Tablety i smartfony szkodzą Twoim dzieciom!

Wśród coraz większej liczby niestety coraz młodszych dzieci jednymi z najbardziej popularnych zabawek czy gadżetów są tablety i smartfony. Z prostymi grami na tych urządzeniach wyśmienicie radzą sobie już nawet roczne dzieci. Ku uciesze rodziców. Uwaga, ma to fatalny wpływ na ich oczy i samopoczucie.

Najmłodsze dzieci od smartfonów rodziców czy tabletów starszego rodzeństwa bardzo szybko się uzależniają. Na początku urządzenia te wydają się pomagać i choć na chwilę w codziennej zawierusze zajmują malucha, pozwalając spokojnie zająć się obowiązkami. Szybko jednak dziecko spędza z niewielkim ekranem coraz więcej czasu. A rodzice najczęściej przymykają oko – za cenę spokoju.

Starsze dzieci mają swoje własne smartfony – wpatrują się w nie w drodze do szkoły, zerkają podczas lekcji, po lekcjach, w końcu zasypiają z nimi a jasny ekran wyświetlacza tuż przed oczami staje się na koniec dnia jedynym światłem w ciemnym pokoju.

– Z kolegami okulistami z całej Polski zauważamy, że wady wzroku wśród dzieci i młodzieży powodowane nadużywaniem małych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami stają się coraz powszechniejsze – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z Kliniki Okulistycznej VITA-MED. – Najczęściej stykamy się z tzw. skurczem akomodacyjnym, który dla dzieci jest wyjątkowo dyskomfortowy. To sytuacja, gdy po długim wpatrywaniu się w ekran smartfona czy tableta, nadwyrężeniu ulegają mięśnie napinające gałkę oczną i w efekcie pojawia się kłopot z widzeniem na odległość. Dzieci wówczas mrużą bądź pocierają oczy. Może temu towarzyszyć ból w okolicach oczu i ból głowy. Skurcz akomodacyjny może prowadzić do stałej krótkowzroczności a przypadłość ta staje się epidemią naszych czasów także wśród dzieci – dodaje.

Nadużywanie tabletów oraz smartfonów przez dzieci sprzyja również pogłębianiu się innych – zdiagnozowanych lub niezdiagnozowanych – schorzeń oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badanie dzieci o lekarza okulisty. Powinno się to robić przynajmniej raz na 2 -3 lata a w przypadku dzieci częściej z uwagi na intensywność zmian w organizmie związanych z ich rozwojem.

Sytuacja z roku na rok jest coraz poważniejsza, ponieważ dostęp do wspomnianych urządzeń jest coraz większy, rośnie także społeczne przyzwolenie na to, by posługiwały się nimi dzieci w sposób nieograniczony. Nikt przecież nie zwróci uwagi rodzicowi w autobusie czy parku, że jego dziecko jest za małe, by wciąż wpatrywało się w niewielki ekran. Sposobem na to, by nasze pociechy nie pogłębiały kłopotów zdrowotnych związanych ze zbyt długim użytkowaniem tabletów i smartfonów oraz, by użytkowanie to nie przerodziło się w niebezpieczne uzależnienie jest tylko i wyłącznie świadomość problemu i kontrola rodzicielska. Dziecko w wieku szkolnym nie powinno dziennie spędzać przed telefonem, tabletem czy komputerem więcej czasu, niż godzinę. Dzieci młodsze powinny mieć do tego typu urządzeń dostęp okazjonalny – zawsze pod opieką osoby dorosłej. Dobrym sposobem na odpoczynek od użytkowania smartfonów czy tabletów jest tzw. Reguła 20/20/20. Powinni ją stosować także dorośli. Na czym polega? Po każdych 20 minutach pracy przy małym ekranie powinno się przez co najmniej 20 sekund skupić wzrok na czymś oddalonym od nas o minimum 20 metrów.

Pamiętajmy, regularne kontrole u lekarza okulisty pomogą także wykluczyć lub odpowiednio szybko cofnąć potencjalne wady wzroku, których rozwojowi sprzyja nadużywanie tabletów i smartfonów.

[zdjęcie ilustracyjne: Instagram VisionTherapy]

 

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl