VITA-MED szkolił optometrystów. „To zawód z przyszłością”

10 marca b.r. Klinika Okulistyczna VITA-MED w Głogowie organizowała konferencję dla optometrystów zatytułowaną  „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty”. Jak się okazuje, optometrystów na medycznym rynku pracy, jak na lekarstwo. A są coraz bardziej potrzebni.

 – To pierwsze z planowanego przez naszą placówkę cyklu spotkań skupiających się na zagadnieniach związanych z optometrią – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. – Jest to dziedzina nauki, która rozwija się szalenie dynamicznie. My, lekarze okuliści w bardzo praktyczny i skuteczny sposób uzupełniamy się w swojej pracy z optometrystami – dodaje.

Optometrysta, czyli kto?

Zawód optometrysty należy do systemu ochrony zdrowia. Optometrysta zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem pomiarów niezbędnych do zdiagnozowania wad wzroku oraz prowadzeniem badań przesiewowych w celu wykrycia ich lub wszelkich odstępstw od normy. – W naszej kompetencji jest także dobór i przepisywanie soczewek kontaktowych czy okularowych – mówi optometrystka mgr inż. Kamila Turska z kliniki VITA-MED. –  Edukujemy pacjentów w zakresie ich użycia, prowadzimy także i nadzorujemy trening układu wzrokowego, zaś  w konsultacji z lekarzem okulistą, zajmujemy się też jego rehabilitacją.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że o ile lekarz okulista zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu, to optometrysta w swojej pracy skupia się przede wszystkim na doborze odpowiednich okularów czy soczewek oraz na rehabilitacji. Dzięki ich współpracy, dostęp do opieki nad wzrokiem staje się dla pacjenta dużo szybszy i prostszy. Skuteczną praktyką większości rozwiniętych krajów Zachodu jest, że optometrysta staje się kimś w rodzaju lekarza pierwszego kontaktu od wzroku. – Taki model stosujemy również w naszej klinice – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. – Długo szukaliśmy optometrystów do współpracy, właściwie tych pracujących z nami wyszkoliliśmy sobie sami. I wiem, że zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie optometrii jest  w naszym kraju ogromne. To zawód z przyszłością – dodaje.  

Optometryści przyjechali do kliniki VITA-MED

 Ambicją głogowskiego VITA-MEDu jest konsekwentny rozwój naukowo-szkoleniowej działalności kliniki.  Stąd pomysł na kolejną już w tym roku konferencję, tym razem dedykowaną optometrystom. 10 marca w siedzibie placówki przy ulicy Legnickiej 5 w Głogowie odbyło się spotkanie, którego tytuł brzmiał: „Optometria Pod Lupą – diagnostyka i terapia w codziennej praktyce optometrysty”. Kierownictwo naukowe nad konferencją objęła reprezentująca VITA-MED dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. Spotkanie rozpoczęło się wykładem inauguracyjnym, który poprowadził dr Jarosław Kachnowicz z VITA-MEDu, po nim zaś mgr Sylwia Kropacz-Sobkowiak na co dzień pracująca w Pracowni Fizyki Widzenia i Optometrii na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przybliżyła specyfikę aplikacji soczewek kontaktowych wśród dzieci. Pierwszą część konferencji zamknął wykład przedstawiciela firmy Alcon, mgra Tomasza Sulińskiego, dotyczący prezbiopii, czyli problemu który dotyka niemal wszystkich ludzi po 40-tym i wszystkich po 50-tym roku życia.

W przerwie kawowej między wykładami odbyła się konferencja prasowa z udziałem lokalnych i regionalnych mediów, w której udział wzięli: dr Jarosław Kachnowicz oraz pracujący w klinice optometryści, czyli mgr Paulina Arendt-Nienartowicz, mgr inż. Kamila Turska i mgr inż. Marta Żarowska. Przerwa między wykładami była także okazją do zwiedzania kliniki Vita-Med.

Drugą część konferencji otworzył dr Dariusz Rutkowski z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej i Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczyego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących wykładem o tym, jak można zmniejszyć ograniczenia wynikające ze słabowzroczności. Następnie mgr inż. Justyna Nater, członkini Zarządu Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki znana również z popularnego bloga www.dbajowzrok.pl poprowadziła wykład o roli mediów społecznościowych w relacjach optometrysty z pacjentem.  Planowaną część edukacyjną konferencji zakończył wykład dra  Jarosława Kachnowicza o refrakcyjnych, czyli korygujących współistniejące wady wzroku, implantach wewnątrzgałkowych. Sobotnia konferencja miała również swój epilog, dr Dariusz Rutkowski poprowadził znakomite warsztaty dotyczące tego, jak być skutecznym przewodnikiem dla osoby niewidomej.

VITA-MED od lat organizuje specjalistyczne konferencje, na które zaprasza lekarzy okulistów z regionu. Poruszane zagadnienia współczesnej okulistyki, nowe trendy w terapii i leczeniu chorób oka oraz obecność najlepszych w kraju specjalistów w swoich dziedzinach sprawiają, że głogowskie spotkania naukowe zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników. – Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania organizowanymi PRZEZ VITA-MED konferencjami – podsumowuje dr Ewa Bobińska-Kachnowicz. –  Misją naszej kliniki jest nie tylko leczyć na najwyższym poziomie, ale także możliwie najaktywniej uczestniczyć w rozwoju okulistyki i nauk pokrewnych – dodaje.

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl