Nie widzisz, że widzisz gorzej

Przyzwyczajamy się do stopniowego pogarszania się wzroku, jeśli nie następuje ono nagle. Oczy nie bolą, jak zęby. Nie krwawią. Po cichu chorują, a o tym, że coś jest z nimi nie w porządku dowiadujemy się najczęściej, gdy jest już za późno, by były zupełnie zdrowe.

Przypomnij sobie swoją ostatnią wizytę u lekarza okulisty. Czy wiesz, że wzrok regularnie bada zaledwie  10 – 15 procent Polaków? A przecież wizyty w gabinecie okulistycznym są równie ważne, jeśli nie ważniejsze, niż te w dentystycznym. Oczy także się psują a konsekwencje tego mogą być znacznie gorsze. – Dużo schorzeń dotykających oczy przebiega niemal bezobjawowo – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Na przykład jaskra wywołująca postępujący zanik nerwu wzrokowego w 90% przypadków ma podstępny i bezbolesny przebiegu. Rozwija się skrycie, nie powodując żadnych dolegliwości, ani zauważalnych dla chorego zaburzeń widzenia, aż do momentu poprzedzającego całkowitą ślepotę – dodaje.

Nie widzisz zagrożenia

Wzrok stopniowo psuje się nam nie tylko w efekcie konkretnych chorób. Upływający czas czy powszechne nadużywanie smartfonów, tabletów i innych urządzeń z małymi wyświetlaczami sprawiają, że z roku na rok widzimy coraz gorzej, paradoksalnie nie zauważając tego. Ma to wpływ nie tylko na komfort życia, bo osoby gorzej widzące częściej miewają bóle głowy i są bardziej rozdrażnione, ale także na bezpieczeństwo. Szacuje się, że regularnie wzrok bada od 8 do 12 procent kierowców. A nawet niewielkie wady wzroku przy większej prędkości towarzyszącej jeździe autem, motocyklem czy rowerem potęgują się, znacznie wydłużając czas reakcji i właściwej oceny sytuacji na drodze.

– W naszej klinice leczymy wielu pacjentów, którzy o tym, że mają problem z oczami dowiedzieli się dopiero wówczas, gdy na przykład zaczęli wpadać na meble we własnym mieszkaniu – mówi dr Jarosław Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie. – Mieliśmy przypadek Pani, która weszła przed jadącego rowerzystę i uległa potrąceniu. Okazało się, że go nie zauważyła, bo jej pole widzenia w prawym oku zwęziło się do zaledwie 3 czy 4 procent. Kobieta w ogóle nie zdawała sobie z tego sprawy i była przekonana, że dobrze widzi na oboje oczu – dodaje.

Badaj się i zapobiegaj

Jedynym sposobem na skuteczne zapobieżenie podobnym sytuacjom jest profilaktyka – powinniśmy badać wzrok regularnie, przynajmniej raz na 2 lata. Osoby po 40-stym roku życia lub będące w grupach ryzyka nawet częściej, gdyż potrzebują okularów do dobrego widzenia z bliska, na przykład podczas czytania, używania telefonu czy malowania paznokci i te okulary należy wymieniać co 2 – 3 lata. Zwiększa się w tej grupie także ryzyko zachorowania na jaskrę i inne choroby związane z wiekiem, jak AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, czy zaćma. Osoby cierpiące na cukrzycę powinny swój wzrok badać przynajmniej raz do roku.

Nie odwiedzając regularnie gabinetu lekarza okulisty, nie tylko narażamy się na poważne konsekwencje związane z chorobami oczu, ale także nie jesteśmy świadomi technologicznego zaawansowania współczesnej okulistyki oraz zupełnie nowych sposobów leczenia, jak choćby nowoczesne soczewki wewnątrzgałkowe czy innowacyjne metody laserowej korekcji wzroku, dzięki którym w zaledwie jeden dzień można skutecznie i bezboleśnie pozbyć się wad wzroku, z jakimi borykaliśmy się przez całe życie. Co najważniejsze jednak, w przypadku oczu wykrycie choroby na jej wczesnym etapie daje szanse najlepszych efektów leczenia.

 

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl