Okuliści spotkali się w Głogowie

3 lutego w siedzibie Kliniki Okulistycznej VITA-MED w Głogowie po raz 12-sty odbyła się organizowana przez placówkę konferencja dla lekarzy okulistów. Tym razem tematem spotkania były „Zagadnienia okulistyki współczesnej w codziennej praktyce”. Do Głogowa przyjechało kilkudziesięciu specjalistów z regionu, by uczestniczyć w cyklu wykładów pod kierownictwem naukowym prof. dr hab. n. med. Marty Misiuk-Hojło.

Po raz 12-sty już zaprosiliśmy do naszej kliniki lekarzy okulistów z innych placówek, by tym razem wspólnie zastanowić się nad współczesnymi aspektami leczenia wad wzroku w naszej codziennej pracy – mówi dr Ewa Bobińska-Kachnowicz, prezes Kliniki Okulistycznej Vita-Med. – Wierzę, że zaproponowane przez nas wykłady, które odbyły się w ramach konferencji oraz będące ich efektem dyskusje i wnioski przyczynią się do pogłębienia naszej wiedzy i jeszcze skuteczniejszego wykorzystywania jej dla dobra pacjentów – dodaje.

Konferencja rozpoczęła się wykładem będącej kierownikiem naukowym organizowanego przez VITA-MED spotkania prof. dr hab. n. med. Marty Misiuk-Hojło, która przybliżyła uczestnikom najnowsze trendy w leczeniu jaskry. Z roku na rok diagnozuje się tę chorobę u coraz większego odsetka Polaków – szczególnie po 40 roku życia. Kolejnym punktem konferencji był wykład dr Ewy Bobińskiej-Kachnowicz dotyczący refrakcyjnej, czyli korygującej współistniejące wady wzroku, chirurgii zaćmy. Prezes kliniki VITA-MED opowiedziała o najnowszych  osiągnięciach  w tej dziedzinie, głogowska placówka jest w kontekście tego rodzaju leczenia zaćmy jedną z najnowocześniejszych w Polsce. Pierwszą część konferencji zakończył wykład dr n. med. Joanny Adamiec-Mroczek dotyczący najnowszej, nieinwazyjnej metody obrazowania naczyń wewnątrz oka (tzw. metody angio-OCT) oraz tego, czy może ona obecnie zastąpić dotychczasowe sposoby wykonywania tego zabiegu.

Oprócz zaproszonych specjalistów, w konferencji wzięli także udział przedstawicie lokalnych mediów. W przerwie pomiędzy wykładami odbyła się konferencja prasowa z ich udziałem, przy okazji której rozmawiali oni z kierownik naukową całego wydarzenia, prof. dr hab. n. med. Martą Misiuk-Hojło i przedstawicielami VITA-MEDu: dr Ewą Bobińską-Kachnowicz, drem Jarosławem Kachnowiczem oraz drem Karolem Nienartowiczem. Podczas tej konferencji prof. Misiuk-Hojło, na codzień kierownik Kliniki Okulistycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, podkreślała swoje zadowolenie z udanej wieloletniej współpracy z VITA-MEDem. Dziennikarze pytali m.in. o wprowadzane przez głogowską placówkę innowacje i nowości: dr Jarosław Kachnowicz opowiadał o stale unowocześnianych sposobach leczenia choćby chorób rogówki, zaś dr Ewa Bobińska-Kachnowicz odpowiadała na pytania dotyczące światowej nowości, soczewki fakijnej Visian ICL, która znalazła się w ofercie VITA-MEDu oraz zabiegów medycyny estetycznej, o które także poszerzyło się portfolio usług placówki w 2018 roku. – Naszym priorytetem jest stałe podnoszenie poziomu usług Kliniki Okulistycznej VITA-MED tak, aby nasi pacjenci byli leczeni na światowym poziomie – podsumował dr Karol Nienartowicz.

Drugą połowę konferencji rozpoczął wykład dra Jarosława Kachnowicza dotyczący obecnego stanu oraz perspektyw leczenia chorób rogówki sposobem tzw. crosslinkingu, czyli umieszczania bezpośrednio w oku kropli specjalnego roztworu. Następne mgr Maria Kąsinowska reprezentująca współorganizatora konferencji, firmę Novartis przyjrzała się zagadnieniu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w okulistyce. Konferencję zakończył wykład współpracującej od niedawna z VITA-MEDem dr n. med. Anety Hill-Bator dotyczący najnowszych wytycznych w leczeniu zespołu suchego oka.

Wzorem poprzednich edycji konferencji organizowanych przez głogowski VITA-MED, sobotnie spotkanie, którego tematem przewodnim były „Zagadnienia okulistyki współczesnej w codziennej praktyce” był okazją do bezpośredniej wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami oraz wyciągnięcia wniosków mających w efekcie stać się kolejnymi krokami w rozwoju niezwykle ważnej i skomplikowanej dziedziny medycyny, jaką jest okulistyka. – Czynne uczestnictwo w rozwoju tej nauki a co za tym idzie jeszcze skuteczniejsza pomoc pacjentom jest dla nas jako lekarzy oraz naszej kliniki największą motywacją – podsumowała dr Ewa Bobińska-Kachnowicz, prezes Kliniki Okulistycznej Vita-Med.

 

Spis wykładów konferencji:

  1. Glaukomatologia – nowe trendy, prof. dr hab. n. med. Marta Misiuk-Hojło.
  2. Refrakcyjna chirurgia zaćmy z soczewką PanOptix, dr Ewa Bobińska-Kachnowicz
  3. Czy angio-OCT może zastąpić angiografię fluoresceinową w codziennej praktyce Lekarza Okulisty, dr n. med. Jaonna Adamiec-Mroczek
  4. Crosslinking – leczenie wybranych chorób rogówki. Stan obecny i perspektywy rozwoju, dr Jarosław Kachnowicz.
  5. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna w okulistyce, mgr Maria Kąsinowska (Novartis Poland).
  6. Najnowsze wytyczne DEWS II – leczenie zespołu suchego oka wtórengo do dysfunkcji gruczołów Meiboma, dr n. med. Anety Hill-Bator.

 

Nasza konferencja dotycząca „Zagadnień okulistyki współczesnej w codziennej praktyce” dobiegła końca. Raz jeszcze dzię…

Opublikowany przez Vita-Med Klinika Okulistyczna na 3 lutego 2018

Zobacz archiwum
Rejestracja - codziennie od poniedziałku do piątku od 8.00 do 20.00
tel.: 76 831 37 47, fax. 76 831 37 48
Ekspert ds.ZAĆMY: 570 50 70 50, Ekspert ds.LASIK: 607 588 588
  • Klinika Okulistyczna VITA-MED
  • 67-200 Głogów, ul. Legnicka 5
  • e-mail: klinika@vita-med.glogow.pl