Chrońmy oczy dzieci przed słońcem

Okres wakacyjny i piękna pogoda sprzyjają częstemu i wielogodzinnemu spędzaniu przez dzieci czasu na dworze. I o ile jest to aktywność jak najbardziej dla młodych i najmłodszych wskazana, trzeba mieć świadomość zagrożenia, jakie niesie z sobą brak ochrony dziecięcych oczu przed silnym słońcem.

Pamiętamy o tym, żeby wrażliwą skórę dziecka smarować specjalnymi kremami z filtrem. Chronimy głowy dzieci lekkimi kapeluszami czy czapkami z daszkiem, wierząc że stanowią one również ochronę przed słońcem. I choć faktycznie pomogą w tym, by ostre promienie nie raziły, to nie ochronią oczu dzieci przed szkodliwym promieniowaniem UV.

UV, czyli co?

Słońce emituje trzy różne zakresy promieniowania UV: UVA, UVB i UVC. Do Ziemi docierają dwa z nich, tj. UVA i UVB, z czego promienie UVA stanowią aż 95%. Promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo szkodliwy wpływ na wzrok, szczególnie wzrok dzieci. Już nawet krótkotrwałe narażenie oczu na silne promieniowanie UV może prowadzić do tzw. ślepoty śnieżnej. – Rogówka i spojówka ulegają poparzeniu, oczy bolą, łzawią i są zaczerwienione – tłumaczy Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Natomiast długotrwała ekspozycja oczu na silne promieniowanie słoneczne może doprowadzić do zwyrodnień w soczewce i siatkówce oka. Konkretnie chodzi o przyspieszenie rozwoju zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Promienie UV oprócz tego, że mają tak zły wpływ na nasze oczy, uszkadzają też powieki: niszczą ich włókna kolagenowe oraz elastynowe, co może powodować opadanie powieki górnej lub odwinięcie dolnej. Promienie UV zwiększają również ryzyko wystąpienia zmian nowotworowych – dodaje.

Oczy dzieci są bardziej narażone na szkodliwe działanie promieni UV, ponieważ ich soczewka jest bardziej przezierna i wpuszcza do wnętrza oka większą ich ilość. Jak zatem skutecznie chronić wzrok dzieci?

Nie każde okulary są przeciwsłoneczne

Najlepszą ochroną oczu dzieci przed szkodliwym działaniem promieni UV są odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Co to znaczy odpowiednie? To znaczy, posiadające odpowiedni filtr przeciw szkodliwemu promieniowaniu i najlepiej indywidualnie dobrane przez lekarza okulistę lub optyka. – W naszym salonie okulary przeciwsłoneczne dla dzieci dobieramy w taki sposób, by optymalnie chroniły przed szkodliwym promieniowaniem UV – mówi Natalia Leszkiewicz, optyk w Salonie Optycznym przy Klinice VITA-MED w Głogowie – Przede wszystkim, dobieramy odpowiednie szkła oraz oprawki, żeby okulary skutecznie osłaniały oko z każdej strony oraz nie zsuwały się przy gwałtownych ruchach głową – dodaje.

Dlaczego nie należy kupować dzieciom (także osobom dorosłym) okularów, tzw. gotowych, które dostępne są na bazarach, w sklepach a nawet aptekach? Ponieważ często nie posiadają one odpowiednich filtrów, są jedynie przyciemnionymi szkłami, które niejako oszukują oko. W efekcie przyciemnienia, źrenica się rozszerza, pochłaniając jeszcze więcej szkodliwego promieniowania.

Pamiętajmy o ochronie wzroku najmłodszych – ich wrażliwe oczy są w najbardziej dynamicznej fazie swojego rozwoju i wymagają szczególnej uwagi. Nie dopuśćmy do tego, by jedne beztroskie i słoneczne wakacje popsuły im wzrok na całe życie.

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl