pojęcie określające szereg schorzeń o podobnych objawach. Takie dolegliwości występują, gdy produkcja łez jest zaburzona – łez jest zbyt mało lub mają nieprawidłowy i wtedy częstym objawem jest nadmierne łzawienie. Wynika to z faktu, że łzy składają się z kilku substancji. Najważniejsza oczywiście jest woda, stanowiąca główny składnik łez, lecz nie mniej ważnym składnikiem jest warstwa śluzowa i warstwa lipidowa(tłuszczowa), zapobiegająca nadmiernemu parowaniu łez. Tak jak z rosołem, zupa pozostaje ciepła, ponieważ na powierzchni pływa tłuszcz ograniczający parowanie, tak też na powierzchni oka, gdy warstwa tłuszczowa jest szczelna, oko pozostaje nawilżone. Niestety gruczoły produkujące warstwę lipidową często tracą swoją wydolność, czy to przez zbyt słabą stymulację nerwową, czy też zatkanie ujść gruczołów. Leczenie w poradni rozpoczyna się od diagnostyki, polegającej na dokładnym przebadaniu pacjenta z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu analizującego skład łez, poziom nawilżenia oka a także obecność i wydolność gruczołów łzowych. Pacjent jest edukowany, w jaki sposób prowadzić higienę brzegów powiek, ma odblokowywane ujścia gruczołów i zalecane odpowiednie krople. Ponadto, za pomocą emitera światła spolaryzowanego E-Eye, pobudza się gruczoły do wzmożonej pracy. Cykl czterech zabiegów pozwala zlikwidować dyskomfort nawet na kilka lat!

Oczywiście stosujemy też inne, dobrane indywidualnie zabiegi, na przykład w przypadkach zaburzeń w odpływie łez stosujemy udrażnianie przewodów łzowych, albo stosujemy różnego rodzaju zatyczki celem zmniejszenia odpływu łez.

Na czym polega unikatowość sprzętu medycznego stosowanego w poradni?

Klinika Okulistyczna VITA- MED, jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiada posiada system nieinwazyjnego pomiaru składu i ilości łez, a także stopnia utraty gruczołów Meiboma – OSA oraz opatentowany aparat do bezinwazyjnego pobudzania w/w gruczołów światłem spolaryzowanym – E-Eye. Jest to nowoczesne podejście do problemu suchego oka, oferujące pacjentom dużo więcej niż kolejne preparaty nawilżające w kroplach.

W jaki sposób chorzy we własnym zakresie mogą radzić sobie z zespołem suchego oka?

Zaawansowana technologia i praca specjalistów jest ważna, lecz równie ważna jest współpraca ze strony pacjenta. Codzienna higiena brzegów powiek, masaż ujść gruczołów oraz nawilżanie oka jest w dzisiejszych czasach równie istotna dla utrzymania komfortu oczu, co szczotkowanie zębów dla zachowania białego uśmiechu.

W jaki sposób można skorzystać z usług poradni?

Najprostszym sposobem jest zarejestrowanie się na badanie diagnostyczne, które określi stan nawilżenia oczu, zaawansowanie choroby i odpowie na pytanie, czy konieczna jest terapia oraz o jakim nasileniu. Pacjenci z rozpoznanym zespołem mogą od razu umówić się na specjalistyczne zabiegi. Ponadto nasi specjaliści czuwają i sami proponują diagnostykę i leczenie chorym, którzy nie zdają sobie sprawy z możliwości oferowanych przez współczesny postęp medycyny.

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl