Sezon trwa. Dbasz o dwa kółka?

Sezon motocyklowy w bieżącym roku jest jednym z niezwykle udanych. Pogoda sprzyjała przez wszystkie dotychczasowe miesiące a prognozy mówią, że sprzyjać będzie do późnego października.  Motocyklisto, dbaj o parę kół, na których jeździsz i parę tych, którymi patrzysz…

Każdy sezon motocyklowy powinno się rozpocząć nie tylko od przeglądu swojej maszyny, ale także i swojego organizmu. Przez rok może się wiele zmienić – szczególnie w kontekście narządu wzroku. Nawet niewielkie jego wady, które będą niemal nieodczuwalne w codziennym funkcjonowaniu przy zwiększonej prędkości, zmienionej pozycji i widoczności ograniczonej np. kaskiem znacznie utrudnią właściwe widzenie i opóźnią reakcję, sprawiając że kierowca jednośladu może stać się zagrożeniem dla siebie i innych.

Okulary, soczewki czy laser?

Co, gdy okaże się, że wykryta wada wzroku faktycznie zagraża bezpiecznej i komfortowej jeździe? Niezbędna wówczas jest jej korekcja, na przykład poprzez odpowiednio dobrane okulary. Sprawdzą się one także jako dodatkowa ochrona dla oczu przed wiatrem, pyłem czy insektami, gdy motocyklista ubiera otwarty kask. Problemem jednak mogą okazać się oprawki przeszkadzające w wygodnym jego noszeniu. Jest na to sposób.  – Można w takiej sytuacji przyjść do naszego salonu z kaskiem i przy naszej pomocy dobrać odpowiednie oprawki gwarantujące komfortową jazdę – mówi Katarzyna Skalska, optyk w salonie optycznym przy Klinice Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Ważne, aby w takiej sytuacji oprawki były na tyle dopasowane, żeby przy ruchach czy wstrząsach okulary nie przemieszczały się – dodaje.

O wiele wygodniejszą alternatywą dla okularów są odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe. Dynamiczny rozwój współczesnej okulistyki sprawił, że ich wybór jest ogromny a stosowanie niezwykle komfortowe i nie zawsze już musi wiązać się na przykład z koniecznością całonocnego namaczania w specjalnym roztworze oczyszczającym. Co ważne jednak, większość dostępnych soczewek do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniej wilgotności i poziomu tzw. filmu łzowego w oku. Sprawdzą się one zatem w przypadku jazdy z użyciem kasku typu zamkniętego – w innych razie, wiatr osuszający oczy może negatywnie wpłynąć na ich działanie. Czy wada wzroku wyklucza zatem w pełni komfortową jazdę bez martwienia się o wygodę czy odpowiednie działanie okularów lub soczewek?

Problem z oczu raz na zawsze

Dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo oraz pełnię komfortu na przykład podczas podróży motocyklowych proponuję na przykład jedną z najnowszych technologicznych zdobyczy w okulistyce tj. soczewkę fakijną Visian ICL – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki VITA-MED. – Jest to specjalna, indywidualnie dopasowywana soczewka, którą poprzez szybki i bezbolesny zabieg wszczepia się do oka na stałe. Jest w pełni bezpieczna, w naturalny sposób współpracuje z okiem i nie wymaga żadnej dodatkowej obsługi po wszczepieniu – dodaje.

Z taką soczewką można podróżować zarówno w dzień, jak i nocą. Tak w otwartym, jak i zamkniętym kasku.  Jeszcze innym rozwiązaniem, które pomoże pozbyć się wady wzroku bez konieczności permanentnego stosowania okularów czy soczewek jest poddanie się tzw. laserowej korekcji wzroku. Co to jest?

Laserowa korekcja wzroku to obecnie najszybszy sposób trwałego usunięcia wady wzrokumówi dr Jarosław Kachnowicz. – W klinice VITA-MED przeprowadzamy tego rodzaju zabiegi w oparciu o innowacyjną metodę OptiLASIKTM . Dzięki wyspecjalizowanemu sprzętowi tworzymy indywidualną mapę oka pacjenta i według niej dopasowujemy najbardziej optymalną metodę leczenia. Sam zabieg jest bezbolesny i trwa od kilku do kilkunastu minut. Życie zmienia się raz na zawsze.

Zabieg laserowej korekcji wzroku daje natychmiastowy efekt. Już po kilku dniach zabiegu można zupełnie zwyczajnie funkcjonować, ciesząc się doskonałym wzrokiem. Przed nami jeszcze kilka miesięcy motocyklowych wojaży a pogoda ma w tym roku sprzyjać. Dlatego tak samo, jak jesteśmy w stanie zainwestować każdą złotówkę w swoje maszyny, zainwestujmy i w siebie oraz bezpieczeństwo i najwyższy komfort jazdy.

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl