Niebezpieczne uzależnienie od gier

Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie uznała uzależnienie od gier komputerowych za chorobę psychiczną. W opinii WHO problem ten wymaga leczenia i został dodany do ostatniej aktualizacji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem komputera czy smartfona ma także katastrofalny wpływ na wzrok.

Już z końcem ubiegłego roku WHO ostrzegała, że nadmierne granie w gry może być powodem poważnych zaburzeń psychicznych. Dziś „Gaming disorder” ma na liście chorób kod 6C51. Nowy typ uzależnienia od elektronicznych rozrywek staje się coraz poważniejszy.

Kliniki i limity

Świat już od jakiegoś czasu stara się reagować, m.in. w Anglii otwierane są kliniki dla nałogowych graczy, w Korei Południowej stosuje się zakaz grania przez Internet od północy do godz. 6 rano dla osób poniżej 16. roku życia, w Japonii wysyła się wirtualne ostrzeżenia dla grających, którzy przekroczą dopuszczalny w danym miesiącu czas na granie. Firma „Tencent”, branżowy multimedialny gigant, stosuje ograniczenia godzinowe na gry dla dzieci, natomiast we Francji wprowadzono zakaz używania smartfonów, tabletów itp. w szkołach.

3 główne objawy uzależnienia od gier:

  1. Kiedy pochłania Cię granie, nic innego się dla Ciebie nie liczy. Gra ma pierwszeństwo nad wszystkimi innymi czynnościami. Wypełnia cały Twój świat, nie odczuwasz nawet upływającego czasu.
  2. Masz ograniczoną lub coraz mniejszą kontrolę nad tym, kiedy, jak długo i jak często grasz. Nie jesteś w stanie odmówić sobie grania bez względu na okoliczności, które zachodzą w Twoim otoczeniu.
  3. Wzmożona, trudna do pohamowania chęć grania wywołuje u Ciebie stres. Jeśli nie możesz oddać się tej czynności, zaczynasz się denerwować, cierpi na tym Twoje życie osobiste lub zawodowe, przestajesz dbać o rodzinę, edukację, oceny w szkole lub postępy w pracy. Nie zależy Ci na niczym poza grą.

 

Uzależnienie a wzrok

Zbyt duża ilość czasu spędzona na graniu w gry ma także fatalny wpływ na oczy.

– Z kolegami okulistami z całej Polski zauważamy, że wady wzroku wśród dzieci i młodzieży powodowane nadużywaniem małych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami stają się coraz powszechniejsze – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Najczęściej stykamy się z tzw. skurczem akomodacyjnym, który dla dzieci jest wyjątkowo dyskomfortowy. To sytuacja, gdy po długim wpatrywaniu się w ekran smartfona czy tableta, nadwyrężeniu ulegają mięśnie napinające gałkę oczną i w efekcie pojawia się kłopot z widzeniem na odległość. Dzieci wówczas mrużą bądź pocierają oczy. Może temu towarzyszyć ból w okolicach oczu i ból głowy. Skurcz akomodacyjny może prowadzić do stałej krótkowzroczności a przypadłość ta staje się epidemią naszych czasów także wśród dzieci – dodaje.

Nadużywanie tabletów oraz smartfonów przez dzieci sprzyja również pogłębianiu się innych – zdiagnozowanych lub niezdiagnozowanych – schorzeń oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie dzieci o lekarza okulisty. Powinno się to robić przynajmniej raz na 2 -3 lata a w przypadku dzieci częściej z uwagi na intensywność zmian w organizmie związanych z ich rozwojem.

20/20/20

Sposobem na to, by nasze pociechy nie pogłębiały kłopotów zdrowotnych związanych ze zbyt długim użytkowaniem tabletów i smartfonów oraz, by użytkowanie to nie przerodziło się w niebezpieczne uzależnienie jest tylko i wyłącznie świadomość problemu i kontrola rodzicielska. Dziecko w wieku szkolnym nie powinno dziennie spędzać przed telefonem, tabletem czy komputerem więcej czasu, niż godzinę. Dzieci młodsze powinny mieć do tego typu urządzeń dostęp okazjonalny – zawsze pod opieką osoby dorosłej.

Dobrym sposobem na odpoczynek od użytkowania smartfonów czy tabletów jest tzw. Reguła 20/20/20. Powinni ją stosować także dorośli. Na czym polega? Po każdych 20 minutach pracy przy małym ekranie powinno się przez co najmniej 20 sekund skupić wzrok na czymś oddalonym od nas o minimum 20 metrów.

Pamiętajmy, regularne kontrole u lekarza okulisty pomogą także wykluczyć lub odpowiednio szybko cofnąć potencjalne wady wzroku, których rozwojowi sprzyja nadużywanie tabletów i smartfonów.

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl