Pływać czy nie pływać w soczewkach?

Noszenie soczewek kontaktowych podczas kąpieli wciąż budzi wiele kontrowersji. Co raz częstsze są słuszne zresztą głosy, że nie powinno się ich wówczas stosować, jednak nie brakuje zwolenników pływania i nurkowania w soczewkach. Czym to grozi?

Soczewki kontaktowe to alternatywa korekcji wzroku dla tych osób, które nie chcą decydować się na noszenie okularów. Szacuje się, że w Polsce soczewki nosi blisko milion osób. – Bardzo długo soczewki kontaktowe były jedynym rozwiązaniem dla tych, którzy nie chcieli na stałe wiązać się z oprawkami okularów – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Obecnie mamy o wiele lepsze i długotrwałe rozwiązania, jak chociażby laserowa korekcja wzorku, która pozwala szybko i kompletnie pozbyć się wady. Mimo wszystko, soczewki kontaktowe wciąż cieszą się ogromną popularnością – dodaje.

Soczewki kontaktowe mogą być stosowane w trybie jednodniowym, systematycznej wymiany i w trybie ciągłym. Najczęściej wykonuje się je ze specjalnego materiału silikonowo-hydrożelowego. Wymagają odpowiedniego rygoru higienicznego i nie powinny być noszone wszędzie – na przykład podczas kąpieli.

Soczewka wchłania bakterie

W wodzie – zarówno morskiej, w jeziorach, stawach czy na basenach i pod prysznicem – mogą znajdować się szkodliwe mikroorganizmy i mikrozanieczyszczenia, które z nieosłoniętego oka łatwo się wypłukują, natomiast w przypadku oka z soczewką, zostają na niej. – Soczewka kontaktowa dosłownie wchłania je i zatrzymuje w bezpośrednim kontakcie  z okiem – tłumaczy dr Bobińska-Kachnowicz. – Może zdarzyć się, że takie zanieczyszczenie będzie niegroźne dla oka, może skończyć się zaledwie podrażnieniem a może być dużo gorzej. Znane są przypadki, w których soczewka zatrzymała na oku groźne mikroorganizmy  Acanthamoeba, które wywołują bardzo ciężką postać zapalenia rogówki oka. Trudną się je leczy a w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do utraty wzroku – ostrzega okulistka.

Oprócz wspomnianych, w wodzie można natrafić na inne niebezpieczne dla zdrowia mikroorganizmy i bakterie, jak na przykład gronkowiec złocisty  czy pałeczki ropy błękitnej. Należy też pamiętać, że chlor obecny choćby w wodzie na basenach może uszkodzić soczewkę.

Pływać po omacku?

Na szczęście są sposoby na to, by do wody nie wchodzić z krecim wzrokiem. Najbezpieczniej jest na soczewki ubierać specjalne, szczelne okulary do pływania. Istnieją także okulary pływackie z korekcją wzroku – dobrze jest jednak najpierw dobrać je, konsultując się z lekarzem okulistą. W sytuacjach wyjątkowych, można pokusić się o użycie soczewek jednodniowych. Po kąpieli należy je jednak niezwłocznie wyrzucić a oczy przepłukać.

 

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl