Łzawią? Pieką? Swędzą? Twoje oczy reagują na pyłki!

Piękna wiosenna pogoda nie wszystkim sprzyja – rozpędzająca się właśnie pora roku to okres intensywnego pylenia roślin. Od marca w powietrzu utrzymują się jeszcze pyłki olchy, topoli, wierzby i leszczyny. Teraz dołącza do niej brzoza a za nią grab, jesion i dąb. Pylenie oraz towarzyszący ciepłym dniom kurz potrafią mieć fatalny wpływ na oczy. Jak sobie z tym radzić?

Łzawią? Pieką? Zdają się być suche i zaczerwienione? A pocieranie zamiast przynieść ulgę powoduje jeszcze większy dyskomfort? Niestety, oczy w obecnym okresie pylenia i zdecydowanie bardziej suchego, niż jeszcze przed kilkoma tygodniami powietrza stają na pierwszym froncie walki z rozsiewanymi przez utrzymujący się od ponad tygodnia niemal w całym kraju wiatr pyłkami roślin i kurzu. Do wspomnianych wyżej objawów może również dojść świąd oraz światłowstręt. Być może to tylko silne podrażnienie, najpewniej jednak jedna z najbardziej powszechnych chorób oczu na świecie – alergiczne zapalenie spojówek. Konkretnie, sezonowe.

Czym jest sezonowe alergiczne zapalenie spojówek? Sezonowe, bo pojawia się niemal wyłącznie w okresie ujawniania się danego alergenu lotnego i kontaktu z nim. Obecnie może to być na przykład drobny i bardzo alergenny pyłek brzozy bądź traw. Alergia w tym przypadku i towarzyszące jej objawy powracają zatem co roku właśnie w okresie pylenia rośliny będącej źródłem alergenu. Najczęstszymi objawami tego schorzenia są: łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu, obrzęk spojówek, któremu towarzyszy rozlany odczyn brodawkowy.

Nieprzyjemne objawy sezonowego alergicznego zapalenia spojówek pojawiają się nagle i choć najczęściej równie szybko ustępują, powodują olbrzymi dyskomfort – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz z kliniki okulistycznej VITA-MED. –  Tego rodzaju zapalenie spojówek najczęściej leczy się za pomocą kropli do oczu i innych preparatów na bazie olopatadyny, azelastyny i cromoglikanu sodu, w ciężkich przypadkach stosuje się preparaty sterydowe, jednak niezbyt długo. Nie wszystkie z leków są ogólnodostępne – niezbędna bywa recepta, dlatego najlepiej jest powstałe objawy skonsultować z lekarzem okulistą, by ten wykluczył ewentualne inne przyczyny ich powstania i dobrał najbardziej skuteczną formę leczenia – dodaje.

Co jeszcze może pomóc? Na pewno deszcz, który oczyści powietrze z pyłków i innych drażniących zanieczyszczeń. Jeśli jednak układ kroków „tańca deszczu” jest nam nieznany, szybsze i pewniejsze okażą się okłady na oczy z użyciem chłodnej wody – ulżą w uczuciu podrażnienia i swędzenia. Warto także regularnie przepłukiwać oczy kroplami nawilżającymi lub w ostateczności solą fizjologiczną, jeśli akurat nie mamy niczego innego pod ręką.

Jeśli odczuwasz objawy mogące wskazywać na alergiczne zapalenie spojówek i objawy te niepokoją Cię lub trwają według Ciebie za długo, zadzwoń: 76 831 37 47

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl